yeniloji.com
Sağlık

Çalma Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Sebepleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Çalma Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Sebepleri Nelerdir?
Yeniloji 723 görüntüleme

Çalma hastalığı; kleptomani olarak da bilinen, dürtü kontrol bozukluğu şeklinde ifade edilen, hırsızlık olarak betimlenmesine rağmen bireyin ihtiyacı olmamasına rağmen bir şeyler çalması şeklinde betimlenen psikolojik bir rahatsızlıktır.

Çalma Hastalığı Nedir, Ne Demek?

Gerçekte gerek olmadığı halde bazı eşyaların çalışması dürtüsü olarak tanımlanan çalma hastalığı, aynı zamanda çalma deliliği olarak da betimlenen, nadir görülen, çoğu zaman hastalar tarafından gizlenen fakat yasal sorunlar sonrasında ortaya çıkan bir psikolojik rahatsızlıktır. Hırsızlıkların aksine çalma hastalarının herhangi bir kişisel kazanç elde etme amacı gütmemektedir. Bu kişilerin çalma dürtüleri o kadar güçlüdür ki buna engel olamazlar.

Çalma hastalığı olanlar kendiliğinden ve planlanmadan gerçekleşmektedir. Genel olarak süpermarket ve mağazalarda halka açık yerlerde hırsızlık yapmaktadır. Bazıları ise arkadaş ortamında ya da katıldıkları bir partide, davette, sosyal ortamlarda da hırsızlık yapabilirler.

Psikolojik bir rahatsızlık olan ve dürtü bozukluğu şeklinde ifade edilen bu rahatsızlık günümüzde birçok kişide görülebilmektedir. Bu kişiler paraya ihtiyacı yoktur. Hatta çalma hastalığı olan ünlüler bile bulunmaktadır. Bazı hastalar çaldıkları eşyayı başkasına hediye ederler. Bazıları ise kullanılamayacak ve bulunamayacak şekilde saklar. Ayrıca atabilir. Hırsızlar gibi planlı bir çalma işlemi yapmazlar.

Çalma Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak hırsızlık yapan kişinin davranışları ile bu hastalığa sahip olan hastaların davranışları aynı değildir. Kleptomani belirtileri şöyledir:

Kleptomani hastalığında dürtüler devamlı olarak bir döngü halinde tekrarlar. Eşyaları çaldıktan sonra vicdan azabı yaşayan bu kişiler hırsız değildir. Sadece hastalıklarından kaynaklı bir eylem söz konusudur.

Çalma Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çalma hastalığı beyindeki sinir hücrelerinin iletişimini sağlayan nörotransmitter maddelerdeki değişiklikten kaynaklanmaktadır. Genel olarak kleptomani neden olur diye bakarsak eğer;

Serotonin kaynaklı sorunlar: Beyinde ruh halini ve duyguları düzenleyen serotonin olarak bilinen bir nörotransmitter madde bulunmaktadır. Dürtü bozukluğu olan kişilerde düşük oranda serotonin gözlemlenmektedir.

Bağımlılık: Çalma eylemi, dopamin olarak bilinen bir nörotransmitter maddenin salınımına neden olur. Ödül ve tatmin gibi duygulara neden olan bu madde, çalmayı bağımlı hale getirebilir. Kişiler aynı hissi tekrar tekrar yaşamak isteyebilir.

Beynin opioid sistemi bozuklukları: Dürtüler beyindeki opioid sistem tarafından düzenlenir. Burada meydana gelen bir bozukluk ve dengesizlik dürtülerin dizginlenmesini zorlaştırabilir.

Ailesinde çalma hastalığı olanlar, başka bir psikolojik rahatsızlığın varlığı gibi durumlar kleptomani hastalığının risk faktörlerini oluşturmaktadır.

Kleptomani Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hırsızlık hastalığı tedavisi sağlanmazsa özel hayatta ve iş hayatında ciddi anlamda duygusal, yasal ve finansal sorunlar meydana gelir. bu hastalığa sahip olan kişilerde utanç duygusu vardır ve bundan dolayı tedavi almaları zorlaşır. Yapılan bazı çalışmalar yaşın ilerlemesi ile bu rahatsızlıkta azalma görülebileceğini belirtmektedir. Genel anlamda psikoterapi ve ilaç tedavisi ile uygulanmaktadır. Ayrıca tedavi standart değil hastaya özel uygulanır.

Tedavinin en önemli aşamalarından birisi kleptomani hastasına nasıl davranmalı sorusudur. Bu kişileri toplum önünde suçlamayınız. Bu hastalığın temelinde davranış bozukluğu olduğu bilinmeli ve kişinin hastalıktan tedavi ile kurtulabileceğini belirmek gerekir.

Orjinal Hot Shapers Termal Zayıflama Korsesi
Kapıda Ödeme İmkanıyla İndirimli Sipariş Ver!
Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pirinç Yutarak Zayıflamak Zararlımı? Pirinç Yutmak Kilo Verdirir mi?

Pirinç Yutarak Zayıflamak Zararlımı? Pirinç Yutmak Kilo Verdirir mi?

Çok büyük bir efor sarf etmeden kilo vermek isteyen kişiler pirinç yutarak zayıflama işlemini uygulamaktadır...

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak limon maydanoz kürü damar tıkanıklığını ortadan kalkmasına yardımcı olan ve kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir karışımdır...

Glutensiz Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır? Neye Yarar?

Glutensiz Beslenme Nedir? Nasıl Yapılır? Neye Yarar?

Glutensiz beslenme; çölyak hastaları için doktorlar tarafından önerilen, sağlıklı beslenme yöntemlerinden biri olan ve birtakım yiyeceklerin tüketilmemesi ile gerçekleşen bir uygulamadır...

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?

Çekirdek Kilo Aldırır mı? Çekirdek Yemek Zararlı mı? Gaz Yapar mı?

Günlük hayatta her birimizin severek tükettiği çekirdek, içerisinde yüksek oranda yağ bulundurması nedeniyle kilo almaya sebep olan bir kuruyemiş olarak tanımlanır...

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?

Kış çayı, birçok bitkiden oluşan, içerisinde pek çok vitamin bulunan faydalı bir bitkisel çay çeşididir...

Nane Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?

Nane Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir? Zararı Var mı?

Nane suyu; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, günlük taze bir şekilde tüketildiği zaman vücuda pek çok faydalı etkisi bulunan bir bitki suyudur...

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Akciğer Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Akciğerlerdeki hava keseceklerinin iltihaplanması durumu akciğer enfeksiyonu olarak tanımlanmaktadır ve oldukça yaygın görülen bir hastalıktır...

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon Sarımsak Kürü Yapılışı, Faydası ve Tarifi Nedir?

Limon sarımsak sürü, vücudun yenilenmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bir karışımdır...

Diyette Açlığı Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Diyette Açlığı Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermek isteyen kişiler diyette açlığı bastırmak için yapmaları gerekenleri not ederek bu süreci çok daha kolay bir şekilde geçirmeyi amaçlıyor...

Makyaj Bazı Ne Demek? Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar?

Makyaj Bazı Ne Demek? Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar?

Cilde kullanılan makyaj ürünlerinin cilde zararını en aza indirmek için tercih edilen ürünlere makyaj bazı denir ve bunlar cilt yapısına zarar vermez...