yeniloji.com
Yaşam

Korona Yaz Aylarında Biter mi? Sıcak Havada Salgın Azalır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Korona Yaz Aylarında Biter mi? Sıcak Havada Salgın Azalır mı?
Yeniloji 1759 görüntüleme

2019 yılının son aylarında Çin'de ortaya çıkmış olan ve sonrasında salgın olarak tüm dünyaya yayılan korona yaz ayların biter mi, salgın yaz sıcaklarında devam eder mi soruları oldukça merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Korona Yaz Aylarında Biter mi?

Soğuk havaları sevdiği söylenen ve soğuk yüzeylerde uzun süreler boyunca yaşadığı belirtilen covid-19, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte yayılmada ve bulaşmada azalma gösterir mi soruları son zamanların gündemini epeyce meşgul etmektedir. Salgının ne zaman biteceği ve sona ereceği merak edilirken, bu virüsün tedavisi için henüz bir aşının bulunmamış olması aynı zamanda endişeleri de beraberinde getirmektedir. Genel olarak birçok kişinin düşüncesine göre korona virüs yaz aylarında azalıp, sonbaharda havaların soğuması ile birlikte tekrardan ortaya çıkacaktır. Fakat bilimsel veri olarak bu konuda bir bilgi bulunmamaktadır. Hatta uzmanlara göre pandemik hastalık sıcaklık ya da mevsim ile ilgisinin bulunmadığı belirtilmektedir.

Yapılan incelemelere göre korona virüsü ülkemizde mart ayında başlamış olsa da bazı ülkelerde yaz sıcağında ortaya çıkıp yayılım göstermiştir. Bu zamana kadar ortaya çıkan salgınların her biri yazın sıcak havalarda çıkmıştır. 1918 ve 1919 yıllarında ortaya açıkmış ve pek çok insanın ölümüne sebep olmuş olan İspanyol gribinin mayıs ayında ortaya çıktığı söylenmektedir. Hatta bu salgının en büyük yayılımı Ağustos ayında gerçekleştirdiği dile getirilmektedir. Korona virüsü yazın biter mi sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilmektedir.

Sıcak Havada Salgın Azalır mı?

Ülkemizde birçok kişinin ölmesine sebep olan ve aylardır yayılım gösteren korona virüsünün son zamanlarda azalmaya başlamasının havaların ısınması ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Corona virüsünün kış ayların görüldüğü, yaz aylarında ortadan kalktığına ya da azaldığına dair algıların tamamen yanlış olduğu dile getirilmektedir. Hızlı bir şekilde bulaşabilen corona virüs, kişinin ağzından çıkan damlacık sonucunda anında bulaşabilmektedir. Bu nedenle havanın ısınmasının virüsün bulaşıcılığı engelleme konusunda bir etkisi olmadığı belirtilmektedir.

Yapılan inceleme ve araştırmalara göre korona virüsü saniyeden daha kısa bir sürede bulaşma göstermektedir. Bu durum hava sıcaklığının etkisinin olmadığını gösteren bir bilgidir. İran'da hava sıcaklıklarının yükselmesi ile virüsün bulaşma sayısının arttığı gözlemlenmektedir. Katar'da hava sıcaklığı 30'un üzerinde seyretmesine rağmen şu an salgının oldukça büyük çaplı olduğu ve milyonlarca kişiye bulaştığı belirtilmektedir. Covid-19 daha çok tedbirsizlik ve yakın temastan dolayı bulaşma göstermektedir.

Korona Virüsü Ne Zaman Bitecek?

Hemen hemen herkesin kafasında korona virüsü ne zaman bitecek sorusu bulunmaktadır. Virüs ilk olarak ortaya çıktıktan sonra yaklaşık olarak 3-3,5 ay yayılım ve artış gösterip pik noktasına ulaşmaktadır. Bunun ardından ikinci bir dalga gelmezse azalış göstermektedir. Ülkemizde bu süreç yaz aylarına denk geldiği için hava sıcaklığı ile virüsün ortadan kalkacağı gibi bir düşünce meydana gelmiştir. Fakat uzmanlara göre böyle bir durum söz konusu değildir. Hatta alınan tedbirlere uyulmazsa yayılımda azalma yerine artış gözlemlenebilir. Pandemik bir rahatsızlık olarak tanımlanan korona virüsü solunum yolları ile bulaşmaktadır. Hastalık için henüz bir ilaç ya da aşı geliştirilmediği için virüsün ne zaman biteceğine dair kesin bilgiler bulunmamaktadır.

Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

Konuyla ilgili uzman görüşlerine göre elleri sabunlu su ile yıkamak, kalabalık ortamlarda bulunmamak, mecbur olmadıkça dışarı çıkmamak, maske kullanmak bu hastalığın yayılım hızını azaltmaktadır. Covid 19 virüsünden korunmak için sarılma, tokalaşma gibi eylemleri uygulamamalıyız. Ayrıca hapşırma ya da öksürme sırasında mutlaka ağzımızı kapatmalıyız. Bunlarla birlikte bağışıklığımızı güçlendirecek besinleri tüketmeye özen göstermeliyiz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Noodle Kısır Yapar mı? Bağımlılık Yapar mı? Zararları Nelerdir?

Noodle Kısır Yapar mı? Bağımlılık Yapar mı? Zararları Nelerdir?

Son zamanlarda en sık tüketilen yemeklerden biri olan noddle, lezzeti ile kendine hayran bırakırken aynı zamanda akla pek çok soru getirmektedir...

Kürdan Otu Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kürdan Otu Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kürdan otu; ülkemizin batı bölgesinde yetişen, yaz aylarında beyaz çiçekler açan ve sapları kürdan olarak kullanılan şifalı bir bitkidir...

Yeşil Mercimek Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nasıl Tüketilmeli?

Yeşil Mercimek Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nasıl Tüketilmeli?

Tam bir protein deposu olarak tanımlanan yeşil mercimek, özlelikle kış aylarında çok sık tüketilen, vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir...

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Zararları Var mı? Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Liçi meyvesi, lezzeti ve dokusu damaklarda oldukça hoş bir tat bırakan, yaklaşık olarak 3 cm boyutunda olan, Çin kökenli bir meyve türüdür...