yeniloji.com
Bakım

Saç Neden Şekil Almaz? Saçın Şekil Alması için Ne Yapılmalı?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Neden Şekil Almaz? Saçın Şekil Alması için Ne Yapılmalı?
Yeniloji 30 görüntüleme

Şekil almayan saç; esneklik bakımından yoksun olan ve yetersiz bakıma maruz kalan ve zarar görmüş olan saç olarak nitelendirilmektedir.

Saç Neden Şekil Almaz?

Düz, dalgalı, kıvırcık olmak üzere saçlar birden fazla şekle girebilmektedir. Fakat bazı saçlara şekil vermek çok zordur. Bunun asıl nedeni saçın birtakım sebeplerden ötürü esnekliğini kaybetmesidir. Saçlarıma şekil veremiyorum diye pek çok kadın asıl olarak saçlarının sağlıksız olduğunun farkında değildir. Esneklik kaybı her tip saçta meydana gelebilir. Bunun nedeni ise sigara kullanımı, stres, uykusuzluk, sağlıksız yaşam ve dengesiz beslenmedir.

Saçın canlılığını parlaklığını yok eden her şey şekil almasına da engel olmaktadır. Esneklik kaybının giderilmesi için saçın yeterli şekilde beslenmesi gerekmektedir. Vitamin destekli bakımlar yapılarak saç köklerinin güçlenmesi, elastikiyetin kazandırılması ve bu şekilde saçın şekil almasını sağlamak mümkündür. Uzun saça şekil vermek biraz daha zor olmaktadır. Saç uzadıkça bakımı ve beslenmesi zorlaşır. Bununla birlikte şekilde alması da güç olur.

Boyalı, bakım yapılmamış ve kirli olan saçlara şekilde verilmesi oldukça zordur. Saçın canlılığını yok eden tüm kötü koşullar saçların duruşuna ve şekil almasına da etki eder. Saçın sağlıklı olması, özgüveni artırırken aynı zamanda dış görünüşe de katkı sağlar.

Saçın Şekil Alması için Ne Yapılmalı?

Genel olarak saçların şekil almamasındaki en önemli etken bakımsızlıktır. Saça düzenli bakım yapmak saçların şekilde almasına yardımcı olmaktadır. Saça şekil vermek için birkaç öneri sunacak olursak eğer;

 • Saçlarınızı yıkarken dikkatli olmalısınız. Saçlarınızın analizini iyi yapmalı ve saçınıza uygun şampuan kullanmanız gerekmektedir. Şampuanı saçınıza uygularken suyun ılık olmasına dikkat ediniz.
 • Saçlarınızın beslenmesi için haftada 2 defa besleyici maskeler uygulayınız. Böylece daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Saçınızı yıpranmaması için havlu ile kurulayınız. Doğal bir şekilde kurumasını bekleyiniz.
 • Saçın canlanması için köpük ve spreylerden yararlanabilirsiniz.
 • Beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat ediniz. Bol su içmek ve bol vitaminli beslenmek saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

İnce telli şekil almayan saçlar söz konusu ise birtakım bakım önerileri ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Saçlarınızın daha sağlıklı olması için kimyasal içerikli ürünler kullanmadan şekil veriniz.

Evde Saça Kolay Şekil Vermek

Saçlarınızın bakımlı ve canlı gözükmesi, istediğiniz şekle girmesi için bazı yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Saça nasıl şekil verilir diye baktığımızda;

 • Saçınız kuruyken fön makinesini ile şekil vermeye çalışmayınız.
 • Saçlarınızın istediğiniz şekle girmesi için biraz nemli ve ıslak şekilde fön makinesini yarım hızda kullanınız.
 • Tarak kullanmak yerine saçlarınızı tarayacağınız yönde fön makinesini kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınıza fön makinesini tutarken sürekli olarak istediğiniz yöne doğru tarayınız.
 • Fön makinesini diplere doğru tutmayınız.
 • Fön makinesinin ısısı ne kadar az olursa saçlarınız o kadar yumuşak olur. Fakat soğuk olmamalıdır.

Saça şekil verme erkekler ve kadınlar için aynı şekilde sağlanabilmektedir. Saçınız düz, kıvırcık ya da kısa olabilir. Her nasıl olursa olsun saçlarınızın bakımlı olması daha kolay şekil almasına yardımcı olur.

Saça Şekil Veren Ürünler Nelerdir?

Günlük hayatta istenilen saç şeklini sağlamak için ürünler bulunmaktadır. Saça şekil veren krem, tarak ve spreyler bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı şampuanlar da bu konuda etkili olmaktadır. Ayrıca saça şekil veren doğal ürünler de vardır. Genel olarak saçlara zarar vermeyen, kimyasal madde içermeyen ürünlerden destek alarak saçlarınızın istediğiniz şekle gelmesini ve daha hoş durmasını sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında çok fazla yaşanan sıkıntılardan biri de güneş yanıklarıdır...

Tarçın Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Zayıflayanlar

Tarçın Yoğurt Kürü Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Zayıflayanlar

Tarçın yoğurt kürü; metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olan, yağ yakımını destekleyerek kısa bir süre içerisinde etkili olarak kilo vermeyi destekleyen bir karışımdır...

Curcumin 500 Altın Yoğurt Kürü nedir? Zayıflatırmı? Fiyatı, Kullananlar, Şikayetler

Curcumin 500 Altın Yoğurt Kürü nedir? Zayıflatırmı? Fiyatı, Kullananlar, Şikayetler

Curcumin 500; dünya üzerinde yağ yakıcı özelliği ile bilinen zerdeçal özünden meydana gelen, metabolizmanın hızlanmasına ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan doğal bir gıda takviyesi olarak tanımlanmaktadır...

Zayıflamanın Bitkisel Yolları Nelerdir?

Zayıflamanın Bitkisel Yolları Nelerdir?

Kilolarından tamamen doğal bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler, zayıflamanın bitkisel yolları sayesinde bunu başarabiliyor...