yeniloji.com
Bakım

Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Neden Olur? Nasıl Gider?

Henüz yorum yazılmadı
Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Neden Olur? Nasıl Gider?
Yeniloji 2639 görüntüleme

Ciltteki portakal kabuğu görünümü, yağlı ve akneye meyilli ciltlerde gözeneklerin genişlemesi sonucunda oluşan durum olarak nitelendirilmektedir.

Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Neden Olur?

Gözeneklerin yağ, kir ve başka birçok nedene bağlı olarak genişlemesi ciltte portakal kabuğu görünümü oluşturmaktadır. Özellikle yağlı ciltlerde bu problem çokça görülmektedir. Çünkü yağlı ciltler gün içerisinde toz gibi gözeneklerin açılmasına ve dolmasına neden olan etmenlere maruz kalmaktadırlar. Cilt güzel bir şekilde temizlenmediğinde bu durum oluşabilmektedir.

Portakal kabuğu görünümünün tek nedeni yağlı cilt değildir. Aynı zamanda yanlış ürün kullanımı, yanlış cilt bakımı gibi etmenler cilt üzerinde delikle oluşmasına neden olabilir. Bu durumun önlenmesi için cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Aynı zamanda yapılan makyajın düzgün bir şekilde temizlenmemesi de gözeneklerin açılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle cilt bakımına ve cilt temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Ciltte Portakal Kabuğu Görünümü Nasıl Gider?

Cildin pürüzsüz gözükmesi için gözeneklerin ve siyah noktaların giderilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle cilt bakımını doğru bir şekilde ve doğru ürünlerle yapmak gerekmektedir. Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına yönelik bakımların yapılması kısa süre içerisinde portakal kabuğu görünümünün yok olmasına destek olur. Bu durumda asıl önemli olan cilt yapısına uygun ürünlerin tercih edilmesidir. Eğer ki yağlı bir cildiniz varsa yağ oranını dengeleyen ve düzenleyen ürünler tercih edilmelidir. Eğer ki cilt kuruysa nemlendirici ürünler kullanılmalıdır fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Aşırı kullanım cildin yağ dengesini bozarak gözenek ve siyah nokta oluşumuna neden olur.

Bu görünümün giderilmesi için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlardan biri cildin soyulmasıdır. Bu konuda genel olarak tercih edilen yöntemler doğal bakım yöntemleridir. Evde kolayca uygulanabilen bu yöntemler cildin sıkılaşmasına ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Tonik ve sıkılaştırıcı kremlerden destek alınabilir.

Gözeneklerin sıkılaşması ve Kapanması İçin Ne Yapılmalı?

Cildin bakımlı gözükmesi gözeneklerin sıkılaşması ile doğrudan alakalıdır. Gözeneklerin sıkılaşması ve kapanması için doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri limon suyu sürmektir. Gözenekleri sıkılaştıran limon suyunu cildinize direkt uygulayabilirsiniz. Fakat cildiniz hassas ve kurumaya meyilli ise limon suyu normal su ile seyreltip sürebilirsiniz. Bu yöntemi öncelikle cildinizin ufak bir bölümünde deneyiniz. Eğer ki alerjik reaksiyon oluşursa kullanmayınız.

Buz uygulamak gözeneklerin küçülmesi için etkili ve uygulaması kolay olan bir yöntemdir. Gözeneklerin sıkılaşması için cildinizde buz gezdirebilirsiniz. Böylece kısa sürede cildinizin sıkılaştığını fark edebilirsiniz. Başka bir doğal yöntem ise kil maskesidir. Cildin sıkılaşmasını sağlayan kil maskesi haftada en 1 olmak şartıyla cilt tipine göre birkaç kere uygulanabilir.

Gözeneklerden Kurtulan Var mı?

Cilt gözeneklerinin kapanması ve sıkılaşması için kesin çözüm yöntemleri bulunmaktadır. Gerek doğal maskeler gerekse cerrahi alanda uygulanan bazı yöntemler sayesinde gözenekleri tamamen kapatmak mümkündür. Fakat sonrasında cildi sağlıklı bakmak gerekmektedir. Çünkü cilt bakımının yetersiz olması ve cildin kirden tam olarak arınamaması tekrarda ciltte portakal kabuğu görünümü oluşmasına neden olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Vajinaya Sürülür mü?

Adaçayı Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Vajinaya Sürülür mü?

Adaçayı yağı; adaçayı bitkisinin köklerinin birtakım yöntemler ile sıkılması ile elde edilen, zengin içeriğe sahip, anti-bakteriyel özelliği bulunan bitkisel bir yağ çeşididir...

Suya Karbonat Katıp İçmek Zayıflatırmı? Suya Karbonat Atılırsa Ne Olur?

Suya Karbonat Katıp İçmek Zayıflatırmı? Suya Karbonat Atılırsa Ne Olur?

Kilo vermek isteyen kişiler düzenli olarak karbonat tüketmeye başlayabilirken bu seçimleri ile kilo vermeleri mümkün olabilir...

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Diş özünün çıkarılma işlemine kanal tedavisi denir...

Gece Terörü Nedir? Atakları Neden Olur? Uyku Terörü Çözümü Nedir?

Gece Terörü Nedir? Atakları Neden Olur? Uyku Terörü Çözümü Nedir?

Gece terörü; her yaşta meydana gelebilen fakat sıklıkla 5-7 yaşındaki çocuklarda ortaya çıkan, uyku terörü ve parasomnia gibi isimlerle de tabi edilebilen bir hastalıktır...