yeniloji.com
Sağlık

Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Nerede Satılır?

Henüz yorum yazılmadı
Amaranth Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zayıflatır mı? Nerede Satılır?
Yeniloji 43 görüntüleme

Amaranth; protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip, yaklaşık olarak milattan önce 6700 yılından beri kullanılan ve vitamin, mineral açısından oldukça zengin olan bir tahıldır.

Amaranth Nedir? Neye Yarar?

Kinoadan sonra en yüksek proteine sahip bitki olarak tanımlanan amaranth; içeriğinde yüksek oranda magnezyum, çinko, kalsiyum, potasyum fosfor, bakır barındıran bir tahıldır. Azteklerin zamanında bol bol tükettiği bu besin, genel anlamda ot olarak bilinir. Bitkinin hem kendisi hem tohumları hem de yaprakları kullanılır. Yaprakları sebze olarak tüketilirken, tohumları ise tahıl işlevi görmektedir.

Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan amaranth, hem tüketilebilir hem de süs olarak kullanılabilir.

Botanik anlamda yaklaşık olarak 50'ye yakın türü bulunan amaranth tohumu, birbirinden farklı renklere sahiptir. Kırmızı ve pembe renkleri genel olarak renk vermesi amacı ile tercih edilmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olan bu bitki aynı zamanda hastalıklara karşı da vücudu korumaktadır.

Amaranth Faydaları Nelerdir? Gluten İçerir mi?

Genel anlamda amaranth tarifleri gluten içermediği içi çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilen içeriklere sahiptir. Amaranth unu ve çayı da bulunmaktadır. Genel anlamda bu besinin faydalarına bakacak olursak eğer;

  • Protein bakımından oldukça zengindir. 100 gramında yaklaşık olarak 3,8 gram protein bulunmaktadır. Bitkisel protein anlamında oldukça önemli bir yeri vardır. Kişinin günlük protein ihtiyacını karşılamaktadır. bununla birlikte B vitamini ve diğer mineraller açısından da zengindir.
  • Kötü kolesterolün düşürülmesini sağlar. Böylece kalp hastalıklarına karşı faydalıdır.
  • Kan şekerinin düzenlenmesini ve dengelenmesine yardımcı olur. Diyabet hastaları tarafından kullanılabilir.
  • Göğüs kanseri tümörlerinin oluşmasını ve büyümesini engeller. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bu hastalığın önlenmesini sağlar.
  • Uzun süre tok tutucu etkisi vardır. Lif bakımından oldukça zengindir ve bu özelliği sayesinde sindirim sisteminin dengeli çalışmasını sağlar.
  • Kalsiyum bakımından zengin olması sayesinde kemiklerin güçlenmesine ve iskelet sisteminin korunmasına yardımcı olur. Kas ve kemik ağrılarını hafifletir.
  • Buğday ve arpa gibi gluten içeren tahıllara alternatif olabilir.
  • Beta karoten seviyesi oldukça yüksektir. Bu özelliği ile anemi tedavisinde tercih edilir.
  • Folik asit bakımından çok zengindir ve doğurganlığın artmasını sağlar.

Amaranth bitkisinin içerisinde skualen isimli bir madde vardır. Bu bileşen kanser hastalıklarının önlenmesi için etkilidir. Özellikle bu bileşenin daha çok amaranth yağında olduğu söylenmektedir. Fakat bu tarz hastalıklar konusunda her şekilde doktor tavsiyesi almak gereklidir.

Amaranth Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan amaranth tohumu yanlış ve aşırı kullanımda vücuda zararlı olabilir. Fazla tüketildiği zaman sindirim sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Ayrıca kronik bir hastalığınız varsa ya da kanser gibi hastalıklar ile mücadele ediyorsanız doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. İlaç kullanıyorsanız aynı şekilde doktora danışmalısınız. Aksi durumda ilça ile ters etkileşim söz konusu olabilir.

Amaranth Tohumu Zayıflatır mı?

Tok tutucu özelliği bulunan ve sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan amaranth tohumu çayı ya da tohumun direkt olarak kendisi zayıflama konusunda etkili olmaktadır. Lif içeriği oldukça yüksektir. Böylece bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine destek olur. Bağırsakların daha fazla çalışmasına ve metabolizma hızının yükselmesine yardımcı olur. Böylece etkili zayıflama sağlar.

Son yıllarda diyet listelerinde amaranth tohumu sıklıkla yer almaktadır. Yağ yakıcı ve kilo verdirici özelliği sayesinde zayıflamak isteyen kişilerin günlük beslenme rutinlerinde yer almaktadır. Tohumlar salatalara ya da yemeklere eklenerek yenebilir. Bakliyatlarla birlikte pişirilebilir. Amaranth unu ile hamur işleri hazırlanabilir. Süt ile yumuşatıp, mevsim meyveleri ile yenebilir. Ayrıca çayı da demlenerek tüketilebilir.

Amaranth Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz amaranth tohumları aynı zamanda marketlerde ve internet üzerine alışveriş sitelerinde bulunmaktadır. Amaranth fiyatı oldukça uygundur. Eğer ki satın almak istiyorsanız dilediğiniz miktarda sipariş vererek, öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Göbek Eriten Diyet, Kür ve Hareketler Nelerdir?

Göbek Eriten Diyet, Kür ve Hareketler Nelerdir?

Göbek eriten diyetler, yağ yakıcı kür ve diyetlerden oluşan aynı zamanda egzersizler ile desteklenen beslenme programları olarak nitelendirilmektedir...

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem Eriğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Çayı, Fiyatı ve Diğer Adı

Güvem eriği; aynı zamanda çakal eriği olarak bilinen, yüksek oranda antioksidan içeren ve bu özelliği sayesinde kansere karşı etkili olduğu bilinen, hem besleyici hem de şifalı etkiler sunan bir besindir...

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı Korse Nedir? Ne işe Yarar? Kullananlar ve Fiyatları

Agraflı korse; ince ayarlanabilir askılardan yapılan ya da ağ kısmında korsenin vücutta daha iyi durmasını sağlan kopçaların olduğu korse modelidir...

Mumyalama Tekniği ile Kilo Verme Nedir? Zayıflayanlar Var mı?

Mumyalama Tekniği ile Kilo Verme Nedir? Zayıflayanlar Var mı?

Mumyalama tekniği ile kilo verme; yağ yakılması gereken bölgenin bandajlarla sarılması ile uygulanan oldukça popüler bir zayıflama yöntemidir...