yeniloji.com
Sağlık

Menopoz Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Menopoz Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 1697 görüntüleme

Menopoz; yumurtalıklardaki folikül değerinin azalmasına bağlı olarak östrojen hormonunun zaman içerisinde tamamen kesilmesi ve yumurtalıkların küçülmesi anlamına gelmektedir.

Menopoz Nedir, Ne Demek?

Adet döngüsünün sona ermesi olarak nitelendirilen menopoz, üreme yeteneğinin kaybolması olarak nitelendirilir. Dünya üzerinde bir ortalama olarak menopoz yaşı 45-55 arasındadır. Fakat ülkemizde bu oran 45-48 arasında seyretmektedir. Menopoz süreci 3 bölüme ayrılmaktadır. Bu evreleri şu şekilde nitelendirebiliriz:

Premenopoz: İlk belirtilerin görüldüğü süreçtir. Bu evrede yumurtalıklardaki folikül aktivitesi azalmaya başlamaktadır. Buna bağlı olarak adet döngüsü bozulur. Bu süreç birkaç ay ya da yıl kadar sürebilir.

Menopoz: İlk belirtiler ve süreç tamamlandıktan sonra adet kanamasının en son görüldüğü evre olarak tanımlanmaktadır.

Postmenopoz: Bir kadının bu sürece dahil olabilmesi için 12 ay boyunca adet görmemiş olması gerekmektedir. Menopoz döneminden yaşlılık dönemine kadar süren 6-8 yıllık bir süreç olarak tanımlanmaktadır.

Kadınlarda doğal bir şekilde belli bir yaştan sonra menopoz dönemi başlamaktadır. Fakat bazı dış etkenlere bağlı olarak erken menopoz da gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra geçirilen bazı cerrahi işlemler de menopoza neden olabilmektedir. Genel olarak her kadın er ya da geç bu sürece dahil olmaktadır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Menopozun ilk başladığı süreçte görülen belirtiler ilerleyen süreçte daha farklı semptomlar meydana getirmektedir. Bu belirtilerin bazıları şu şekildedir; adet düzensizliği, ateş basma, yumurtlamanın azalması, aşırı terleme, uyuyamama, depresif ruh hali, iştah artışı, konsantrasyon güçlüğü, öz güven azlığı, dikkatsizlik, yorgunluk, cinsel isteğin azalması gibi durumlar sayılabilmektedir. Bunlar premenopoz yani ilk evre belirtileridir.

İlk belirtilerin ardından menopoza girdikten sonra görülen semptomlar değişkenlik göstermektedir. Menopoz belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Menopoz döneminde kadınların vücutlarında pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Vücut yaşlılığa kendini hazırlar. Bu süreçte metabolik yavaşlama, kilo artışı ve cinsel istek de azalma en sık rastlanılan belirtiler arasında yer almaktadır.

Menopoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bu dönemde vücutta östrojen hormonu azaldığından metabolizmada yavaşlama meydana gelir ve bu da bağırsak hareketlerini önemli ölçüde etkiler. Menopoz döneminde eğer ki beslenmeye dikkat edilmezse kilo alımı meydana gelir. Metabolizmayı hızlandırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Kemik erimesini önlemek için her gün 1500 mg kalsiyum almanız gerekmektedir. Sıcak basmalarını ve halsizliği önlemek için her gün belli miktarda E vitamini içeren gıdaları tüketmelisiniz. D vitaminini dengeli bir şekilde almalısınız. Tuz tüketimini önemli ölçüde azaltmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Böylece ödem oluşumu gibi durumları engelleyebilirsiniz.

Menopoz Nasıl Belli Olur? Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak ileri yaşlarda görülen menopoz bazı belirtiler ile kendini göstermektedir. Adet düzensizliği, ateş basmaları ve birtakım psikolojik rahatsızlıkları olan kadınlarda adetin 3.günü test yapılmaktadır. FSH ve LH hormonlarına bakılmaktadır. Bunlar artmışsa menopoz teşhisi konulabilir. Erken tanı erken tedavi meydana getirmektedir. Bu nedenle belirtileri kesinlikle göz ardı etmeyiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman sendromu; rahim boşluğunun tamamında ya da bir bölümünde görülebilen, halk arasında rahim içi yapışıklıklar olarak nitelendirilen bir rahatsızlıktır...

Keto Guru Nedir? Zayıflatırmı? Kullanıcı Yorumları, Fiyatları, Fayda ve Zararları

Keto Guru Nedir? Zayıflatırmı? Kullanıcı Yorumları, Fiyatları, Fayda ve Zararları

Keto guru; metabolizmanın hızlanmasını sağlayan, açlık ve tatlı krizlerini bastırarak hem vücutta yağ emilimini azaltan hem de depolanmış yağların dışarı atılmasına destek olan bir gıda takviyesidir...