yeniloji.com
Sağlık

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?

Henüz yorum yazılmadı
Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl İçilir?
Yeniloji 2626 görüntüleme

Kış çayı, birçok bitkiden oluşan, içerisinde pek çok vitamin bulunan faydalı bir bitkisel çay çeşididir.

Kış Çayının Faydaları Nelerdir?

Medeniyetler beşiği olmasının yanında mevsimler cenneti de diyebileceğimiz bir ülkedir Türkiye. Dört mevsimin de dolu dolu yaşandığı nadir ülkelerden biri olarak, verimli toprakları vardır. Durum böyleyken kış ayları da oldukça sert geçer. Yazın ne kadar sıcaksa kışın da bir o kadar soğuk olur. Kalın yünlü kıyafetler, kabanlar, atkı ve şapkalara bürünmüş insanlarla dolar bir anda sokaklar kış aylarında. Vücudumuz soğuk havalarda daha da hassaslaşır ve bağışıklık sistemimiz oldukça zayıflar. İşte tam bu noktada devreye kış çayları girer.

Kış çayı; içeriğinde birçok bitkinin bulunduğu ve vitamin özleri sayesinde pek çok fayda sağlayan bir bitki çayıdır.

Kış aylarında bağışıklık sistemi daha güçsüz olur ve bu da hastalıkların oluşmasına neden olur. Bitkiler içerisindeki özler sayesinde vücuda vitamin sağlar ve detoks etkisi meydana getirirler. Her bitkinin sağladığı bir fayda bulunmaktadır. Kış çayı ise vücudun bağışıklığını güçlendirmek için hazırlanan bir bitki çayıdır ve içerisinde özler sayesinde pek çok faydası bulunmaktadır.

Kış Çayı İçindekiler Nelerdir?

İçerisinde bir çok bitkinin bulunduğu, bağışıklık dostu ve lezzetli bu çaylar, kış aylarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Kafelerde oldukça rağbet edilen kış çayını, dilerseniz evinizde de kolayca hazırlayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler;

Kış Çayı Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Genelde filtre kahve demlemek için kullanılan french press ya da demlik içerisine tüm malzemeler ilave edilir. İsteğe göre elma, portakal, ayva gibi meyve dilimleri de kullanılabilir. Tüm malzemeleri ekledikten sonra üzerine kaynamış su ilave edilir. Suyun bitkilerin aromasını alması için yaklaşık beş dakika kadar demlenmeye bırakılır. Eğer french press kullanılıyorsa süzgeç görevi gören kısım aşağı doğru itilir ve hazırlanan çay bardağa alınır. Herhangi bir demlik içerisinde hazırlanmış ise süzülerek bardağa alınır.

Kış Çayı Nasıl İçilir?

Kış çayının hazırlanışı oldukça kolay olan bu çay, özellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için bire birdir. İçerisinde bulunan ada çayı ve ıhlamur gibi şifalı bitkilerin yanı sıra, tarçın ve karanfil gibi tatlarla çayınız çok daha lezzetli ve özel aromalı bir hale gelir. Meyve tercihi yapmak ise tamamen size bağlıdır. Örneğin ıhlamur çayına en çok yakışan meyve ayvadır. Fakat kış çaylarında genel olarak elma kullanılır. Tüm malzemeleri ayrı ayrı alıp bir araya getirerek hazırlayacağınız bu çaya alternatif olarak aktarlarda ve marketlerde bulabileceğiniz karışımlarda mevcuttur. Bu sayede pratik bir şekilde karışımı sadece demleyerek zaman kazanabilirsiniz.

Kış çayı sıcak içilmesi önerilen bir çaydır. Fakat elbette ki bu sıcaklık ağız yakacak derecede olmamalıdır. Çayın demini alması için ilk aşamada kullanılan suyun derecesi kaynama noktasında olmalıdır. Bu sayede kaynar suyla buluşan malzemeler tıpkı siyah çayda olduğu gibi çok daha kolay bir şekilde demini alır.

Kış Çayı Ne İşe Yarar?

Genel hatlarıyla verilen kış çayı oldukça faydalı etkiler meydana getirmektedir. Vücudun bağışıklığını güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Bunun yanında içerisinde bitkiler sayesinde metabolizma ve sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkiler meydana getirir. Malzemelerini dilerseniz ekleme veya çıkarma yöntemiyle değiştirebilirsiniz. Örneğin kuşburnu ekleyebilirsiniz. Bazı şifalı ve içmekten keyif aldığınız bitki çaylarını da tarife eklemeniz mümkündür. Buna karşın zencefilin tadı size ağır geliyorsa tariften çıkartabilirsiniz. Hazır karışım kullanacak olanlar için ise yine farklı karışımlara ulaşmak mümkündür. İçindekiler kısmından kolayca size en uygun karışımı seçebilirsiniz. Kısacası kış çayı size şifa ve keyif veren bir çaydır, buna uyacak her malzemeyi kullanabilirsiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Şeker Tüketimi Zararları Nelerdir? Nasıl Olmalı? Nasıl Azaltılır?

Şeker Tüketimi Zararları Nelerdir? Nasıl Olmalı? Nasıl Azaltılır?

Şeker tüketimi; vücutta bağımlılık meydana getirerek pek çok sağlık problemi meydana getiren bir maddedir...

Smoothie Tarifleri Nedir? Diyeti Nasıl Yapılır?

Smoothie Tarifleri Nedir? Diyeti Nasıl Yapılır?

Smothie, taze meyvelerden ya da taze sıkılmış meyve sularından elde edilen dondurulmuş bir içecektir...