yeniloji.com
Sağlık

Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Henüz yorum yazılmadı
Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri
Yeniloji 2192 görüntüleme

Ceviz yağı; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve beyin hücrelerini güçlendirmede, kalp sağlığını korumada ve Omega 3 asitleri açısından içeriği zengin olan doğal bir kaynaktır.

Ceviz Yağı Nelere İyi Gelir?

İnsan vücudu omega 3 asitlerini kendi kendine üretemediğinden bunu dışarıdan almak zorundadır bu durumunda en iyi kaynağı cevizdir. Ceviz yağı salataya da sos olarak eklenerek farklı bir lezzet kazandırılıp gereken vitaminler de rahatlıkla alınabilir. Ceviz yağının aynı zamanda cilt üzerindeki etkisi de atlanılamaz bir gerçektir. Kırışıklıklarda etkisi, cildi onarmada yardımcılığı, yumuşatıcı özelliği ile doğal bir nemlendirici vazifesini görür.

Ceviz yağı içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde birçok hastalık için şifa özelliği taşımaktadır.

Sıcak havalarda ayaklarda oluşan mantar hastalıklarında ceviz yağının birçok alternatif ilacın yerine çok daha etkili olduğu tespit edilmiş bir gerçektir. Aynı şekilde egzama ve sedef hastalıklarında da doğal bir kaynaktır. Elbette ki bütün bu kullanımlar öncesinde doktora danışmadan yapmak yarar yerine zarar getirebilir. Zira her ürünün her yiyeceğinin deyin yerindeyse azı karar çoğu zarardır. İşte bu noktada belirtmek gerekir ki ceviz alerjisi birçok kişi için sorun yaratan bir durumdur. Boğaz şişmesi sonucu nefessiz kalma gibi alerjik reaksiyonlar yaşanabilir bu sebeple basit bir alerji testiyle bu durum mutlaka çözülmelidir.

Ceviz Yağının Faydaları Nelerdir?

Ceviz yağı yüksek tansiyonda, kolesterol düşürmede de etkisi olduğu bilinmektedir. Cevizin içerik sebebi ile doğal bir antioksidandır. Bu özelliği sayesinde hücre deformasyonlarında, hücre hasarlarında , yaşlanmaya bağlı etkilerde büyük payı vardır. Buna paralel olarak ceviz yağında da içerdiği demir, magnezyum, çinko, selenyum, fosfor ve kalsiyum sayesinde hem vücut dinçlik örneği gösterir hem de yaşlanma sürecinde bir nebze pay sahibidir. Bunların yanında;

Ceviz Yağının Kullanım Alanları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ceviz yağı yemeklerde kullanımı mümkün değildir zira yüksek ısıyla birlikte tadı değişir, acımsı hale gelir. Bu sebeple ceviz yağı özellikle salatalarda, kesme şeker üzerine bir kaç damla şeklinde tüketilebilir. Yiyerek tüketim dışında saç, cilt ve vücut güzelliği için de kullanım söz konusudur. Saça ve cilde ekstra bir parlaklık ve canlılık kazandırır. Ceviz yağı ile saça masaj yapmak son derece fayda getirir. İçerdiği potasyum sayesinde saçları uzattığı da kanıtlanmıştır. Ayrıca saçın nem kazanması demek saçın kepeklenmesini önlemek demektir. Böylelikle bu sıkıntıdan da kurtulmuş olunur.

Ceviz Yağı Özellikleri Nelerdir?

Ceviz ve ceviz yağının bütün bu faydalı noktaları ile hayatın içinde olması gereken bir yiyecek ürünü olduğu artık bilinen bir gerçek olduğuna göre kontrol halinde tüketim yapılması ve kullanılması destekleyici açıdan fayda sağlamaktadır. Kan temizleme özelliğindeki antioksidan içeriği, bir insan vücudu için son derece artı bir olaydır ve bunu bu kullanımla sağlamanın bilinmesi oldukça faydalı bir adımdır. İnsan vücudu bakım ister ancak insan ruhu her şeyden önce gelir. Ruhuna iyi bakan hayata iyi bakar. Bir parça cevizle ruha iyi bakmak demek hayata pozitif yaklaşmak demektir. Hafıza güçlendirmedeki etkisi de kayda değerdir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? Yapımı, Fiyatı ve Kullananlar

Kuşburnu çekirdeği yağı; vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan, özellikle cilt sağlığı için çok faydalı olan bir yağ çeşididir...

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğer Enfeksiyonu Nasıl Temizlenir? Tedavisi ve Ameliyatı

Akciğerler, yaşantımıza devam etmemizi sağlayan en önemli organlardan birisi olurken, bu organdaki hava keselerinin ve hava yollarının kapanması sonucunda akciğer enfeksiyonu meydana gelebilmektedir...