yeniloji.com
Sağlık

Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Ayak Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Yeniloji 3016 görüntüleme

Ayak yanması; sıklıkla görülen bir rahatsızlık olmasının yanında çok fazla dikkate alınmayan bir durumdur.

Ayak Yanması Neden Olur?

Genel olarak ayak tabanında meydana gelen bu durum aynı zamanda ayak bileğinde ve baldır tarafında da görülebilmektedir. Ayak yanması problemi daha çok 50'li yaşlarda ortaya çıkar ve birtakım nedenlere bağlı olarak gelişir. Bu durumun sebeplerini şu şekilde özetlemek mümkündür:

Travmalar: Meydana gelen bazı kazalar sonucunda kırılma gibi durumlar oluşabilir. Bu tarz durumlar ayak yanması rahatsızlığının meydana gelmesine neden olabilir. Burkulma, koşma, ayakkabı sıkması ya da aşırı kilo gibi durumlar buna etken olabilmektedir.

Ayak mantarı: Sık rastlanılan bir hastalık olan mantar, ayaklarda yanma hissi meydana getirebilir. Çünkü deride kuruluk meydana getirir ve bu da yanma etkisi oluşturur.

Diyabetik sebepler: Şeker hastalığı sonucunda ayak ve bacaklarda yer alan sinirler tahribata uğrayabilmektedir. Bu durum kandaki glikoz seviyesinde artış meydana getirir. Genel olarak geceleri artış gösteren bu durum beraberinde karıncalanma ve uyuşma meydana getirir. Bu da yanma etkisi oluşturabilir.

Sinir sıkışması: Üçüncü ve dördüncü parmakların sıkışması sonucunda soku büyümesi meydana gelir. Tarsal tünel sendromu olarak nitelendirilen bu durum yanma etkisi meydana getirmektedir.

Farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilen ayak yanması aynı zamanda alerjik de olabilmektedir. Kullanılan bir sabun ya da deterjan buna sebep olabilir. Ayrıca kan dolaşımından da kaynaklanabilen durumlar söz konusudur. Karaciğer, artrit ve böbreklerde meydana gelebilen bazı durumlar yanma hissi meydana getirebilir.

Ayak Yanması Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Sigara ve alkol kullanımı, obezite, genetik yatkınlık ya da B12 eksikliğinden dolayı meydana gelebilen ayak yanması bazı hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Pek çok kişide rastlanılan bir rahatsızlık olarak nitelendirilen bu durum nörolojik hastalıkları belirtisi olabilir. Bunun yanı sıra psikiyatrik, endokrin, kemik, eklem ve damar hastalıklarının belirtisi olarak da ayaklarda yanma etkisinin olabileceği uzmanlar tarafından nitelendirilmektedir. Daha çok diyabet hastalarında görüldüğü belirtilmektedir. İnsülin direnci rahatsızlığının tanısı koyulurken ilk belirtiler arasında bu durum söz konusu olmaktadır. Yanma şikayeti olan kişilerin uzman bir doktordan destek alması ve durumun kaynağının belirtilmesi gerekmektedir.

Ayak Yanması Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu tarz rahatsızlıklarda genel olarak nedene bağlı tedaviler uygulanmaktadır. Ayak yanmasına sebep olan etkene bağlı olarak ilaç kullanımı ve birtakım yöntemler uygulanmaktadır. Bununla birlikte pamuklu çoraplar giymek, daha iyi ayakkabılar kullanmak ve doktorun önermiş olduğu şeylere dikkat etmek yanma hissinin giderilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Ayak Yanması Yorumları Nelerdir?

Genel olarak ayak yanması yorumlarını incelediğimiz zaman pek çok kişide bu tarz bir rahatsızlığın söz konusu olduğunu görmekteyiz. Daha çok 50 ve üzeri yaşlarda görülen yanma hissi farklı sebeplerden ötürü oluşmaktadır. Kimisinde genetik kimisinde diyabet kimisinde obezite gibi problemler sonucunda gelişmektedir. Eğer ki sizin de ayaklarınızda yanma sorunu varsa en yakın sağlık kuruluşundan destek alınız ve ihmal etmeyiniz.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Verilen Kiloyu Geri Almamak İçin Ne Yapmalı?

Verilen Kiloyu Geri Almamak İçin Ne Yapmalı?

Kilo vermeyi başaran ancak verilen kiloyu geri almamak için ne yapmalı sorusunun yanıtını bilmeyen kişilerin araştırmalarına hemen başlamaları ve emeklerinin boşa gitmemesini sağlaması gerekmektedir...

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Santral Nasıl Çalışır?

Bilimsel açıdan nükleer enerji, uranyumun nötron ile etkileşimden elde edilen enerjiye verilen isimdir...

Korse Nasıl Giyilir? Korseler Nasıl Takılır?

Korse Nasıl Giyilir? Korseler Nasıl Takılır?

Korse, hem zayıf ve fit gözükmek hem de gün içerisinde spor yaparken veya ağır eşyalar taşırken vücutta herhangi bir zararın ortaya çıkmaması için tercih edilen iç giysi modelidir...

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek Bacak Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çilek bacak; ağda yaptıktan sonra bacak üzerinde kırmızı lekelerin oluşması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur...

Kolesterol Nedir? Nasıl Düşürülür? Kaç Olmalı?

Kolesterol Nedir? Nasıl Düşürülür? Kaç Olmalı?

Kolesterol, bir yağ türüdür ve yüksek kolesterol LDL(kötü) düşük kolesterol ise HDL(iyi) olarak ifade edilir...

Pampas Otu Nedir? Hangi Boya ile Boyanır? Nerede Yetişir?

Pampas Otu Nedir? Hangi Boya ile Boyanır? Nerede Yetişir?

Pampas otu; Güney Amerika'da yetişen, dış görünüşü sayesinde dekoratif amaçla kullanılan, keskin yaprakları bulunan ve hızlı bir şekilde büyüyen bir bitkidir...

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaj Bazı Nedir? Nasıl Sürülür? Nasıl Kullanılır?

Makyaja hazırlık aşamasında cildin makyaja hazırlanması ve daha kusursuz bir makyajın elde edilmesi için kullanılan cilt ürünlerinin yanı sıra pürüzsüz bir görünüm elde edilmesini sağlayan makyaj bazı genel olarak ciltteki kusurların daha hızlı bir şekilde kapanmasına da yardımcı olur...

Neden Kilo Veremiyorum? Ne Yapmalıyım?

Neden Kilo Veremiyorum? Ne Yapmalıyım?

Kilo verememenin nedenleri yanlış yapılan diyetler ya da vücuttaki birtakım hastalıklardır...

Koltuk Altında Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Koltuk Altında Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Koltuk altında sivilce; sürtünme, kıl batması, temiz olmayan epilasyon aletlerinin kullanılması ya da bakteriyel enfeksiyon gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen rahatsız edici bir durumdur...