yeniloji.com
Sağlık

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kalorisi Ne Kadar?

Henüz yorum yazılmadı
Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Kalorisi Ne Kadar?
Yeniloji 44 görüntüleme

Antep fıstığı; lif, potasyum, fosfor mineralleri, A ve B grubu vitaminleri, yağ ve protein açısından zengin, sağlık alanında birçok faydası bulunan bir kuruyemiş besinidir.

Antep Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Bazı yörelerde şam fıstığı olarak da bilinen Antep fıstığı; B6 vitamini bakımından oldukça zengin olan ve bunun yanı sıra içerisinde birçok faydalı bileşen barındıran bir yemiştir. Akciğer iltihabının temizlenmesine yardımcı olan bu kuruyemiş aynı zamanda göğsün yumuşaması ve ağrıların hafiflemesi konusunda da destek olur. Bu özelliği sayesinde öksürüğün hafiflemesine ve geçmesine yardımcı olur.

Kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan antep fıstığının cinsel faydaları, saça yararları ve genel sağlık için birçok olumlu etkisi bulunmaktadır.

B6 vitamini açısından zengin olan antep fıstığı, kanser türlerinin gelişmesini önlerken aynı zamanda enfeksiyonların engellenmesine de yardımcı olur. İçeriğinde yer alan antioksidan sayesinde yaşlılığa bağlı olarak görülen hastalıkların azalmasını sağlarken aynı zamanda pek çok hastalığa karşı koruyucu etki meydana getirmektedir. Kandaki kötü kolesterolü düşürerek kronik kalp hastalıklarının oluşmasına engel olan antep fıstığının içerisinde doymamış yağ asitleri kalbi korumaktadır.

Antep Fıstığı Neye İyi Gelir?

İçeriğinde yüksek lif barındıran antep fıstığı, kandaki şeker miktarının dengelenmesini sağlamaktadır. İnsülin direncinin düşürürken aynı zaman kan basıncını da düşürür. Böylece felç, inme ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların önlenmesine destek sağlar. Bu besinin kabuğunda yer alan lif, mide zarını korumaktadır. Aynı zamanda midedeki asit oranını dengelemektedir. Bağırsak florasını koruyan ve sindirimi rahatlatan bu fıstık, hazımsızlık şikayetlerinin giderilmesini, şişkinlik belirtilerinin önlenmesini sağlar.

Antep fıstığının içerisinde yer alan C, B, E vitaminleri mesane ve böbrek bölgesinde meydana gelen kumların dökülmesine yardımcı olur. Kandaki oksijen miktarının artmasına destek olarak anemi gibi rahatsızlıkların önlenmesine destek olur. Lutein ve zeaksantin isimli antioksidanlar sayesinde hücrelerin hasar görmesini önleyen antep fıstığının cinsel faydaları da bulunmaktadır. Afrodizyak etkisi sayesinde erkeklerde cinsel gücün artmasına katkı sağlar. İçeriğindeki yağlar ile kilo almını önler ve vücuda enerji verir.

Antep Fıstığının Zararları Nelerdir?

Gereğinden fazla tüketilen antep fıstığının yan etkileri kilo alımı üzerine şekillenmektedir. Çok fazla yediğiniz zaman vücutta kiloya neden olabilir. Ayrıca içerisinde yağ oranı yüksek olduğu için ciltte sivilce meydana getirebilir. Bununla beraber kolesterol seviyesinde artış da oluşturur. Buna ek olarak aşırı tüketildiği zaman içerisinde yer alan protein nedeniyle bağışıklık sistemindeki maddelere karşı savaş açabilir ve alerjik reaksiyonlar meydana getirebilir.

Antep Fıstığının Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 100 gram antep fıstığının kalorisi 562 Kcal'dır. İçerisindeki toplam yağ ise aynı gram oranı için 45 gramdır. Düzenli ve yeterli oranda tüketildiği zaman vücuda oldukça faydalı etkiler sağlamaktadır. Antep fıstığı günde ne kadar tüketilmeli diye merak ediyorsanız 100 gram yeterli olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kansızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kansızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıptaki adı anemi olarak belirtilen kansızlık, kandaki oksijen seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan hemoglobin seviyesinin gerekli orandan düşük olması şeklinde nitelendirilen bir rahatsızlıktır...

Ertesi Gün Hapı Doğurganlığı Azaltır Mı?

Ertesi Gün Hapı Doğurganlığı Azaltır mı?

Ertesi gün hapı; cinsel birliktelik sonrasında kullanılan ve kadınların gebe olmasını engelleyen korunma yöntemlerinden biridir...

Guarana Nedir? Zayıflatır mı?

Guarana Nedir? Zayıflatır mı?

Guarana; Amazonlarda yetişen özellikle Brezilya da yaygın olan bir bitkidir...

Lahana Kürü Zayıflatır mı? Lahana ile Zayıflama Kürü Nasıl Yapılır?

Lahana Kürü Zayıflatır mı? Lahana ile Zayıflama Kürü Nasıl Yapılır?

Çok düşük kalori değeri olmasına karşın son derece besleyici olan lahana kürü zayıflamak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilen bir üründür...