yeniloji.com
Yaşam

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 3181 görüntüleme

Eber sarısı çiçeği; Akşehir ve Eber Gölü çevresinde yetişen, kendi tohumları ile kendiliğinden yayılım gösteren fakat nesli son zamanlarda tükenme ile karşı karşıya kalan bir bitkidir.

Eber Sarısı Çiçeği Hakkında Bilgi

Piyan çiçeği ya da sarı meyan isimleri ile de bilinen eber sarısı çiçeği, düz bir şekilde yetişen ve boyu yaklaşık olarak 35 ile 80 cm civarında olan bir çiçektir. Gövdesinde ve yapraklarında yumuşak tüyleri bulunan bu çiçek, 3 yapraklıdır. Çiçekleri salkım şeklinde olan bu bitkinin uç kısmında çiçekler bulunmaktadır. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki türü, çok yıllık bir ot olarak nitelendirilmektedir.

Eber sarısı çiçeği; koparılması yasak olan ve koruma altına alınmış bir bitki türüdür. Kopartıldığı zaman yüklü miktarda para cezası uygulanmaktadır.

Akşehir ve Eber Gölü'nün sularının çekilmesi, ve kurumaya başlaması bu bitkinin habitatının zarar görmesine neden olmuştur. Toprak altı gövdesi olan yani uzun rizomlu olarak tanımlanan bu çiçek, taban suyunda meydana gelen azalma nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu bölgede tarımla ilgilenen kişiler tarafından gerekli görülmeyen ve hatta istenmeyen ot olarak nitelendirilen eber sarısı, yok edilmek istenmektedir. Bunun yanında böcekler tarafından yenmesi, tohumların zarar görmesine neden olmaktadır. Doğal tohumlanmayı önleyen bu durum, bu çiçeği yayılım oranını azaltmaktadır. Rizomlarının bulunması sayesinde kendi kendine üreyebilme yeteneğine sahip olmasına rağmen bahsedilen dezavantajlar nedeniyle azalma göstermiş ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar?

Hayvanların otlanmasına uygun bir bitki olmayan eber sarısı, yeryüzündeki 18000 küsür baklagil türünden bir tanesidir. 3 çiçekten 3 meyve verme özelliğine sahip olan eber sarısı, baklagil tohumunun artışı için önemli bir etkiye sahiptir. Özellikleri itibari ile özel bir tür olan bu bitki Dünya üzerinde sadece ülkemizde yetişmektedir. İçerisinde antioksidan barındıran bu bitki vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve serbest radikallerin giderilmesi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda anti mikrobiyal özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik onun tıbbi ilaç sektöründe kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Virüs nedeniyle karaciğerin hasar görmesi gibi durumların giderilmesine etki eder. Sağlık için faydalarının yanı sıra görünüm açısından da birçok etkisi bulunmaktadır. Çiçeklenme döneminde oldukça hoş bir görünüm alan eber sarısı tabiat turizmi için faydalı olabilmektedir. Gerek faydaları gerekse görünümü açısından koruma altına alınması bu bitkinin neslinin tükenmesini önlemektedir.

Eber Sarısı Çiçeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sanıldığının aksine istenmeyen bir ot değil, doğa ve insanlar için faydalı bir bitki olan eber sarısının zararları konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Baklagil açısından önemli bir etkiye sahip olan piyan çiçeği, hem doğal hem de sağlık açısında yararlı etkilere sahiptir. Bu nedenle kesinlikle koparılmaması gerekmektedir.

Eber Sarısı Çiçeğini Koparmanın Cezası

Doğanın bize sunmuş olduğu her bitkinin bir özelliği ve faydası bulunmaktadır. Bu nedenle zarar verilmemesi gerekmektedir. Büyük oranda para cezalarına tabi tutulabilen eber sarısı çiçeğinin kopartılması, yasaklanmıştır. Bitkinin neslinin kurtarılması için koruma altına alınmıştır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kilo Verdiren Detox İçeceği, Suyu, Çayı ve Diyeti

Kilo Verdiren Detox İçeceği, Suyu, Çayı ve Diyeti

Kilo verdiren detox içeceği ile birlikte fazla kilolardan kurtulurken aynı zamanda vücuttan ödem ve toksin madde atımı da sağlanabilir...

Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Chai Çayı Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Zararları Var mı? Nasıl Yapılır?

Chai çayı; süt, su, siyah çay, kakule, karanfil, anason, tarçın, karabiber, zencefil ile yapılan, oldukça lezzetli ve şifalı bir içecek olarak tanımlanmaktadır...

Kaş Kontürü Nedir? Zararları, Modelleri ve Fiyatı

Kaş Kontürü Nedir? Zararları, Modelleri ve Fiyatı

Kaş kontürü; kaş hattının ve şeklinin belirginleşmesini sağlayan, belirlenen yüz şekline göre kaşların alınması ve daha sonra kaşların dolgun gözükmesi için boşlukların doldurulması olarak ifade edilen bir uygulamadır...

Acerola Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Barbados Kirazı Nerede Bulunur?

Acerola Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Barbados Kirazı Nerede Bulunur?

Acerola meyvesi; barbados kirazı olarak da bilinen, c vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahip, kırmızı renkte, çekirdekli tropikal bir meyvedir...