yeniloji.com
Sağlık

PCR Testi Nedir? Zararları Nelerdir? Nerede Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
PCR Testi Nedir? Zararları Nelerdir? Nerede Yapılır?
Yeniloji 554 görüntüleme

PCR testi; moleküler test olarak tanımlanan, açılımı polimeraz zincir reaksiyonu olan, laboratuvar tekniği ile virüsün genetik materyalinin tespit edilmesini sağlayan bir testtir.

PCR Testi Nedir, Ne Demek?

Son yıllarda her birimizin yakından bildiği ya da sürekli adını duyduğu PCR testi; koronavirüs tespiti için uygulanan, virüsün doğrudan ürettiği antikorları değil, virüsün varlığının saptanmasına yönelik olan bir test yöntemidir. Burun ve ağız yolu ile örnek alınıp virüsün varlığı tespit edilmektedir.

PCR testi koronavirüs tespitinin yanı sıra babalık testi, DNA testi, HIV, Hepatit B gibi birçok virüs, bakteri ve parazitin teşhis edilmesi, genetik hastalıkların saptanması, kanserin teşhisi ve prenatal tanısı yapılması gibi birçok amaca uygun olarak yapılmaktadır

Günümüzde pandemi olarak ilan edilmiş olan koronavirüs teşhisi için önerilen bu test, WHO yani Dünya sağlık Örgütü tarafından da tavsiye edilmektedir. PCR testi sayesinde vücutta bakteri ya da virüs miktarı çok az olsa bile saptanması sağlanır. Koronavirüs PCR testi ile tanımlanan bir rahatsızlıktır ve ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülkede bu test yapılmıştır.

PCR Testinin Zararları Nelerdir?

Sürüntü testi olarak ifade edilen PCR testinin zararlarına dair araştırmalar merak edilmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre bu testin beyinde enfeksiyon riski meydana getirdiği ve ölüme neden olabileceği belirtilmiştir. Henüz bilimsel olarak bir kanıtı yoktur. Fakat test sonrasında beyin ve omurilik sıvısının burundan sızması sorunu yaşayan bir vakanın bulunduğu belirtilmektedir. Bu duruma neden olan etkenin ise beyin zarında oluşan bir hasar sonrasında gelişmiş olabileceği söylenmiştir.

Bazı doktorlara göre testin yanlış yapılması sonrasında da ortaya çıkabileceği belirtilmektedir. Uzmanlar daha öncesinde sinüs ya da omurilik ameliyatı olanların ağzından test yapılmasının daha uygun olduğunu söylemektedir. Genel anlamda ülkemizde yapılan testlerde bu tarz durumlara rastlanılmamıştır.

PCR Testi Nerede Yapılır? Nasıl Yapılır?

Eğer ki PCR testi yaptırmanız gerekiyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışmalısınız. Bu test uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. PCR testi nasıl alınır diye baktığımızda burun deliğinden gırtlağa doğru sokulan ucu pamuklu bir çubuk yardımı ile yapılmaktadır. Sürüntü alındıktan sonra 56 C dereceye kadar ısıtılmış olan asidik bir sıvı solüsyona yerleştirilir. Bu sıvı sayesinde virüsün lipidlerinden meydana gelen zarfın parçalanması ve bu şekilde RNA'sını çıkarması mümkün olur. Bu şekilde elde edilen RNA örneği, virüsün algılanması için çoğaltılır.

Kişiden alınan örnekler aynı yerde analiz edildiği zaman birkaç dakika içerisinde sonuç çıkmaktadır. Fakat son zamanlarda koronaviürs nedeniyle günde pek çok kişiye test yapıldığından sonuçların çıkması biraz uzamaktadır.

PCR Testi Pozitif ve Negatif Ne Demek?

Test sonucunda eğer ki pozitif olarak bilgi verilmişse, vücutta bahsedilen virüsün varlığı onaylanmış demektir. Yani kişi virüse enfekte olmuştur. PCR testi negatif çıkmışsa da virüs RNA'sına rastlanılmamış yani vücutta virüs yok anlamına gelir. Eğer ki PCR testi fiyatlarını merak ediyorsanız özel hastanelerde değişebilmektedir. Fakat Devlet bu yönde sabit fiyatlar belirtmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sei Jung Zayıflama Yöntemi Nedir? Yorumları ve Fiyatı

Sei Jung Zayıflama Yöntemi Nedir? Yorumları ve Fiyatı

Sei jung zayıflama yöntemi; iştahı kontrol altına alarak sık sık tüketilen ve bağımlılık haline gelen yiyeceklerden uzak durmak için uygulanan, sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan bir tekniktir...

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Unutkanlık Sebepleri Nelerdir? Genç Yaşta Unutkanlık Nasıl Giderilir?

Kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen unutkanlık, modern yaşamın getirmiş olduğu stres ve birtakım olumsuz şartlar sonucunda gerçekleşen, aynı zamanda farklı hastalıkların belirtisi olarak da nitelendirilebilen bir durumdur...