yeniloji.com
Sağlık

Yaban Mersini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Yaban Mersini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 1590 görüntüleme

Yaban mersini; blueberry, ayı üzümü ve mavi yemiş gibi isimlerle bilinen, fundagiller familyasına ait, içeriğinde A, C, E, K vitaminleri barındıran besleyici bir meyvedir.

Yaban Mersini Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir gibi pek çok mineral bakımından zengin olan yaban mersini, güçlü antioksidan etkili bir meyvedir. Taze olduğu zaman rengi mavi-mor arasında değişmektedir. Kara üzümü andıran bir görüntüsü vardır ve son derece etli dolgun bir meyve olarak nitelendirilmektedir. Antioksidan açısından zengin olması sayesinde pek çok hastalığın tedavi edilmesinde etkili olmaktadır.

Oldukça küçük bir boyuta sahip olan yaban mersini faydaları açısından yüksek etkilere sahiptir. Besleyici bir içeriğe sahip olan yaban mersini antioksidan etkisi sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Özellikle kalp ve beyin gelişimi için faydalı etkileri olan meyveler arasında yer almaktadır. C vitamini açısından zengin olması başta böbrek fonksiyonları olmak üzere pek çok organın daha faydalı ve etkili çalışmasını sağlamaktadır. Lif bakımından oldukça zengin olan yaban mersini kilo verme konusunda da etkili olabilmektedir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan yaban mersini meyvesi aynı zamanda idrar yollarının temizlenmesini de sağlamaktadır. Görme kayıplarını önleyen ve beyin sağlığını koruyan bu doğal meyve kalp hastalıklarına karşı da koruyucu etki meydana getirmektedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesini ve dengelenmesini sağlarken aynı zamanda zayıflama konusunda da faydalı etkileri olabilmektedir. Doğal bir anti depresan olarak tanımlanmaktadır. Yapılan bazı deneylere göre meme kanseri gibi hastalıklarda tümörün küçülmesi için faydalı olabileceği saptanmıştır.

Antioksidan açısından zengin olan yaban mersini vücudumuzu serbest radikallerden arındırmaktadır. Bu etki sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Bu meyvenin yapraklarından ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishalin giderilmesi için etkilidir. Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar ve damar tıkanıklığının önlenmesini sağlar, kalp sağlığını korur. Ayrıca adet sancılarının azalmasını, regl düzensizliklerinin giderilmesini sağlar.

Yaban Mersininin Zararları Nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi olamayan yaban mersininin zararları aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Kanın pıhtılaşmasını önleyen bu meyve adet döneminde kanamanın artmasına neden olabilir. Bundan dolayı adet döneminde ve öncesinde tüketilmemelidir. lif açısından zengin olması aşırı miktarda tüketilmesi sonucunda şişkinlik, hazımsızlık ve ishal gibi durumların oluşmasına sebep olabilir. Kanı sulandırıcı etkisi bulunduğunda ameliyat öncesi tüketilmemelidir. Gebelik döneminde tüketilmesi için bir sakınca yoktur ama kesinlikle aşırı miktarda tüketilmemelidir. Bu meyve kan şekerinin düşürülmesini sağladığı için ilaç kullanan şeker hastaları doktora danışarak tüketmelidir.

Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

Taze bir şekilde tüketilebilen yaban mersini aynı zamanda, kurutulmuş, toz haline getirilmiş, reçel ya da çay şeklinde tüketilebilmektedir. Kek, turta ya da dondurma gibi yiyeceklerin içerisinde bu meyveyi kullanabilir ve tüketebilirsiniz. Yaz aylarında ferahlamak amacıyla bu meyveden lezzetli bir içecek elde edebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tiroksin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar? Az Olursa Ne Olur?

Tiroksin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar? Az Olursa Ne Olur?

Tiroksin hormonu; tiroid bezi tarafından salgılanan, vücutta kilo alma ve kilo verme durumunun kontrolünü sağlayan, 4 iyot bileşeninin birbiriyle bağlanması sonucunda meydana gelen oluşan bir hormondur...

Mor Şampuan Nedir? Ne Kadar? Nerede Satılır?

Mor Şampuan Nedir? Ne Kadar? Nerede Satılır?

Mor şampuan; açık renkli ve boyalı saçlardaki farklı renk yansımalarının engellenmesini, önlenmesini sağlayan bir karışımdır...

Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Pepino Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yenir? Fiyatı Ne Kadar?

Pepino meyvesi; anavatanı Güney Amerika olan ama son zamanlarda ülkemizde de yetiştiriciliği yapılan ananas, uz ve kavun benzerliği ile bilinen bir meyve türüdür...

Gümüş Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar, Yorumları ve Kullanımı

Gümüş Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullananlar, Yorumları ve Kullanımı

Gümüş suyu; alternatif tıpta kullanılan ve pek çok hastalığın tedavisinde etkili olan, antibiyotik etkisi bulunan doğal bir karışım olarak nitelendirilmektedir...