yeniloji.com
Beslenme

Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar? Tarifi Nedir?
Yeniloji 359 görüntüleme

Patlamış mısır; antioksidan açısından zengin olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin olarak nitelendirilmektedir. Kanser gibi hastalıkla başta olmak üzere birçok rahatsızlığın giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Patlamış Mısır Faydaları Nelerdir?

Televizyon izlerken, sinemada film seyrederken çoğunlukla severek tükettiğimiz patlamış mısır, vücudumuzda birçok faydası olan bir atıştırmalıktır. Gerek lezzeti gerekse kokusu ile her birimizin severek tükettiği bu atıştırmalığın faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Patlamış mısının içerisinde yüksek oranda konsantre antioksidan polifenol bulunmaktadır. İçerisinde %4 oranında su bulunduran patlamış mısır, %90 su bulunduran sebze ve meyvelere oranda daha fazla antioksidan içermektedir. Bu özelliği sayesinde kanser ve diğer birçok hastalığa karşı koruyucu etki meydana getirir.
  • Yüksek oranda lif barındıran patlamış mısır, kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlarken yanı zamanda bağırsak sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Eğer mikrodalgada yapılırsa kalorisi de düşük olmaktadır. Patlamış mısır şekeri yükseltir mi diye merak eden diyabet hastaları bulunmaktadır. Kan şekeri ve insülini kademeli artıran bu besin diyabet hastaları tarafından aşırı olmayacak şekilde tüketilebilir.
  • Tam tahıllı olma özelliği gösteren patlamış mısır, tahıllı besinler gurubunda yer almaktadır. Beslenme listesinde patlamış mısır bulunanlar, diğer kişiler göre yaklaşık olarak %250 oranında daha fazla tahıl tüketmiş olur. Ayrıca bu besin uzun süre tok kalmayı da sağlar.
  • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan patlamış mısır, sindirim sisteminin daha dengeli ve düzenli çalışmasını sağlar. Vitamin ve mineral açısından da zengin olduğu için diyette tüketilebilen besinler arasında yer almaktadır. Patlamış mısır kabız eder mi diye sık sorulurken sindirim sistemindeki etkisi sayesinde kabızlığa iyi gelen besinler arasında göstermemiz mümkündür.

Lif, antioksidan ve diğer besin değerleri açısından zengin olan patlamış mısır, sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer almaktadır. Patlamış mısır zayıflatır mı diye merak edenler hiç kuşkusuz kilo verme sürecinde cips gibi abur cuburlar yerine bu atıştırmalıktan tüketebilirler.

Patlamış Mısır Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 100 gram patlamış mısırın kalorisi 374 kcal olarak nitelendirilmektedir. Fakat bir porsiyon tükettiğinizde 140 kaloriye denk gelmektedir. Yağlı bir besin gibi görünmesine rağmen lif açısından zengin olması ve kalorisinin düşük olması sayesinde aslında oldukça yararlıdır. 1 porsiyon patlamış mısırın içeriğine baktığımızda 13 gram lif ve 11 gram protein olduğunu da belirtebiliriz. Ayrıca yağ miktarını azalttığınız da ve çok fazla tuz atmadığınızda kalori değeri de düşecektir. Yağsız patlamış mısırın faydalarına baktığımızda besin değerinin daha yüksek olduğunu da görmekteyiz.

Patlamış Mısır Tarifi Nedir?

Oldukça lezzetli patlamış mısır nasıl yapılır diye merak ediyorsanız sizler için şöyle bir tarif verebiliriz:

  • İnce tabanlı teflon ya da çelik tencereye sıvı yağ koyunuz.
  • Yağ koyduktan sonra üzerine kişi sayısına göre mısırları koyunuz.
  • Tencereyi ocağın üstüne koyunuz ve ağzını kapatınız.
  • Bir süre sonra mısırlardan patlama sesi gelecektir. Genel olarak bu ses önce çoğalır ve mısırla patladıkça azalır.

Mısırların yanmaması için patlama sesinin tamamen kesilmesini beklemeyiniz. Ses azalmaya başladığı zaman tencereyi ocaktan alınız. Kapağı açtığınız zaman üzerinize sıçrayabilir. Bundan dolayı kapağı kapalı bekletiniz. Fakat kapağı uzun süre kapalı tutmayınız. Bu durumda mısırlar yumuşar. Mikrodalga fırında patlatılabildiği gibi, mısır patlatma makinelerinde ve kapalı döküm tavalarda yapılabilir. Baharatlı patlamış mısır nasıl yapılır diye baktığımızda ise mısırları patlattıktan sonra başka bir tencereye baharatlar ekleyip üzerinize mısırları koyunuz. Güzelce karıştırınız. Bu şekilde farklı bir lezzet yakalamak mümkündür.

Patlamış Mısır Kilo Yapar mı? Zararları Nelerdir?

Tok tutmaya yardımcı olan ve iştahı dengeleyen patlamış mısır, kilo yapmamaktadır ve diyetlerde sıklıkla tavsiye edilmektedir. Kilo verme sürecinde atıştırmalık olarak bu besinden yararlanabilirsiniz. Kilo vermek istiyorsanız eğer yağsız ve tuzsuz bir şekilde tüketiniz. Mısır yiyip su içtiğinizde midenizde şişer ve bu da tokluk yaratır. Patlamış mısır zararlarına baktığımızda aşırı tüketilmesi mide problemlerinde neden olabilmektedir. Yine fazla tüketilmesi şeker hastaları için sakıncalıdır. Ayrıca gaz problemine de neden olabilir. bundan dolayı aşırı değil dengeli tüketilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure Tarifi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Yapılır?

Aşure; yaklaşık olarak 15 malzeme ile yapılan kuru baklagiller, kuru yemişler ve meyvelerden yapılan, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan bir tatlı çeşididir...

Siroz Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz; karaciğerin ileri derecede hasar görmesi ve işlevlerini yerine getirememesi olarak tanımlanan bir rahatsızlık çeşididir...

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur? Nereden Başlar? Nasıl Durdurulur?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur? Nereden Başlar? Nasıl Durdurulur?

Erkeklerde saç dökülmesi problemi genetik ya da dış kaynaklı sebepler nedeniyle meydana gelebilen, çeşitli tedavi teknikleri olan sorundur...

Kawasaki Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Kawasaki Hastalığı Nedir? Bulaşıcı mı? Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülen kawasaki hastalığı; vücutta yer alan orta ve büyük damarlarda meydana gelen enflamasyon sonucunda oluşan, döküntü, ateş, dilde ve ağız içerisinde kızarıklık oluşması gibi belirtiler kendini gösteren bir rahatsızlıktır...