yeniloji.com
Sağlık

MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Henüz yorum yazılmadı
MS Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Yeniloji 1878 görüntüleme

MS hastalığı, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozukluk sonucunda beyinde ve omurilikte iletkenlik sağlayan sinirlerin etrafındaki koruyucu yerlerde plakların oluşması sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır.

MS Hastalığı Nedir? Ölümcül müdür?

Dünya üzerinde pek çok kişide görülen ms hastalığı, omurilikte miyelin tabakasında meydana gelen hasar sonucunda organlar ile merkezi sinir sistemi arasında iletişim sağlanamaması hastalığıdır. Bu sinirlerin iletilmesini engelleyen şeyler ise plaklardır. Bu plaklar sinir sistemi içerisinde pek çok yerde oluşabilmektedir. Hastalığın oluşum nedeni bu plakların meydana gelmesidir. Hareketlerde aksaklık, konuşma bozukluğu, felç, görme bozukluğu ve kas güçsüzlüğü gibi etkiler meydana getirmektedir.

Ms hastalığının açılımı Multiple Skleroz'dur ve kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre 2 kat daha fazladır.

Ms hastalığı beyin ve omurilikte görüleni bir hastalıktır. Buradaki sinir merkezinde beyaz madde yapıları bulunmaktadır. Bu yapılar sinir sisteminin hem diğer organlarla hem de kendi içerisinde etkileşim oluşmasını sağlar. Burada meydana gelen hasar ise kopukluk sağlar ve ms hastalığının oluşmasına neden olur. Bu kopukluk hareket sistemini, konuşmayı ve daha pek çok şeyi olumsuz yönde etkiler. Rahatsızlık sırasında meydana gelebilecek etkileri önceden anlayabilmek zordur. Bu nedenle ms zorlu bir hastalıktır ve şiddeti kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Uygun tedavi ile iyileşme sağlanabilmektedir.

MS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığında belirtiler kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmektedir. Belirtiler kendini hemen gösterir ve alevlenmeler, düzelmeler şeklinde ilerler. İlk evrelerde çoğu kişide tam düzelme meydana gelebilmektedir. Bazılarında ise düzelme meydana gelmez ve ilerleme kaydedilir. Hastalıkta meydana gelen belirtileri beynin hangi sinir sisteminin etkilendiğine bağlı olarak değişir.

Pek çok kişide görülen çağımızın hastalıklarından biri olan MS rahatsızlığındaki belirtiler güç kaybı( kolda, bacakta ya da her ikisinde de görülebilir), uyuşukluk, iğneleme, karıncalanma, kabızlık, idrar kaçırma, konuşmada bozukluk, cinsel isteksizlik, denge kaybı, kendini yorgun hissetme, beyin sinir sisteminden kaynaklandığında geçici hafıza sorunları gibi belirtiler meydana gelebilmektedir. Genel olarak ilk belirtiler güç kaybı şeklinde ortaya çıkar. Bu şikayetler zamanla ilerler ve konuşmada güçlük gibi diğer belirtiler baş gösterir. En belirgin olanlar ise yüzde ve vücutta meydana gelen uyuşmalar, hissizlik, konuşmada güçlük gibidir.

Multiple Skleroz Nedenleri Nelerdir?

MS genetik bir hastalık olmakla birlikte bu rahatsızlığa neden olabilecek faktörler de bulunmaktadır. Çevresel faktörler arasında radyasyona, cıvaya ve organik çözücülere maruz kalmak gösterilebilir. Bunlar betin ve omurilik sinir sistemini olumsuz yönde etkileyerek plak oluşumuna sebebiyet verebilir. Bunların yanı sıra etnik kökenler, bazı virüsler ve kalıtımsal faktörler vardır. Genetik faktörler hastalığın oluşumunda tek etken değildir. Aynı zamanda tetikleyiciler de bulunmaktadır. Fakat bu hastalığa sahip anne ve babaların çocuklarında görülme riski diğerlerine göre daha fazladır.

Ms Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak 20-50 yaşları arasında görülen MS hastalığının tedavi şekli kişiye özel olarak ilerlemelidir. Tedavi süreci ne kadar erken başlarsa hastalığın iyileşmesi de o derece mümkün olur. Multiple skleroz hastalığın atak sıklığı de değişkenlik gösterebilmektedir. Kişi ömür boyu bir daha hiç atak göremeyeceği gibi belli zamanlarda tekrardan görebilmektedir. Erken teşhis edilirse beyinde hasar bırakması engellenmiş olur. Tedavi açısında koruyucu yöntemler uygulanmaktadır. Ataklar hissedildiği andan itibaren bunu engellemek için aşı uygulanmaktadır. Bunun yanınsa bağışıklığı güçlendiren tedaviler uygulanmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Pepino meyvesi; anavatanı Güney Amerika olan ama son zamanlarda ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan ananas, uz ve kavun benzerliği ile bilinen bir meyve türüdür...

Bal Maskesi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Bal Maskesi Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Yapanlar ve Yorumlar

Bal maskesi; antibakteriyel özelliği sayesinde, bakterilerin giderilmesini, gözeneklerin küçülmesini ve daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin oluşmasına yardımcı olan bir maskedir...

Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?

Entübe Nedir? Ne Kadar Sürer?

Entübe; solunum güçlüğü oluşması ya da böyle bir riskin meydana gelmesi durumunda, hava yolunun açıklığını sağlamak, gerekli durumlar ilaç verilmesi işlemini gerçekleştirmek amacı ile suni bir solunumun gerçekleştirilmesi için birtakım özel araçlarla solunum alanına ağız ve burun aracılığıyla bir tüp yerleştirilmesidir...

Karadut Şurubu Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Karadut Şurubunun Faydaları ve Yan Etkileri

Karadut Şurubu Neye İyi Gelir? Nasıl Yapılır? Karadut Şurubunun Faydaları ve Yan Etkileri

Karadut şururubu, antioksidan açısından zengin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan doğal içerikli bir içecektir...