yeniloji.com
Bakım

El Çatlamasına Doğal Çözüm

Henüz yorum yazılmadı
El Çatlamasına Doğal Çözüm
Yeniloji 172 görüntüleme

Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte cildin kurumaya başlaması ve nem kaybının yaşanması ile el çatlaması gibi durumlar söz konusu olmaktadır.

El Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Yumuşak ve pürüzsüz ellere sahip olmak hoş bir görümüm meydana getirmektedir. El çatlaması genel olarak cildin tahriş olması ya da soğuktan kuruması sonucunda oluşmaktadır. Çoğu zaman kış aylarında havanın soğuması ile meydana gelmektedir. Bu nedenle havalar soğumaya başladığı zaman ellerin daha bakımlı olması sağlanmalıdır. Doğal ve pratik yöntemler ile ellerde meydana gelen kuruluk ve çatlama etkisini ortadan kaldırabilirsiniz.

El çatlaması kışın soğuk hava yazın ise sıcak hava etkisi ile meydana gelebilmektedir.

Cildimiz oldukça hassastır. Hava koşullarından direkt olarak etkilenmektedir. Ellerimiz en fazla kullandığımız organlarımızdır ve genel olarak sıcağa, soğuğa en fazla onlar maruz kalırlar. Ellerin çatlaması sadece havalardan değil aynı zamanda kimyasal ürünlerin kullanımına bağlı olarak tahrişten de olabilir. El çatlamasını önlemek için kremsi sabunlar kullanmaya özen verilmelidir. Sabunun elleri kurutması değil nemlendirmesi gerekmektedir. Gün içerisinde eller sürekli yıkanmaktadır. Eğer kremli sabunlarla yıkarsanız nem dengesi sağlayabilirsiniz. Böylece kuruma, çatlama gibi etkiler meydana gelmez.

Ellerin Çatlamaması İçin Doğal Çözümler

Ellerinize bakım yapmak, pürüzsüz ve yumuşak olması için pahalı kozmetik ürünler kullanmak yerine bazı doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bitkisel bir yöntem olarak birkaç damla limon suyu ile bir çay kaşığı miktarında zeytinyağını karıştırıp ellerinize sürebilirsiniz. Gece sürünüz ve bu şekilde yatınız. Ellerinizin kısa süre içerisinde iyileştiğini görebilirsiniz. Bunun yanında tereyağ da elleriniz için besleyici bir çözümdür. Ellerinize doğal tereyağ sürerek nemlenmesini ve çatlakların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Ellerin bakımlı olması için bitkisel çözümler daha onarıcı olmaktadır. Süt ve papatya ellerinizi onaran, çatlakları ortadan kaldıran bir uygulamadır. Sütün içerisine bir miktar papatya atıp kaynatınız. Daha sonra süzünüz ve içerisine zeytinyağı ile akhuş ağacı tohumu ekleyiniz. Masaj yaparak ellerinize sürdüğünüzde kısa süre içerisinde etki görebilirsiniz.

El Çatlamasına Ne Yapılır?

Bitkisel ve doğal çözümler el çatlamalarına iyi gelmektedir. Fakat bunun yanı sıra el egzersizleri de bu konuda etkili olmaktadır. El egzersizleri ile çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Bunları uygulamak için önce ellerinizi sıkınız ve 20 saniye bekleyiniz. Daha sonra parmaklarınızı açıp kapatınız ve bu hareketi 20 defa tekrarlayınız. Daha sonra kollarınızı uzatınız ve avuç içleriniz yukarı bakacak şekilde 20 defa boyunca kollarınız gergin bir şekilde ellerinizi açıp kapatınız. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak çatlama problemlerini önleyebilirsiniz.

El Çatlamasına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

Doğal yağlar nemlendirici etkileri yüksek olan içeriklerdir. Bunları ellerinizin bakımı için kullanabilirsiniz. Bitkisel yağların birçoğu yüksek oranda nemlendirici etkiye sahiptir. Bu nedenle kullanabilirsiniz. Bir başka bitkisel çözüm aloe vera jelidir. Hem güneş yanıklarına hem de cilt lekelerine iyi gelen bu jeli bitkinin içerisinden çıkartıp ellerinize sürdüğünüz zaman kısa süre içerisinde nemlendirici etkiyi fark edebilirsiniz. El çatlaması gibi cilt problemleri bu şekilde aşılabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Taraklı Ayak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Taraklı Ayak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayak baş parmağımızın ayak kemiği ile birlikte dışa doğru çıkmasına taraklı ayak adı verilmektedir...

Korseli Tayt Modelleri ve Kullananlar

Korseli Tayt Modelleri ve Kullananlar

Korseli tayt modelleri; fazlalıkların gizlenmesine yardımcı olur ve böylece hem bacakların hem de bel ve göbek bölgesinin ince, zayıf gözükmesini sağlar...

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

OKB hastalığı; obsesif kompulsif bozukluk olarak isimlendirilen, obsesyon olarak tanımlanan sürekli tekrarlayan düşüncelerin oluşması ve buna bağlı olarak sürekli tekrarlayan davranışların karakterize edilmesi şeklinde tanımlanan bir hastalık çeşididir...

Çiğ Tavuğu Yıkamak Tehlikelimi?

Çiğ Tavuğu Yıkamak Tehlikelimi?

Hemen hemen herkesin merak ettiği çiğ tavuğu yıkamak tehlikeli mi, zararlı mı? sorusu yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrasında yanıt bulmaktadır...