yeniloji.com
Zayıflama

Doğum Sonrası Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Doğum Sonrası Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?
Yeniloji 251 görüntüleme

Doğum sonrası zayıflamak; vücut esnek bir yapıda olduğu için bazı beslenme yöntemleri ve birtakım hareketler ile basit bir hale gelmektedir.

Doğum Sonrası Nasıl Zayıflarım?

Kadınlarda hamile kaldıktan itibaren vücutta birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır. Doğum sonrasında bu değişimlerin eski halini alması kadınların en büyük hayalidir. Doğumdan hemen sonra başlayan 40 günlük lohusalık dönemi doğum sonrasında göbek hizasına gelen rahmin normal haline dönmesi için geçen zaman olarak bilinmektedir. Hamilelik döneminde ortaya çıkan diğer bağ dokuları doğumdan 4, 5 aylık süre içerisinde normal boyutlarına ve sağlamlığına ulaşabilmektedir.

Doğum sonrasında annenin vücudunun toparlanması sonrasında zayıflamak için düzenli bir yürüyüş programı yaparak her gün en az 15 dakika en fazla 30 dakika yürüyüş yapılabilir.

Doğumdan sonra belli bir süre boyunca ağır cisimler kaldırmamak ve karın bölgesini zorlamamak gerekir. Bu konuda uzmanlarda kilolarından bir an önce kurtulmak isteyen bayanlara tavsiye niteliğinde vermiş oldukları bilgilerde 6 veya 8 hafta beklemelerini sabırlı olmalarını belirtmektedirler. Bu konuda bir diyetisyene danışıldığında size verecekleri tavsiyede ayda 3 kilodan fazla vermemeniz yönündedir. Burada asıl dikkat edilecek konu hamilelik sırasında ve doğum anında zorlanan, yıpranan hatta normal sağlıklı durumundan uzaklaşan doku ve organların vücudun normal yapısal halini alabilmesi için dinlenmesi gerektiği için bunun da en sağlıklı biçimde uykuda olacağından uykunuzu tamamen almanız gerekir.

Doğum Sonrası Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Doğumdan sonra zayıflamak için doktorunuzun uygun göreceği şekilde en az 1 ay sonra spor konusunda kendini geliştirmiş olan eğitmenler eşliğinde egzersizler yapın. Günümüzde yaygın olarak kullanılan interneti kullanarak kendinize faydalı olabileceğinize inandığınız egzersiz videolarını açarak hamilelik sonrası yapılacak egzersizleri uygulayın. Yeme alışkanlıklarını değiştirerek günlük öğününüzü 5'e çıkartın. Bunu 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde uygulayın. Kahvaltıyı en güzel şekilde yaparak günlük yapacağınız diğer faaliyetlerde gerekli olan enerjiyi tam olarak alın. Bu konuda tavsiye edilebilecek küçük bir diyet listesi oluşturmak gerekirse;

  • Kahvaltı: 1 yumurta, kepekli ekmekten yapılmış tost, 1 avuç kuru üzüm
  • Öğle yemeği: 1 dilim tahıllı ekmek, 1 elma ve ıspanak yemeği
  • Akşam: Balık, mercimek çorbası, yeşil zeytin, yeşil salata, beyaz peynir

Ara öğün olarak yiyebileceğiniz besinler kan şekerini dengelemek amacıyla yapılmaktadır. Bu konuda faydalı olanlar tam tahıllı kraker, armut, elma, haşlanmış yumurta, yarım yağlı yoğurt ve çilek olabilmektedir.

Gebelikten sonra Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelik sonrasında beslenme alışkanlıklarınızı yerine getirirken veya tavsiye edilen diyet niteliğindeki beslenme listelerini uygularken tükettiğiniz besinlerin bebeğiniz üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulmalı ve bebeğe yapılan alerji testleri sonuçları göz önünde bulundurarak bunlara uygun besinler tüketilmelidir. Ayrıca bu konuda kendi sağlığınızı da unutmamalısınız kilo vermek isterken sağlıksız beslenmemelisiniz.

Bebeğinizi emzirdiğinizden dolayı süte ihtiyaç olduğunu göz önünde bulundurarak süt yapıcı besinler ile dengeli beslenerek kilo vermeyi deneyiniz. Çünkü yapılan araştırmalar zaten emziren annelerin kilo verme konusunda daha ileri seviyede olduğu tespit edilmiştir. Emzirme esnasında 500 kalori harcayarak kilo kaybı hızlanmaktadır. Bunun için kalorisi düşük fakat süt yapıcı gıdalardan faydalanmanız hem kilo verip hem de emzirme esnasında gerekli sütü sağlamış olacaksınız. Doğum sonrası vücudunuzun eski halini alması sizleri psikolojik olaraktan rahatlatacağından emzirme sırasında olumlu sonuçlar almanıza da destek sağlayıcı olacaktır.

Hamilelik Sonrası Zayıflama Egzersizleri

Gebelik sonrasında kilo vermek için basit egzersizler yapılmalıdır. Eğer ki doğumun üzerinden çok az bir zaman geçmişse dikkat edilmelidir ve genel olarak vücudu zorlamayan şeyler yapılmalıdır. Sezaryen ile normal doğumun iyileşme sürüleri farklıdır bu yüzden kesin bir süreç belirlenemez fakat ağrılar azaldığında ve doktor onayladığında egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalı? Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmak İçin Neler Yapılmalı? Hamile Kalmanın Yolları

Hamile kalmak için, sağlıklı yumurtalık ve sağlıklı döllenmenin gerçekleşmesi ve buna bağlı olarak sperm kalitesinin yüksek olması gerekmektedir...

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda yaşanan küçük rahatsızlıklar estetik açıdan sorun yaratabilirken uçuk da bu sorunlardan birisidir ve en kısa sürede tedavi edilmesi doğru bir tercihtir...

Sirkadiyen Ritim Ne Demek? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Var mı?

Sirkadiyen Ritim Ne Demek? Bozulursa Ne Olur? Tedavisi Var mı?

Sirkadiyen ritim; vücudun dinlenme ve çalışma sürecini ayarlayan, biyolojik saat olarak tanımlayabileceğimiz metabolik bir döngüdür...

Akciğer Şarbonu Belirtileri Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akciğer Şarbonu Belirtileri Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Farklı çeşitleri bulunan şarbon hastalıkları son derece ölümcül olabilirken akciğer şarbonu bunların arasında en ölümcül olanıdır...