yeniloji.com
Yaşam

Doğal Taşların Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Doğal Taşların Faydaları ve Özellikleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 326 görüntüleme

Doğal taşlar; içinde barındırmış oldukları mineraller sayesinde hem enerjinin yükselmesini sağlayan hem de birtakım şifalı etkiler meydana getiren yapılardır. Burçlara, kan grubuna özel doğal taşlar bulunmaktadır. Her birinin çeşitleri ve özellikleri farklılıklar göstermektedir.

Doğal Taşların Faydaları Nelerdir?

Yeryüzünde oldukça uzun bir zaman diliminde oluşan doğal taşlar, hem ruhsal hem de fiziksel anlamda sağlık açısından birçok fayda sağlayan yapılar olarak tanımlanmaktadır. Her taşın içerisinde farklı elementler ve bileşenler bulunmaktadır. Daha çok aksesuar sektöründe kullanılan bu doğal taşların renkleri, sertlik dereceleri ve özellikleri değişkenlik göstermektedir. Oniks, ametist, sedef, zümrüt, kuartz, inci yakut gibi birden fazla doğal taş çeşidi bulunmaktadır. Doğal taşların faydalarına baktığımızda şunları belirtebiliriz:

 • Zihindeki kötü düşüncelerin atılmasını sağlar. Ruh sağlığının korunmasını sağlayan bu taşlar, aynı zamanda evliliklerin huzurlu olması için faydalı olabilmektedir. Birtakım bağımlılıklardan kurtulmayı sağlamaktadır.
 • Mutluluk, huzur ve bedene canlılık verirler. Yaydıkları pozitif enerji sayesinde kişiyi korur ve olumsuzsuzlukların giderilmesini sağlarlar.
 • Bazı doğal taşların ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Örneğin kehribar taşının eklem ağrılarını gidermede etkili olduğu belirtilmiştir. Bel, sırt ve diz ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Akik taşı kişiye cesaret ve özgüven sağlamaktadır.
 • Turkuaz taşı suçluluk ve utanç duygularının atılmasını sağlar.
 • Depresyonun giderilmesini sağlayan ametist, kişinin sakin olmasını sağlar. Stres ve bağımlılık gibi etkilere karşı koruyucudur.
 • Apatit taşı hipertansiyon ve kekemelik için etkilidir.
 • Aquamarine taşı zekayı açar ve kişinin görüş yeteneğini keskinleştirir, netleştirir. Aynı şekilde amazon taşı da kişinin daha net ve iyi düşünmesini sağlamaktadır.
 • Sitrin taşının sindirim sistemine ve zihinsel fonksiyonlara iyi geldiği belirtilmektedir. Özgüven artırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Tokluk hissi veren doğal taş olarak bahsedilen ay taşı, özellikle oruç ibadeti için kolaylık sağlayabileceği belirtilmektedir.
 • Malakit taşı dikkat dağınıklığına iyi gelen doğal taş olarak betimlenmektedir.
 • Lapis taşı cilt üzerinde iyileştirme ve yenileme etkisi meydana getirmektedir. Kızarıklık ve hassasiyet problemleri için kullanılabilmektedir.

Doğal taşların hemen hemen her birinin sakinleştirici ve pozitif enerji sağlayıcı etkisi bulunmaktadır. Negatifliklerden arınma duygusal yüklerden kurtulma gibi pek çok etkiyi bir arada barındırmaktadır. Sağlık için doğal taşlar aynı zamanda birtakım şifalı etkileri ile zindelik sağlamaktadır. Kutsal kitabımız olan Kur-an'ı Kerim'de de bazı taşlardan bahsedilmektedir. Kuranda adı geçen 3 değerli taşa baktığımızda inci, mercan ve yakut olduğunu görmekteyiz.

Kan Grubuna Göre Doğal Taşlar Nelerdir?

Her kan grubunun farklı bir taşı bulunmaktadır. Hangi doğal taşı kullanmalıyım diye merak ediyorsanız sizler için şunları sıralayabiliriz:

 • 0 Kan Grubu: Kaplangözü taşı bu kan grubundan olan kişiler için uygundur. Cesaret ve yaratıcılık taşı olarak nitelendirilen bu doğal taş 0 kan grubunda olanlar için oldukça niteliklidir.
 • A Kan Grubu: Pembe turmalin taşı, yaymış olduğu sıcak enerji, merhamet ve iyi niyet duyguları sayesinde bu kan grubu için oldukça uygundur. Bu taşın sinirleri yatıştırıcı etkisi de bulunmaktadır.
 • B Kan Grubu: Sitrin taşı B kan grubu için uygundur. Yaydığı enerji sayesinde moral verir ve gayret duygusu aşılar.
 • AB Kan Grubu: Güneş taşı bu kan grubu için oldukça uygundur. Bir diğer doğal taş ise lal taşıdır. Bu iki taşı da AB kan grubuna sahip kişiler rahatlıkla kullanabilirler.

Sizler de kan grubunuza göre taşınızı seçebilirsiniz. Bu taşların her birinin farklı etkileri ve özellikleri olduğunu unutmayınız.

Doğal Taşların Özellikleri Nelerdir?

Vücudumuz için şifalı ve sağlıklı olarak nitelendirilen doğal taşların cilde faydalarının yanı sıra hastalıklara da etkisi bulunmaktadır. Yaymış oldukları enerji sayesinde günlük hayatta birçok etkiyi bir arada sağlamaktadır. Hangi doğal taş bana uygun diye düşünüyorsanız burcunuza ya da kan grubunuza göre seçim yapabilirsiniz. Burçlara göre doğak taşlar nelerdir diye baktığımızda örneğin koç burcu iseniz yakut taşı sizin için uygundur. Boğa burcunun ise zümrüttür. İkizler burcunun akik, yengeç burcunun ise akik ve kuvarstır. Aslan burcunun peridot ve krizolit, başak burcunun ametist ve yeşim, terazi burcunun mercan, akrep taşının obsidyen, yay burcunun sodalit ve topaz, oğlak burcunun yakut ve kehribar, kova burcunun gümüş, balık burcunun ise Ay taşıdır.

Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla bileklik, kolye ya da yüzüklerde kullanılan doğal taşlar, cüzdanda da taşınabilir. Bulunduğunuz yerde olabilir ya da meditasyonlarda kullanılabilir. Taşlarınızı temizlerken narin olmaya özen gösteriniz. Bazı taşlat tütsü, bazıları su, bazıları tuzlu su gibi farklı şekillerde temizlenmektedir. Doğal taşlar nasıl temizlenir diye merake diyorsanız eğer taşınızın özelliklerine uygun bir yöntem uygulamanız gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Orjinal Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Bağırsak sağlığı ve metabolizma hızı için oldukça faydalı olan zeytinyağının orjinal ve hakiki olup olmadığını kokusu ve ağızda bırakmış olduğu tat belirlemektedir...

Kenevir Nedir? Kenevirin Faydaları ve Zararları

Kenevir Nedir? Kenevirin Faydaları ve Zararları

Birçok farklı sektörde kullanılan kenevir, insan vücuduna faydaları olsa da yanlış kullanımda çok zararlı bir bitkiye dönüşebilmektedir...

Ürtiker Ne Demek? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ürtiker Ne Demek? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ürtiker; halk arasında kurdeşen olarak bilinen, birtakım sebeplerden dolayı cildin reaksiyon meydana getirmesi ve buna bağlı olarak kaşıntılı, kabarık, kızarık lekelerin oluşması şeklinde betimlenmektedir...

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde ateş oldukça hassas ve önemli bir konudur...