yeniloji.com
Sağlık

Geven Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Kullananlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Geven Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Yetişir? Kullananlar ve Yorumlar
Yeniloji 1922 görüntüleme

Geven otu; insan DNA'sı üzerinde olumlu etkileri bulunan, kanserden kök hücre tedavisine kadar pek çok sağlık konusunda faydalı etkiler sunan, oldukça güçlü bir tonik şeklinde betimleyebileceğimiz bir bitkidir.

Geven Otu Faydaları Nelerdir?

Odunsu bir yapısı bulunan ve ağaç kavuğuna benzeyen geven otu, baklagiller familyasına ait bir bitkidir. Telomer yani gençlik tedavisi ile aynı etkiye sahip olan geven otu, tıp dünyası için en etkili ve faydalı bitkiler arasında gösterilmektedir. Beyaz ve sarı renkte olan bu bitki yaklaşık olarak 5-10 cm arasında boylarda yetişmektedir. Kas güçlendirici etkisi bulunan ve metabolik fonksiyonları düzenleyen geven otu, Asya ve Doğu ülkelerinde yıllardır tıp alanında kullanılan bir bitki olarak nitelendirilmektedir. Telomeraz enzimini aktive eden ve telomer üretimini uyaran bu ot sayesinde daha genç gözükmek mümkün olabilmektedir.

İçeriğine baktığımızda kolin, gliserizin, polisakkarit, bioflavonoid, astragalan, asparagin gibi bileşenler bulunmaktadır. İçerisinden kitre isimli bir sıvı çıkar ve tıp alanında ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kan dolaşımının dengelenmesini ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlayarak ve bu etki sayesinde kalp hastalıklarının önlenmesini desteklemektedir. Selenyum açısından zengin olan geven bitkisi aynı zamanda kandaki pıhtılaşmanın azalmasını sağlar ve beraberinde idrar söktürücü bir etki de meydana getirir. Buna ek olarak idrarda protein birikmesini de önlemektedir. Prostata karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan geven bitkisi, vücudun direnç kazanmasına yardımcı olan bir bitkidir.

Nefes darlığı, terleme, iştahsızlık ve halsizlik gibi problemlerin giderilmesini sağlayan geven otu, vücuttaki kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca iltihaplanma gibi problemlerin önlenmesini ve hormonal sistemin düzenlenmesini sağlamaktadır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların semptomlarını azaltıcı etki meydana getirmektedir.

Geven Otunun Zararları Var mı?

Vücuda pek çok faydası bulunan geven otunun yan etkisi de olabilmektedir. Özellikle aşırı tüketilmesi gibi bir durumda vücuda zararları olabilmektedir. Eğer ki kan inceltici, yüksek tansiyon ya da antiviral ilaçlar kullanıyorsanız bu bitkiyi tüketmemelisiniz. Emziren veya hamile kadınlar doktor onayı almadan bu bitkiyi tüketmemelidir. Bunlara ek olarak bağışıklığı baskılayan ilaçlar ile kullanılması da son derece zararlıdır.

Geven Bitkisi Nerede Yetişir? Ne İşe Yarar?

Kalbin daha dengeli ve düzenli kan pompalamasını sağlayan geven kökü aynı zamanda kanser hastalığı için de yararlıdır. Akciğer kanseri hastalarında tümörün ilerleyişini durdurmak için faydalı olmaktadır. Ayrıca düzenli ve güvenli tüketiminin idrar torbası kanserinin önlenmesi konusunda da etkisi olmaktadır. Yaşlanma hücreleri üzerinde onarıcı etkisi bulunan geven otu cildin gençleşmesini sağlar. HIV virüsünün yok edilmesini sağlarken aynı zamanda bağışıklığı destekleyen bu bitki cilt altı dokuları iyileştirir ve cilde esneklik kazandırır. Ayrıca serbest radikallerle savaşarak vücuttaki toksin maddelerin atılmasına destek olur.

Anadolu'nun her yerinde yetişen geven otu mayıs ve ağustos aylarında pembe ve mor renklerde çiçekler açmaktadır. Türkiye'nin kurak bölgelerinde yetişen bu bitkiler aynı zamanda dağ yamaçlarında da görülmektedir.

Geven Otu Kullananlar ve Yorumlar

Sürgünleri ve yaprakları farklı şekillerde kullanılabilen geven otu aynı zamanda tıp alanında da ilaç yapımında kullanılabilmektedir. Kökleri kurutulup kaynatılarak içilebilir. Ayrıca çay olarak da tüketilebilmektedir. Geven otu yorumlarına baktığımızda sağlık açısından pek çok kişi tarafından tüketilmektedir ve olumlu etkileri görülmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

2019 yılının son yıllarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgının geçirmiş olduğu mutasyonlardan birisi olan lambda varyantı, Latin Amerika'da ortaya çıkmış ve çok kısa süre içerisinde çok fazla vakanın oluşmasına neden olmuş bir durumdur...

Evde Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalıyım? Kolay Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir?

Evde Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalıyım? Kolay Bronzlaşma Yöntemleri Nelerdir?

Evde bronzlaşmak için; birtakım doğal yöntemleri uygulayabilir ve güneşe gerek kalmadan daha koyu bir tene sahip olabilirsiniz...

Karbonat Maskesi Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır? Cilde Zarar Verir mi?

Karbonat Maskesi Nasıl Yapılır? Cilde Zarar Verir mi?

Karbonat maskesi; cilt lekelerinin iyileşmesine ve ciltte meydana getirmiş olduğu peeling ve beyazlatıcı etki sayesinde pürüzsüz bir cilde kavuşmaya yardımcı olan bir bakım ürünüdür...

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş Nedir? Kocayemiş Meyvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kocayemiş; diğer ismi ile dağ çileği olarak adlandırılan, C vitamini açısından zengin ve doğada kendiliğinden yetişen bir meyve çeşididir...