yeniloji.com
Sağlık

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kozalak Suyu Nasıl Yapılır? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?
Yeniloji 1165 görüntüleme

Kozalak suyu; vücut direncinin artmasını sağlayan, cilt sağlığını iyileştiren ve ruhsal sağlığı destekleyen bir içeriğe sahip karışımdır.

Kozalak Suyu Nasıl Yapılır?

Pek çok faydası bulunan kozalak suyu nasıl hazırlanır diye merak ediyorsanız bu tarif için henüz olgunlaşmamış kozalakları toplamanız gerekmektedir. Olgunlaşmamış yeşil halde bulunan 4-5 adet çam kozalağını güzelce temizleyiniz. sonrasında su doldurduğunuz tencerenin içerisine koyunuz. Bu şekilde 1 gün boyunca bekletiniz. Ertesi gün suyunu değiştirip kozalakları yarım saat boyunca kaynatınız. Sonrasında altını kapatıp soğumasını bekleyiniz. Bu şekilde kozalak suyu hazır hale gelecektir. Eğer tadı acı olursa içerisine bal ekleyerek tüketebilirsiniz.

Kozalak Suyu Nasıl Tüketilir?

Oldukça faydalı olan kozalak suyu nasıl içilir diye baktığımızda günde 1 bardak kadar tüketilmesinin yeterli olacağı belirtilmektedir. Faydalarından yararlanmak için 1 bardaktan fazla tüketmemeye dikkat ediniz. Ayrıca kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak tüketmeniz gerekmektedir. Çünkü bu karışım her bünyede aynı etkiyi göstermemektedir. Bundan dolayı kullanım öncesinde doktora danışmakta fayda vardır.

Kozalak Suyu Faydaları Nelerdir?

Mevsim geçişlerindeki hastalıkları atlatmaya yardımcı olan kozalak suyu aynı zamanda bu hastalıkların önlenmesine de yardımcı olmaktadır. Grip ve nezle gibi hastalıklardan kurtulmak, sık sık öksürmeyi önlemek için kozalak şurubu kullanabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan bu doğal içerikli çay, özellikle kış aylarında vücut direncinin güçlenmesine destek olmaktadır. Kişinin gün içerisinde ihtiyaç duyduğu enerjinin karşılanmasını sağlar.

Stres gibi etkenlerin giderilmesini sağlayan yeşil kozalak suyunun koklamak sinirlerin yatışması için etkili olacaktır. Şeker seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan çam kozalağı suyu aynı zamanda diyabet hastalarının semptomlarını da hafifletmektedir. Bunun yanı sıra astım için etkilidir. Akciğeri iyileştiren bu bitki suyu nefes almayı rahatlaştırır. Bir başka faydası ise mide rahatsızlıklarını gidermeye yöneliktir. Gastrit ve ülser gibi hastalıkların önüne geçmektedir. Sakinleştirici etkisi stresi yok ettiği gibi mide rahatsızlıklarını da dinginler.

Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlarken aynı zamanda cildin genç görünmesini sağlamaktadır. Çam kozalağı suyunun içerisine bir miktar zeytinyağı ekleyerek lekelerin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Haftada iki kere uygulanması yeterlidir. Bu etkileri aynı zamanda saçların sağlıklı olmasına da katkı sağlar. Yıpranan ve mat görünen saçların daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Saç diplerin masaj yaparak uygulayıp, 30 dakika beklettikten sonra yıkayabilirsiniz. Haftada 2 defa düzenli olarak uygularsanız etkisini görebilirsiniz.

Diş eti problemlerinin iyileşmesine katkı sağlayan kozalak suyu, enfeksiyonları yok etmektedir. Kozalak suyunun içerisine 1 çay kaşığı sirke ekleyip karıştırıp ağzınızda gargara yapınız. Diş köklerinin güçlenmesine yardımcı olan bu karışım tartarları yok eder ve dişleri beyazlatır. Gargara sırasında suyu asla yutmayınız.

Kozalak Suyunun Zararları Var mı?

Olgunlaşmamış çam kozalağının tüketilmesi bazı sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı tüketim konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle aşırı tüketim gibi durumlarda vücuda sağladığı faydalar yan etki olarak yansıyabilir. Bundan dolayı doktora danışarak tüketilmesi tavsiye edilir. Kozalak suyu zararları yanlış ve aşırı tüketim sonrasında meydana gelir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dil Uyuşması Nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Dil Uyuşması Nedir? Nedenleri Nelerdir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Dil uyuşması; iğne batmasına benzeyen bir karıncalanma ile birlikte görülen, tat alma hissinin tamamen kaybolması gibi durumlar oluşturabilen bir durumdur...

Bağırsak Paraziti (Tenya) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Bağırsak Paraziti (Tenya) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Düşürülür?

Bağırsak paraziti tenya; oldukça zararlı olan, hem hayvanlarda hem de insanlarda görülebilen ve uzunluğu epey fazla olan bir parazittir...