yeniloji.com
Yaşam

Mesir Macunu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerenindir?

Henüz yorum yazılmadı
Mesir Macunu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerenindir?
Yeniloji 1138 görüntüleme

Mesir macunu; mikropların giderilmesine yardımcı olan ve şifalı içeriği sayesinde hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getiren, aynı zamanda afrodizyak etkisi bulunan bir besindir.

Mesir Macunu Nedir? Ne İşe Yarar?

41 çeşit baharattan yapılan mesir macunu içerisinde yer alan baharatların özellikleri sayesinde mikropların kırılmasına, midenin yatışmasına, romatizmanın hafiflemesi, iltihapların önlenmesi, iştahın açılması, süt artmasının sağlanması ve idrar yollarında görülen bazı hastalıkların giderilmesi gibi etkilere sahiptir. Birçok hastalığın tedavisinde destekleyici etki sağlamaktadır.

Soğuk algınlığına iyi gelen mesir macunu cinsellik konusunda da adından sıklıkla söz ettirmektedir. Havaların soğuması ile sık görülen grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının önlenmesi ve iyileşmesi konusunda etkili sonuçla sağlayan bu macun, kış aylarında yoğun ilgi ile karşılaşmaktadır. İçerisinde yer alan baharatların her birinin ayrı bir özelliği bulunmaktadır. Bundan dolayı birçok hastalık için doğal tedavi etkisi meydana getirmektedir.

Osmanlı'dan günümüze kadar uzanan 5 asırlık bir lezzet olan mesir macunu ilk kez 479 yıl önce Merkez Efendi tarafından yapılmıştır. Yaz aylarına göre kış aylarında daha fazla tüketilen bu macun kaşık kaşık yenebilmektedir. Fakat tatlı olduğu için her bünye için aynı etkiyi göstermemektedir. Özellikle şeker hastalarının kesinlikle sınırlı ve az tüketmesi gerekmektedir.

Mesir Macununun Faydaları Nelerdir?

Şifaları ve sağlık açısından etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olan mesir macunu faydalarını şu şekilde maddeleyebiliriz:

İçerisinde yer alan baharatlar sayesinde öksürüğün giderilmesine yardımcı olan mesir macunu, bu özelliği ile balgam problemlerinin çözümlenmesinde rol alır. Kalori bakımından yüksek değerlere sahiptir ve vücutta tokluk hissi meydana getirmektedir. Aynı zaman enerji verici özelliği sayesinde cinsellik konusunda da etkileri bulunmaktadır. En iyi mesir macununu merak ediyorsanız doğal olarak üretilen ürünlerin her birinden bu faydaları görebilirsiniz.

Mesir Macunu Nerenindir? Nerede Meşhurdur?

Hemen her yerde bulup satın alabileceğiniz mesir macunu nerenin diye bakaca olursak asıl olarak Manisa ilimize ait bir lezzet olarak betimleyebiliriz. Hatta bu ilimize mesir macunu festivallerinin verildiği ve bu geleneğin yaklaşık olarak 400 yıldır devam ettiğini belirtebiliriz. Kültürel bir miras olma özelliği gösteren bu lezzet dünya üzerinde de birçok ülkenin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Mesir Macununun Zararları Var mı?

Genel olarak aşırı kullanılmadığı sürece mesir macununun içindekiler doğal baharat olduğu için bir zararı bulunmamaktadır. Fakat gereğinden fazla tüketilirse birtakım yan etkilerin görülmesi söz konusu olabilir. Öncelikle şeker hastaları oldukça sınırlı tüketmelidir. Çünkü şeker oranı yüksektir. Diyetteyseniz kalori değeri göz önüne almalı ve ona göre tüketmelisiniz. Ayrıca tok tutucu özelliğini de unutmamalısınız. Mide, karaciğer, mesane ile ilgili rahatsızlığınız varsa tüketmemelisiniz. Obezite gibi fazla kilo problemi olanlar yememelidir. Eğer ki yenecekse de çok dikkatli olunmalıdır.

Mesir Macunu Kullanıcı Yorumları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Kış aylarında oldukça rağbet gören mesir macunu kullanıcı yorumlarına baktığımızda genel olarak grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının yanı sıra şifa bulmak amacıyla çok amaçlı tüketildiğini görmekteyiz. Mesir macunu fiyat olarak da çok pahalı olmadığı için herkesin kullanabileceği ve tüketebileceği bir lezzettir. Sizler de bu macunu tüketerek zinde kalmayı sağlayabilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mistik Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mistik Çayı Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Mistik çayı; yaklaşık olarak 5000 yıllık geçmişi olan, şifa çayı olarak bilinen ve pek çok ülkede kullanılan, birden fazla baharat çeşidinin bir araya getirilip karıştırılması ile elde edilen doğal bir çaydır...

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri lanka çayı; seylan çayı olarak da bilinen, Hindistan'ın güneyinde bulunan yüksek dağ eteklerinden toplanan bir siyah çay çeşididir...