yeniloji.com
Beslenme

Böğürtlenin Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Ne Zaman Olur?

Henüz yorum yazılmadı
Böğürtlenin Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Ne Zaman Olur?
Yeniloji 1643 görüntüleme

Böğürtlen; potasyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller ve A, C, E ve B vitaminleri açısından zengin olan bir meyvedir ve antioksidan açısından oldukça zengindir.

Böğürtlenin Yaraları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Antosiyanin kaynağı olarak gösterilen böğürtlen, koyu mor rengini veren antioksidanlar açısından zengin olan kalp hastalıklarına, diyabete ve kansere karşı faydalı olan bir meyvedir. İçeriğinde yer alan bileşenler sayesinde hem besleyici hem de lezzetli bir meyve olan böğürtlen A vitamini, tiyamin olan isimlendireceğimiz B1 vitamini, K vitamini (fillokinon) , vitamin B2 (riboflavin), B3 vitamini yani niasin, B6 vitamini , folik asit, C vitamini (askorbik asit) ve E vitamini (alfa-tokoferol) barındırmaktadır. İyi bir amino asit kaynağı olan böğürtlen aynı zamanda içerisinde bol miktarda diyet lifi barındırmaktadır.

Antioksidan bakımından en zengin olan 10 besin arasında yer alan böğürtlen, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur ve pek çok hastalığa karşı vücudu korur. Kalp sağlığının korunmasını sağlayan ve hafızayı güçlendiren böğürtlen içeriğinde yer alan polifenoller sayesinde kanser büyümesini engelleyerek yavaşlamasını sağlayabilmektedir.

Kan şekerinin dengelenmesini sağlayan böğürtlen, içerisinde yer alan lif sayesinde insülin seviyesinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Beyin nöronlarının iletişim şeklini koruyan ve beyin iltihabını gideren böğürtlen aynı zamanda bilişsel düşüşün engellenmesine destek olur. Hafıza kaybını önleyerek motor eşgüdümünü korumaktadır.

Böğürtlen Neye İyi Gelir?

Sindirim sisteminin dengeli bir şekilde çalışmasını sağlayan çözünen ve çözünmeyen liflerin her birinin vücuda alınması gerekmektedir. Böğürtlen zengin ve doğal içeriği sayesinde tüm bunları vücuda aktarır ve sindirim sisteminin dengelenmesini ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlar. Böylece kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin giderilmesini sağlar.

Böğürtlen meyvesi, içerisinde yer alan antosiyaninler gibi flavonollerin açısından zengin olması sayesinde kalp dostudur. Bununla birlikte magnezyum ve lif gibi bileşenleri sayesinde arterlerin tıkanmasını engellemektedir. Böylece kan akışını düzenler ve damar tıkanıklığı sonucunda meydana gelen rahatsızlıkların önlenmesini sağlar. Bağışıklığın güçlenmesini sağlarken aynı zamanda kemik sağlığının korunmasına da etki etmektedir.

Böğürtlen Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Eğer vücudunuzda böbrek taşı gibi problemler varsa böğürtlen tüketimi zararlı olabilmektedir. İçeriğinde yer alan oksalatlar böbrek taşlarının üretimini arttırabilmektedir. Ayrıca bazı kişiler için alerjik birtakım reaksiyonların oluşmasına da sebebiyet verebilmektedir. Böğürtlen çayının içerisinde yer alan tanenler kanser tümörlerinin büyümesine sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle tüketim sırasında dikkat edilmelidir.

Böğürtlen Ne Zaman Olur?

Genel olarak sonbahar aylarına doğru olgunlaşmasını tamamlayan böğürtlen, dikenli ve siyah renkte bir meyvedir. Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde herhangi bir ekim olmaması rağmen yol kenarlarında bile yetişen bir meyvedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pirinç Lapası Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumlar

Pirinç Lapası Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumlar

Pirinç lapası diyeti; etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan tek tip ve kısıtlı beslenmeye dayan bir kilo verme yöntemidir...

Kelebek Hastalığı Nasıl Olur? Doğuştan mı? Tedavisi Var mı?

Kelebek Hastalığı Nasıl Olur? Doğuştan mı? Tedavisi Var mı?

Kelebek hastalığı; genetik ve kalıtsal özellikler gösteren, yüz bölgesi başta olmak üzere pek çok yerde kırmızı kelebek şeklinde döküntüler meydana getiren lupus olarak da isimlendirilen bir rahatsızlıktır...

Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Ciğer Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Çiçeksiz bitki olarak nitelendirilen ciğer otu, kara yosunların bir türüdür...

Erkekler Korse Takar mı? Erkeklerde Korse Kullanımı

Erkekler Korse Takar mı? Erkeklerde Korse Kullanımı

Yıllardır pek çok amaç için kullanılan korseler, hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen iç giysiler olarak belirtilmektedir...