yeniloji.com
Yaşam

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 2783 görüntüleme

Eber sarısı çiçeği; Akşehir ve Eber Gölü çevresinde yetişen, kendi tohumları ile kendiliğinden yayılım gösteren fakat nesli son zamanlarda tükenme ile karşı karşıya kalan bir bitkidir.

Eber Sarısı Çiçeği Hakkında Bilgi

Piyan çiçeği ya da sarı meyan isimleri ile de bilinen eber sarısı çiçeği, düz bir şekilde yetişen ve boyu yaklaşık olarak 35 ile 80 cm civarında olan bir çiçektir. Gövdesinde ve yapraklarında yumuşak tüyleri bulunan bu çiçek, 3 yapraklıdır. Çiçekleri salkım şeklinde olan bu bitkinin uç kısmında çiçekler bulunmaktadır. Doğada kendiliğinden yetişen bu bitki türü, çok yıllık bir ot olarak nitelendirilmektedir.

Eber sarısı çiçeği; koparılması yasak olan ve koruma altına alınmış bir bitki türüdür. Kopartıldığı zaman yüklü miktarda para cezası uygulanmaktadır.

Akşehir ve Eber Gölü'nün sularının çekilmesi, ve kurumaya başlaması bu bitkinin habitatının zarar görmesine neden olmuştur. Toprak altı gövdesi olan yani uzun rizomlu olarak tanımlanan bu çiçek, taban suyunda meydana gelen azalma nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu bölgede tarımla ilgilenen kişiler tarafından gerekli görülmeyen ve hatta istenmeyen ot olarak nitelendirilen eber sarısı, yok edilmek istenmektedir. Bunun yanında böcekler tarafından yenmesi, tohumların zarar görmesine neden olmaktadır. Doğal tohumlanmayı önleyen bu durum, bu çiçeği yayılım oranını azaltmaktadır. Rizomlarının bulunması sayesinde kendi kendine üreyebilme yeteneğine sahip olmasına rağmen bahsedilen dezavantajlar nedeniyle azalma göstermiş ve yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Eber Sarısı Çiçeği Ne İşe Yarar?

Hayvanların otlanmasına uygun bir bitki olmayan eber sarısı, yeryüzündeki 18000 küsür baklagil türünden bir tanesidir. 3 çiçekten 3 meyve verme özelliğine sahip olan eber sarısı, baklagil tohumunun artışı için önemli bir etkiye sahiptir. Özellikleri itibari ile özel bir tür olan bu bitki Dünya üzerinde sadece ülkemizde yetişmektedir. İçerisinde antioksidan barındıran bu bitki vücuttaki hücrelerin yenilenmesi ve serbest radikallerin giderilmesi için oldukça önemlidir. Aynı zamanda anti mikrobiyal özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik onun tıbbi ilaç sektöründe kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

Virüs nedeniyle karaciğerin hasar görmesi gibi durumların giderilmesine etki eder. Sağlık için faydalarının yanı sıra görünüm açısından da birçok etkisi bulunmaktadır. Çiçeklenme döneminde oldukça hoş bir görünüm alan eber sarısı tabiat turizmi için faydalı olabilmektedir. Gerek faydaları gerekse görünümü açısından koruma altına alınması bu bitkinin neslinin tükenmesini önlemektedir.

Eber Sarısı Çiçeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sanıldığının aksine istenmeyen bir ot değil, doğa ve insanlar için faydalı bir bitki olan eber sarısının zararları konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Baklagil açısından önemli bir etkiye sahip olan piyan çiçeği, hem doğal hem de sağlık açısında yararlı etkilere sahiptir. Bu nedenle kesinlikle koparılmaması gerekmektedir.

Eber Sarısı Çiçeğini Koparmanın Cezası

Doğanın bize sunmuş olduğu her bitkinin bir özelliği ve faydası bulunmaktadır. Bu nedenle zarar verilmemesi gerekmektedir. Büyük oranda para cezalarına tabi tutulabilen eber sarısı çiçeğinin kopartılması, yasaklanmıştır. Bitkinin neslinin kurtarılması için koruma altına alınmıştır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aids Nasıl Bulaşır? Aids Testi Fiyatı Ne Kadar?

Aids Nasıl Bulaşır? Aids Testi Fiyatı Ne Kadar?

AİDS, HIV mikrobunun sebep olduğu bir hastalık olurken tedavisi tam olarak mümkün değildir ve genel olarak ölümle sonuçlanmaktadır...

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist training korse; bel bölgesinin ince gözükmesine yardımcı olan, düzenli kullanımda da kalıcı incelmeyi sağlayan bir iç giysisidir...

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep, muhteşem kokusu ve lezzeti ile kış günlerinde en çok tercih edilen içeceklerden olurken her geçen yıl salep tohumu yetiştiriciliği de gelişmeye devam etmektedir...

Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?

Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?

Doğru bir temizleme işleminin uygulanması, meyve ve sebzelerde yer alan pestisit kalıntılarının, virüslerin, bakterilerin ve zararlı, yabancı maddelerin temizlenmesi için etkili ve yararlı olmaktadır...