yeniloji.com
Sağlık

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer? Neden Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer? Neden Olur?
Yeniloji 352 görüntüleme

Saç tellerinde meydana gelen statik elektrik saçların elektriklenmesine neden olmaktadır. Saçlardaki nem dengesinin yeterli olmaması bu durumun ana problemlerinden biridir. Saç elektriklenmesi nasıl geçer ve ne yapmak gerekir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Saç Elektriklenmesi Nasıl Geçer?

Saçlarımıza şekil vermekte güçlendiğimiz zamanlar çoğu zaman saç elektriklenmesi problemi yaşarız. Genel olarak saçların ön kısmında bulunan ufak saçların elektriklenmesi görünüm olarak hiçbirimizin hoşuna gitmez. Jöle gibi birtakım saç ürünleri kullanılsa da doğal görünüm elde etme konusunda yetersiz kalır. Elektriklenen saç nasıl düzelir diye baktığımızda şunları belirtmek yerinde olacaktır:

 • Saç elektriklenmesini önleyen, saç tipinize uygun ürünlerden destek alabilirsiniz.
 • Saçların yeterli oranda neme doyması için nem maskeleri uygulayabilirsiniz. Bu maskeleri uygularken hindistan cevizi yağı gibi doğal çözümlerden destek alabilirsiniz. Ayrıca saçın nemini kaybetmemesi için sıcak değil ılık su ile duş almaya özen gösteriniz.
 • Saçlarınızı plastik ve metal taraklar yerine ahşap taraklar ile tarayınız. Metal ve plastik olanlar saçların daha fazla elektriklenmesine ve kabarmasına neden olmaktadır.
 • Saçlarınızı yıkadıktan sonra havlu yerine kağıt havlu ile ıslaklığını alabilirsiniz. Sentetik havlular ile saçlarınızı sert bir şekilde kurularsanız daha fazla elektriklenmesine neden olabilirsiniz.
 • Saçlarınızı her gün değil gün aşırı yıkamaya özen gösteriniz. Her gün saç yıkarsanız saçınızın doğal yağını kaybedersiniz. Bu durum saçın çabuk elektriklenmesine neden olur.
 • Düzleştirici gibi saça şekilde veren yüksek ısılı araçları mümkün olduğunda az kullanınız.

Saçlarınıza zarar verecek her türlü detaydan uzak durmanız aynı zamanda beraberinde elektriklenme problemlerini de önlemektedir. Elektriklenen saçlar için maske kullanımı saç derisinin beslenmesini sağlar ve bu sayede saçlarda kabarma gibi problemler meydana gelmez.

Saç Elektriklenmesi Neden Olur?

Daha çok düz saçlarda meydana gelen elektriklenme problemlerinin farklı birtakım nedenleri olabilir. Saç elektriklenmesi nedenleri şu şekildedir:

 • İnce telli saç yapısına sahip olmak
 • Saç neminin yetersiz olması
 • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak havalara maruz kalmak
 • Saçın sürekli yıkanması
 • Saçın sık sık taranması ve tarama sırasında sert fırçaların kullanılması
 • Kullanıla kimyasal ürünlerin saç yapısını bozması
 • Saçı uzun süre yıkamamak
 • Saçı sık sık ve uzun süreli ısıya maruz bırakmak

Yukarıda belirtilen nedenler genel olarak elektriklenme problemi meydana getirir. Nedeni bilmek elektriklenme sorunun giderilmesi için önemlidir.

Elektriklenen Saçlar İçin Öneriler

Eğer saçlarınız çok fazla elektriklenme sorunu yaşıyorsanız bazı yöntemler ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Elektriklenen saçlar için serum ve şampuan kullanımı bunlardan biridir. Bir başka yöntem olarak saçlarınızı doğal yağlar ile korumanız ve bakım yapmanızdır. Saçlarınızın bakımlı olması bu problemin önlenmesini sağlar. Ayrıca belirttiğimiz üzere saçlarınızı ısıya maruz bırakmayınız. Yüksek ısılar saç tellerine zarar vererek dökülmesine de neden olur. Saçlarınıza her zaman nazik davranın. Kurularken ve tararken sert olmayınız.

Elektriklenen Saçlara Doğal Çözüm

Evde uygulayacağınız bazı basit yöntemler ile saçlarınızın daha bakımlı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Saçların elektriklenmesini önleyen maskeler şu şekildedir:

Avokado ve muz maskesi: Yarım muz, 1 tane avokado, 1 yumurta, bal ve 2 yemek kaşığı kadar saf zeytinyağı malzemelerini kullanarak doğal bir maske elde edebilirsiniz. Avokadoyu bölüp püre haline getiriniz ve sonrasında bir kaba koyarak üzerine diğer malzemeleri ekleyiniz. Saç derinizden başlayarak tüm saça sürünüz. 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz.

Sirke ve Yumurta Maskesi: 3 yumurta, zeytinyağı, bal, sirke ve limon suyu hazırlayacağınız bu doğal maske saçlarınızı besleyecektir. Yumurtaların sadece sarısını 1 kase içerisinde 100 ml. sirke, ve limon suyu ile karıştırınız. Köpürdüğünde içerisinde 200 ml. zeytinyağı ekleyiniz. Sonra 3 kaşık bal ekleyin. Karıştırıp saçlarınıza sürünüz ve 15 dakika bekletip soğuk su ile durulayınız.

Belirtmiş olduğumuz tarifler ile hem kıvırcık saç elektriklenmesi ya da kuru saçlar meydana gelen elektriklenme problemlerinin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Spermin Sarı Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Spermin Sarı Gelmesi Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Çoğunlukla beyaz olan spermin sarı gelmesi; enfeksiyon varlığına ya da tıbbi anlamda birtakım rahatsızlıkla işaret edebilen bir durumdur...

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullanımı

Hayıt Tohumu Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Kullanımı

Kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan hayıt tohumu çayı hormonları düzenleyerek birçok sorunun çözülmesine yardımcı olur...

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün popülaritesini arttıran doğal ürünlerden birisi olan avokado yağı özellikle cilt ve saç için en faydalı ürünlerden birisi olarak gösteriliyor...

Brokoli Zayıflatırmı? Brokoli ile Nasıl Kilo Verilir?

Brokoli Zayıflatırmı? Brokoli ile Nasıl Kilo Verilir?

Lahanagiller familyasına ait olan brokoli, içeriğindeki diyet lifleri sayesinde hem kilo vermeye yardımcı olur hem de sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına destek olmaktadır...