yeniloji.com
Sağlık

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır? El Dezenfektanı Tarifi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır? El Dezenfektanı Tarifi Nedir?
Yeniloji 1823 görüntüleme

Evde el dezenfektanı yapmak; çeşitli salgınlara ve virüslere karşı korunmaya yardımcı olur ve aynı zamanda bağışıklığın zedelenmesine engel olmaktadır.

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Son yıllarda ortaya çıkan farklı virüs çeşitleri, insan vücudunun alışmamış olduğu türden olduğu için farklı birtakım hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır. Sars, corona, influenza ve mers gibi virüs çeşitleri bağışıklığın güçsüzleşmesine ve buna bağlı olarak hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Virüsleri önlemenin en temel ve kolay yolu el temizliğidir. Ellerimiz vücudumuzun en fazla kullanılan uzuvlarıdır. Yemek yerken, bir şey içerken, bir iş yaparken ellerimizi devamlı olarak kullanırız. Ellerimiz bu nedenle sıkça kirlenmekte ve bakterilere maruz kalmaktadır. Ellerimizi sürekli olarak güzelce yıkamamız ve temizlememiz gerekmektedir. Bu şekilde vücudumuza girmek isteyen pek çok virüsü engellemiş oluruz.

Doğal yollarla evde el dezenfektanı yapmak, herhangi bir kimyasal içerikli malzeme kullanmadan dezenfekte yapmayı mümkün hale getirmektedir. Bu dezenfektan için gerekli olan malzemeler; 2 yemek kaşığı beyaz sirke, 1 tatlı kaşığı boraks, 2 su bardağı sıcak su, çay kaşığının yarısı kadar lavanta yağı, 3 damla kadar okaliptus yağı ve 2 damla çay ağacı yağı şeklindedir. Bu malzemelerin hepsini bir araya koyup bir kabın içerisinde karıştırınız. Püskürtmeli bir kabın içerisine koyup çalkalayınız. Antibakteriyel özelliği bulunan bu sıvıyı ellerinize sıkabilir ve böylece bakterileri önleyebilirsiniz.

El Dezenfektanı Tarifi Nedir?

El temizliği hastalıkların önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu sadece virüslerin salgın haline geldiği zamanlarda değil her zaman uygulanmalıdır. Bağışıklığın güçlenmesi ve bakterilerin uzak tutulması için el dezenfektanı tarifini şu şekilde belirtebiliriz:

Malzemeler:

  • İki yemek kaşığı miktarında aloe vera jel
  • 10 damla kadar kekik yağı
  • 10 damla çay ağacı yağı
  • 10 damla karanfil tomurcuğu yağı
  • 10 damla limon yağı

Yapılışı: Öncelikle bir miktar suyun içerisine aloe vera jeli boşaltınız. Daha sonra kabın içerisine yağları ekleyiniz ve çalkalayınız. Kolay çalkalamak ve hazırlamak için bir şişe kullanmanız daha faydalı olacaktır. Dilerseniz bir kaşık ile de karıştırabilirsiniz. Malzemelerin hepsini güzelce karıştırdıktan sonra püskürtmeli bir kaba koyunuz. Antibakteriyel olan bu sıvıyı ellerinize gün içerisinde sıkabilirsiniz.

Doğal dezenfektanlar hem ellerdeki bakterilerin ölmesine hem de vücudunuzun virüslerden ve hastalıklardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ihmal edilmemelidir. Sık sık sıkılmalıdır. Sadece bunlar yeterli değildir. Ellerinizi bol sabunla yıkamayı da ihmal etmeyiniz.

Eller Nasıl Yıkanmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle ellerimizi yıkamadan önce yüzük ya da saat gibi şeyleri çıkartmalıyız. Bu şekilde daha rahat yıkamış oluruz. Ellerin içi, sırt kısmı, parmak araları ve bilekler dahil olmak üzere bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Kuvvetlice ovuşturmayı unutmayınız. Ellerinizi daha sonra suyun altında güzelce durulayınız. Kağıt bir havluya bilekler dahil olmak üzere kurulayınız. Bu kağıt havlu ile musluğu kapatabilirsiniz. Evdeki havlular ortak kullanım alanında olduğundan bakteri üretimine neden olabilir. Bu nedenle kağıt havlu ya da peçete kullanımı daha sağlıklı olacaktır.

Antibakteriyel Sprey Faydalı mı?

Hastalıklardan ve tehlikeli virüslerden korunmak için evde yapacağınız antibakteriyel spreyler zararlı maddelerin sizlerden uzaklaşmasına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde sık sık el temizliği yapmak, dezenfekte etkili spreyler kullanmak gerekirken aynı zamanda her yere dokunmamaya da özen gösteriniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Bronşit Atleti Nedir? Zararlı mı? Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar?

Bronşit Atleti Nedir? Zararlı mı? Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar?

Bronşit, son derece ciddi ve rahatsız edici bir hastalık olarak gösterilirken bronşit atleti gibi destek ürünleri, hastalığın etkisinin azalmasında son derece önemli olacaktır...

Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon Maydanoz Salatalık Detoksu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Limon maydanoz salatalık detoksu; vitamin ve mineral açısından zengin, metabolizmanın düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olan doğal bir kürdür...

Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Çeşitleri ve Tarifleri

Bitki Çayı Nedir? Bitki Çayı Çeşitleri ve Tarifleri

Bitkiler aleminin en önemli üyeleri kullanılarak hazırlanan çaylar bitki çayı olarak tanımlanırken insan vücudu için önemi oldukça büyüktür...

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Bağırsak Parazitlerine Ne İyi Gelir? Kurtulmak İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

Solucan veya bağırsak parazitleri bağırsakta tutunduğunda sağlık problemine yol açan organizmalardır...