yeniloji.com
Bakım

Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler

Henüz yorum yazılmadı
Saç Neden Dökülür? Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Önlemek İçin Doğal Yöntemler
Yeniloji 2078 görüntüleme

Saç dökülmesi; farklı nedenlerden oluşan ve hemen hemen kadın ve erkek olmak üzere pek çok kişide görülen durumlardır.

Saç Neden Dökülür? Sebepleri Nelerdir?

Her yaşta insan saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Saç dökülmesi genellikle kalıtımsal nedenlere bağlı olmuş olsa da bazen bilmeden ya da farkında olmadan yapmış olduğumuz yanlış bakımlardan ya da mevsimsel durumlardan dolayı saç dökülmesi yaşanır. Normalde herkesin saçı dökülür fakat bazı durumlarda bu dökülme sınırları aşar ve kişide rahatsızlık hissi vermeye başlar. Fakat basit bakım yöntemleri ile dökülen saç miktarını azaltabilir ve saç dökülmesini daha da geciktirebilirsiniz. Eğer sizde duştayken ve saçlarınızı tararken etrafta sizi rahatsız edecek düzeyde saç teli görüyorsanız saç dökülmesi sorunu yaşıyorsunuz demektir.

Maalesef birçok kişide saç dökülmesi bize genetik bir mirastır. Eğer ailede saç dökülmesi sorunu yaşayan kişi sayısı çoğunluktaysa üzgünüm ama sizde bunu yaşayacaksınız. Ama yine de saç bakımına özen gösterip fazladan saç dökülmesinin önüne geçebilir ve oluşacak bölgesel açılmaları daha da geciktirebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Eğer sizde saçlarınızın normalden fazla döküldüğünden şikayetçi iseniz dökülmesini engellemek ve saçlarınızın sağlıklı görünmesini sağlamak için kolayca bulabileceğiniz doğal yağlardan ve bitkilerden yararlanabilirsiniz. Saç derinize düzenli bir şekilde fındık yağı ile masaj yapmanız saç diplerinizde biriken ve saç tellerinizin dökülmesine sebep olan birikintileri tamamen temizlenmesine yardımcı olacaktır. Saçlarınız kalıtımsal nedenlerden dolayı dökülmüyorsa saç kopması sonucu dökülme oluyorsa duştan çıktıktan sonra saçlarınız ıslakken kesinlikle havlu ile sarmayın.

Saç köklerinin nefes alması saçların sağlıklı uzamasını sağlar. Saçlarınızın hava almasını engelleyen bandana ve sıkı şapkalardan kaçının. Ayrıca duştan sonra saçlarınız ıslakken asla fırçalamayın. Eğer tüm bunlara dikkat ederseniz saçlarınızda koparak dökülmelerde gözle görülür bir azalma olacaktır. Troit bezlerindeki herhangi bir sorun da saç dökülmesine yol açabilir. Bu yüzden eğer saçlarınızda aniden hızlı bir kayıp yaşarsanız mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Böylece hem sağlık sorununuzu halletmiş hem de saç kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Stres Saç Döker mi?

Yaşadığımız stres tüm vücudunuzun üzerinde olduğu kadar saçlar üzerinde de olumsuz etki bırakmaktadır. Stresin uzu sürmesi ve fazla olması zamanla saçların erken dökülmesine ve bölgesel olarak açılmalara sebep olacaktır. Bu nedenle stresi azaltabilecek hobiler bulmalısınız. Açık havada düzenli yürüyüşler ve egzersizler yapmalısınız. Ayrıca vitamin eksikliğinden dolayı bir saç dökülmesi yaşanıyorsa mutlaka bu tespit edilip takviye vitamin almalısınız.

Saç Dökülmesini önlemek İçin Doğal Yöntemler

Saç dökülmesini önlemek için saç derisindeki kan akışını hızlandırmak gerekir. Bu yüzden saç derisine zeytinyağı ve hindistancevizi yağı ile masaj yapıp bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bir yaprak marulu püre haline getirip taze sıkılmış ıspanak suyu ile macun kıvamına getirip saçlarınıza maske şeklinde sürmenizde dökülmeleri azaltacaktır. Ayrıca duştan 1-2 saat önce zeytinyağı, badem yağı, çörek otu yağı, Hindistan cevizi yağını karıştırıp masaj yaparak saç diplerine uygulayın ve 1-2 saat başınıza streç film sararak bekleyin. Daha sonra güzelce yıkayıp durulayın. Bu karışıma bir yumurta da ilave edebilirsiniz. Yumurta hem saçı besler hem de yıkma esnasında zeytinyağının saçtan kolayca akmasını sağlayarak saçları fazla yıpratmamış olursunuz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz dolgusu; ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkma problemlerinin giderilmesi için uygulanan, kolajen azalmasının önüne geçmek için tercih edilen, yüzde zaman içerisinde meydana gelen çukurlaşmaların giderilmesini sağlayan bir estetik uygulamasıdır...

Detoks Nedir? Detoks Suyu ve Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks Nedir? Detoks Suyu ve Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks; vücuttan zararlı olan toksinlerin atılması ve vücudun zararlı maddelerden arındırılması demektir...

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Dağ Kekiğinin Faydaları Nelerdir? Diğer Adı Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?

Doğal antibiyotik özelliği bulunan dağ kekiği; yemeklere tat vermesi yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası bulunan, nane familyasından gelen, besin değeri oldukça yüksek olan bir bitki türüdür...

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek Isırığına Ne İyi Gelir? Ne Yapmalı? Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sinek ısırığı; cilt üzerinde kaşıntıya neden olan bir durumdur ve özellikle yaz aylarının yaklaşması ve havaların ısınması ile birlikte sıklıkla rastlanılmaktadır...