yeniloji.com
Bakım

Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Henüz yorum yazılmadı
Diş İpi Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
Yeniloji 22 görüntüleme

Dişlerin arasındaki bakteri plaklarını temizleyen ve aynı zamanda yemek artıklarını gideren diş ipi, dişlerin tamamen arındırılmasını ve temizlenmesini sağlayan bir üründür.

Diş İpi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Ağız ve diş bakımının bir parçası olan diş ipi, diş aralarındaki ince detay kısımların temizlenmesini sağlayarak diş çürüklerinin önlenmesini dişlerin güzel bir şekilde temizlenmesini sağlayan üründür. Dişlerimizi fırçaladığımız zaman yaklaşık olarak ağzımızın %60'ını temizlemiş oluruz. Geri kalan kısmı ise diş ipi ile yapılabilir. Dişleri fırçalamanız rağmen yemek atıkları kalabilir. Özellikle dar ve ince kısımlara giriş yapan bu artıklar plak oluşumuna neden olarak dişlerde çürüme ve diş eti rahatsızlıkları meydana getirmektedir. Dişlerin tam anlamıyla temizlenmesi için diş etine ihtiyaç vardır.

Günlük hayatta sıklıkla kullanılan diş ipi neyden yapılır diye baktığımızda iki çeşidi vardır. Naylon diş ipileri ve PTFE diş ipleridir. Tasarımlarına göre ise rulo ve kürdanlı diş ipleri mevcuttur. Genel olarak en fazla kullanılan çeşidi PTFE diş ipleridir. Naylon yapıda olanlar ise aromalı ve farklı esanslar ile birlikte kullanıcıya farklı kokular ve alternatifler vermesi bakımından kullanılır. Fakat naylon olanlar daha çabuk aşınır ve kopar. Bundan dolayı dişleri sıkı olanlar PTFE diş iğlerini tercih etmelidir. Kürdanlı diş ipleri ise kullanımı oldukça basit olan yapıdadır. Çok pratiktir ve rahatlıkla kullanılabilirler.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Eğer rulo olarak diş ipi kullanıyorsanız yaklaşık olarak 50 cm kadar ipi kopartınız. Orta parmaklarınızın arasında 5'er cm olacak şekilde sarın. İşaret ve baş parmağını kullanmak üzere, ipi geriniz ve dişlerinizin arasında geçiriniz. Bunun sonrasında diş ipini C şeklinde aşağı yukarı hareket ettirecek şekilde dişin arasında gezdiriniz. Bunu yaparken diş eti çizgisinin alt kısmını da temizleyiniz. Diğer diş aralığına geçtiğinizde, ipin kullanılmamış kısmını sürünüz. Kürdan diş iplerinin kullanımı daha basittir. Plastik gövdeden tutarak dişlerinizi rahatlıkla temizleyebilirsiniz. En iyi diş ipi genel oalrak kürdanlı ve PTFE olanlardır. Diş ipleri tek kullanımlık mıdır diye sorulmaktadır. Evet tek seferlik kullanmanız gerekir.

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Birçok kişi diş ipini kullanırken bazı insanlar çekinmektedir. Fakat dişerinizin tam anlamı ile temizlenmesini istiyorsanız, ağız bakımı için bu ürünleri deneyimlemelisiniz. Dişlerinizin arasına fırça ile ulaşamayabilirsiniz. Diş aralarındaki atıklar zaman içerisinde bakteri oluşumuna ve plağa dönüşürler. Buda dişlerin çürümesine ve diş eti hastalıklarının oluşmasına neden olur. Diş ipleri genel anlamda bakterilerin temizlenmesini ve yemek artıklarının giderilmesini sağlarlar. Evde diş ipi yapımı sağlayabileceğiniz gibi marketlerden, internetten hazır olarak sipariş verebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diş İpi Zararları Nelerdir?

Fırçaların ulaşamadığı yerlere ulaşmak için kullanabileceğiniz diş ipi, ince yapısı sayesinde dişere zarar vermeden temizlenmesini sağlar. Dolgulu dişe diş ipi kullanımının da bir zararı yoktur. Hatta kaplamalara bile kullanabilirsiniz. Diş ipinin ağız içerisinde bir bakteriyi yayabileceği düşünülse de böyle bir durum söz konusu değildir. Bu tükürük yolu ile zaten yayılabilmektedir. Diş ipinin dişlerin arasını açacağı düşüncesi de bulunmaktadır. Bu ürünlerin öyle bir etkisi yoktur. Ayrıca bazı doktorlara göre diş ipinin bir yararı bulunmamaktadır. Bu konuda tartışmalar devam etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel Soğukluğu Nedir? Neden Olur? Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bel soğukluğu, günümüzde oldukça sık rastlanan, bir rahatsızlıktır...

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?

Safra kesesi, dayanılmaz ağrılar meydana getirdiği zaman ve mide içerisinde ağırlık hissinin oluşmasına, ağrıların şiddetinin artmasına neden olarak kişiyi oldukça rahatsız ettiğinde safra kesesi ameliyatı şart görülmektedir...

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir...

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya meyvesi; C vitamini açısından oldukça zengin olan, görünüşü kavunu andıran, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen ve genellikle kahvaltılarda tüketilen oldukça faydalı bir besindir...