yeniloji.com
Sağlık

Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Nerede Satılır?

Henüz yorum yazılmadı
Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Nerede Satılır?
Yeniloji 234 görüntüleme

Amaranth; protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip, yaklaşık olarak milattan önce 6700 yılından beri kullanılan ve vitamin, mineral açısından oldukça zengin olan bir tahıldır.

Amaranth Nedir? Neye Yarar?

Kinoadan sonra en yüksek proteine sahip bitki olarak tanımlanan amaranth; içeriğinde yüksek oranda magnezyum, çinko, kalsiyum, potasyum fosfor, bakır barındıran bir tahıldır. Azteklerin zamanında bol bol tükettiği bu besin, genel anlamda ot olarak bilinir. Bitkinin hem kendisi hem tohumları hem de yaprakları kullanılır. Yaprakları sebze olarak tüketilirken, tohumları ise tahıl işlevi görmektedir.

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan amaranth, hem tüketilebilir hem de süs olarak kullanılabilir.

Botanik anlamda yaklaşık olarak 50'ye yakın türü bulunan amaranth tohumu, birbirinden farklı renklere sahiptir. Kırmızı ve pembe renkleri genel olarak renk vermesi amacı ile tercih edilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bu bitki aynı zamanda hastalıklara karşı da vücudu korumaktadır.

Amaranth Faydaları Nelerdir? Gluten İçerir mi?

Genel anlamda amaranth tarifleri gluten içermediği içi çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilen içeriklere sahiptir. Amaranth unu ve çayı da bulunmaktadır. Genel anlamda bu besinin faydalarına bakacak olursak eğer;

Amaranth bitkisinin içerisinde skualen isimli bir madde vardır. Bu bileşen kanser hastalıklarının önlenmesi için etkilidir. Özellikle bu bileşenin daha çok amaranth yağında olduğu söylenmektedir. Fakat bu tarz hastalıklar konusunda her şekilde doktor tavsiyesi almak gereklidir.

Amaranth Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan amaranth tohumu yanlış ve aşırı kullanımda vücuda zararlı olabilir. Fazla tüketildiği zaman sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca kronik bir hastalığınız varsa ya da kanser gibi hastalıklar ile mücadele ediyorsanız doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. İlaç kullanıyorsanız aynı şekilde doktora danışmalısınız. Aksi durumda ilça ile ters etkileşim söz konusu olabilir.

Amaranth Tohumu Zayıflatır mı?

Tok tutucu özelliği bulunan ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan amaranth tohumu çayı ya da tohumun direkt olarak kendisi zayıflama konusunda etkili olmaktadır. Lif içeriği oldukça yüksektir. Böylece bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine destek olur. Bağırsakların daha fazla çalışmasına ve metabolizma hızının yükselmesine yardımcı olur. Böylece etkili zayıflama sağlar.

Son yıllarda diyet listelerinde amaranth tohumu sıklıkla yer almaktadır. Yağ yakıcı ve kilo verdirici özelliği sayesinde zayıflamak isteyen kişilerin günlük beslenme rutinlerinde yer almaktadır. Tohumlar salatalara ya da yemeklere eklenerek yenebilir. Bakliyatlarla birlikte pişirilebilir. Amaranth unu ile hamur işleri hazırlanabilir. Süt ile yumuşatıp, mevsim meyveleri ile yenebilir. Ayrıca çayı da demlenerek tüketilebilir.

Amaranth Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz amaranth tohumları aynı zamanda marketlerde ve internet üzerine alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Amaranth fiyatı oldukça uygundur. Eğer ki satın almak istiyorsanız dilediğiniz miktarda sipariş vererek, öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kavun Zayıflatırmı? Kavun Yemek Kilo Aldırır mı?

Kavun Zayıflatırmı? Kavun Yemek Kilo Aldırır mı?

Yaz aylarının serinleten meyvesi kavun, kabak familyasının en lezzetli türü olarak nitelendirilen ve vitamin, mineral açısından yüksek değerlere sahip olan bir meyvedir...

Salisilik Asit Nedir? Ne işe Yarar? Cilde Zarar Verir mi?

Salisilik Asit Nedir? Ne işe Yarar? Cilde Zarar Verir mi?

Salisilik asit; cilt sağlığı için oldukça önemli olan ve beta hidroksi asiti olarak bilinen, yağda çözünebilen, gözeneklere nüfuz ederek tıkanıklığı gideren ve yağı kiri temizleyen bir bileşendir...