yeniloji.com
Diyet

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları

Henüz yorum yazılmadı
16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir? Aralıklı Oruç Diyeti ile Zayıflayanlar ve Faydaları
Yeniloji 336 görüntüleme

16 saat aç kalınan diyet; intermittent fasting ismi ile bilinen ve aynı zamanda aralıklı oruç diyeti olarak da nitelendirilen bir kilo verme yöntemidir.

16 Saat Aç Kalınan Diyet Nedir?

Gün boyunca sadece 8 saat yemek yemek ve 16 saat aç kalma diyeti hem sağlıklı yaşamın sırrı hem de kilo vermenin etkili yöntemlerinden biri olarak gösterilmektedir. Günümüzde sıkça uygulanan ve tercih edilen bu beslenme yöntemi hem kilo vermeyi sağlar hem de yaşlanmayı geciktirir hem de hormonal dengesizliklerin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Yağ yakıcı etkisi sayesinde ise kalıcı olarak zayıflama meydana getirmektedir.

16 saat aç kalma diyeti, kişini ne yiyeceğini değil ne zaman yiyeceğini belirleyen bir beslenme şeklidir.

Aralıklı oruç diyeti, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayarak yağ yakımının gerçekleşmesine etki eden bir zayıflama yöntemidir. Bu kilo verme yöntemi zayıflama sağlarken kişinin kas kaybetmesini önler. Sadece yağ kütlesinin azalmasına etki eder. Bu diyet belli saatlerde tok belli saatlerde tok kalma hissine dayanmaktadır. Asıl olarak 1945 'li yıllarda ortaya atılmış olmasına rağmen 2000'li yıllar ve çoğunlukla günümüzde ilgi görmeye başlamıştır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır? Şekilleri ve Çeşitleri Nelerdir?

16 saat aç kalınan diyet şekilleri farklılık göstermektedir. Bu beslenme yöntemi diğer diyet yöntemlerinde göre farklılıkla içermektedir. Bunlardan bir tane tek çeşitte değil birden fazla çeşitte uygulanmasıdır. Bunları şu şekilde gösterebiliriz:

  • 16-8 Aralıklı Diyet: Bu beslenme şeklinde günde 16 saat aç kalınmaktadır. Bazıları bu a6 saatlik süreci oruç tutmak olarak da nitelendirmektedir. Yeme içme zamanının serbest olduğu aralık öğlen 12:00 akşam 20:00 aralığıdır. Bu saatler arasında yemek yenebilmektedir. Ayrıca su, şekersiz çay ve kahve, soda içimi de serbesttir.
  • 5-2 Aralıklı Diyet: Bu diyet türünde ise haftanın iki günü gün içerisinde alınması gereken kalori miktarı 500'dür. Bu iki günün arka arkaya olmaması gerekmektedir. Kalan 5 gün kişi normal standart beslenme şeklini uygulamaktadır.

16 saat aç kalınan diyet türü genel olarak bu iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlara ek olarak crescendo modeli de bulunmaktadır. Bu yöntemde iki haftanın iki ya da 3 günü 12 ya da 16 saat boyunca aç kalmak gerekmektedir. Bu günlerin arka arkaya olmaması gerekmektedir. Bu diyet yöntemlerinin her birinde aç kalmadan kilo verimi sağlanmaktadır. Fazla yağlardan bu şekilde kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

16 Saat Aç Kalarak Zayıflayanlar Var mı?

Son zamanların en trend beslenme türü olan 16 saat aç kalınan diyet ile zayıflayanlar oldukça memnun olduklarını dile getirmektedirler. Bu diyet hem vücut sağlığınız korur hem de yağ yakımına destek olur. 16 saat boyunca yemek yemediğinizde organlarınız dinlenir. Bunun yanında vücut aç kaldığında enerji üretmek için depolanan yağlardan yakmaya başlar. Bu şekilde de sağlıklı zayıflama meydana gelir. Yapılan yorumlarda sağlıklı bir beslenme yöntemi olduğu sıkça belirtilmektedir.

Aralıklı Oruç Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Vücutta yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayan 16 saat aç kalınan diyet kalp ve beyin sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Kan şekerinin düzenlenmesi destek olarak hızlı iniş ve çıkışların engellenmesine yardımcı olur. Bunların yanında vücutta iltihaplanmayı da önlemektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş Nedir? Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Kişniş; Akdeniz çevresinde yetişen, aş otu olarak da bilinen, maydanozgiller familyasına ait olan bir bitki türüdür...

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist Training Korse Nedir? Lateks Bel Korsesi ile Zayıflama

Waist training korse; bel bölgesinin ince gözükmesine yardımcı olan, düzenli kullanımda da kalıcı incelmeyi sağlayan bir iç giysisidir...

Zafaran Çayı İçeriği Nedir? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Zafaran Çayı İçeriği Nedir? Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı?

Zafaran çayı; karaciğerin temizlenmesini sağlayan ve beraberinde vücutta pek çok şifalı etki meydana getiren, birçok hastalık için faydalı olan bir bitki çayıdır...

Temizlik Hastalığının Bilimsel Adı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Yorumlar

Temizlik Hastalığının Bilimsel Adı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Yorumlar

Temizlik hastalığı; temizlik tutkunluğunun olması, kişinin her şeyi kirli olarak algılaması, her şeyi yıkama ya da silme eğilimde olması gibi durumların ifade olarak kullanılan rahatsızlığın adıdır...