yeniloji.com
Bakım

Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Henüz yorum yazılmadı
Pudra Nedir? Pudra Ne İşe Yarar? Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?
Yeniloji 2550 görüntüleme

Makyaj denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisi olan pudra çok uzun yıllardır farklı amaçlar için kullanılmaya devam ediyor.

Pudra Nedir, Ne Demek?

Toz halinde bir yapıya sahip olan pudra, insanlar tarafından birçok farklı amaçla kullanılabilmektedir. Pudranın asıl amacı insanlarda teri ve nemi ortadan kaldırması ve kuru bir cilde sahip olmaya imkan tanımasıdır. Bu özelliği sebebiyle eski dönemlerde sıklıkla kullanılan pudra günümüzde genelde makyaj malzemesi olarak tercih edilmektedir.

Bebekler için özel olarak üretilen türleri bulunurken kadınlar makyaj sırasında da bolca kullanmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan bu ürün, insanlar için çok sayıda fayda ortaya çıkardığından uzun yıllar geçse de kullanımına devam edilen nadir ürünlerden birisidir.

Pudra Ne İşe Yarar?

Pudranın insanlar için faydalı olması nemi ve terlemeyi engelleme özelliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak bu özelliği son derece farklı şekillerde kullanılabilmektedir. Günümüzde kadınlar makyajlarının çok daha uzun süre kalması ve bunun yanında oldukça pürüzsüz bir görüntü elde edilmesi için kullanmaktadır. Ayrıca makyaj malzemelerinin ciltte yer alan kırışıklıkların içerisine dolmasını da engellemektedir. Birçok kişi bu faydasını önemsemiyor olsa da bu yaşlanmayı geciktirici bir etki ortaya çıkarmaktadır. Aksi halde kırışıklıklar daha belirgin hale gelir ve artmaya başlar.

Pudra sadece makyajda değil bebeklerde de pişik oluşumunu engellemek amacıyla kullanımına devam edilir. Bebeklerin bacaklarının arasına ya da popolarına pudralar sürülerek buralarda terlemenin önüne geçilmektedir.

Pudra Neyden ve Nasıl Yapılıyor?

Toz halindeki yapısı birçok farklı ürünü hatırlatan pudra eski dönemlerde pirinç unundan yapılıyordu. Pirincin özel makinalarda öğütülmesi ile elde edilen un, pudra üretiminde kullanılmaktaydı. Günümüzde ise içerisine farklı ürünler de eklenmeye ve pudranın faydaları arttırılmaya başlandı. Günümüzde çinko, nişasta, talk, karbonat ve kalsiyum gibi maddeleri içeren pudralar, fiziksel yapısı çok yüksek miktarda değişmemiş olsa da insanlar için çok daha faydalı bir hale gelmeyi başarmıştır. Bazı çeşitlerinde içerisine parfüm ve renklendirici madde de katılmaktadır. Böylece hem hoş bir koku yayan hem de çok faydalı olan bir pudra üretilmiş olur.

Pura Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Pudranın yüze uygulaması yapılırken kullanıcıların dikkatli olması gerekir. Yanlış bir hamle yaparlarsa yüzlerinin rengi gereğinden daha beyaz olabilirken topaklanmalar da görülebilmektedir. Bunun önüne geçmek adına kadınların ilk olarak ciltlerinin biraz nemlendirmesi gerekir. Hemen üzerine pudrayı ince bir tabaka halinde yüze uygulamak gerekirken burada renk seçimlerinin iyi yapılması önem arz eder. Eğer şeffaf pudra alma imkanı bulunuyorsa bu ürünler çok daha kolay kullanılmaktadır.

Çok uzun yıllardır insanların kurtarıcısı olan pudra günümüzde makyaj malzemelerinin etkilerini maksimum düzeye çıkarmak için en doğru adreslerden birisi olarak gösterilmektedir. Pudranın çok az miktarda kullanılması ve olabildiğince ince bir tabaka halinde uygulanması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hurma Pekmezi Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Tarifi

Hurma Pekmezi Ne İşe Yarar? Besin Değeri ve Tarifi

Hurma pekmezi; bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan, kış aylarında hastalıklardan korunmaya destek olan, kabızlığa iyi gelen ve kanser gibi hastalıklara karşı vücut direnci sağlayan bir besindir...

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Cinsel isteksizlik; kadın veya erkeklerde cinsel uyarılma olmasına rağmen cinsel istek bulunmaması durumudur...

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Sirtüin Hangi Besinlerde Bulunur? Sirtüin Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Sirtuin; vücuttaki hücrelerin korunmasına destek olan, yaşlanmayı geciktiren, alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayı engelleyen ve metabolizma üzerinde dengeleyici etkile meydana getiren bir enzim yani proteindir...

Bambu Çorap Nedir? Bambu Çorap Sağlıklı mı?

Bambu Çorap Nedir? Bambu Çorap Sağlıklı mı?

Bambu çorap; oldukça yumuşak bir dokuya sahip, antibakteriyel özelliği olan ve nefes alma etkisi sayesinde koku ve terleme gibi durumların oluşmasını engelleyen bir çorap çeşididir...