yeniloji.com
Beslenme

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?

Henüz yorum yazılmadı
Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli, Ne Yapmalı, Neler Yemeliyiz?
Yeniloji 1674 görüntüleme

Ramazanda kilo almamak için; midede uzun süre kalacak, tokluk etkisi meydana getirerek kan şekerinde ani düşmeyi engellemeye yönelik bir beslenme programının uygulanması gerekmektedir.

Ramazanda Kilo Almamak İçin Nasıl Beslenmeli?

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte beslenme şeklinde genel bir değişme meydana gelmektedir. Oruç tutmak insanların yaklaşık olarak 12 sata boyunca aç kalmasına neden olmaktadır. Öğün kısıtlaması ile birlikte, öğünlerde daha fazla yemek yenmesi insanlarda metabolizmanın yavaşlaması ile birlikte kilo alımının gerçekleşmesine neden olmaktadır. Özellikle sahur yapmadan oruç tutan kişilerde, gün içerisinde kan şekerinde düşüş meydana gelir ve bunun sonucunda iftarda aşırı tüketim gerçekleşir. Bunları engellemek için düzenli bir beslenme sağlanmalıdır.

Ramazanda yemek tüketimi aşırı miktarda olmamalı ve azar azar, fazlaca çiğneyerek gerçekleşmelidir.

Oruç tutmak bir zayıflama yöntemi değildir. Ramazanda zayıflamak amacı ile beslenmeye dikkat etmemek, sahur yapmamak metabolizmanın daha da zayıflamasına neden olmaktadır. Gün boyu aç kaldığınız zamanda enerji düşüklüğü meydana gelmektedir. Bu metabolizmayı yavaşlatırken besinlerin yağ şeklinde depolanmasına neden olmaktadır. Bu durum kilo artışına sebebiyet vermektedir. Eğer ki oruç tutarken, yürüyüş yapar, hareketlilik oranını arttırır ve dengeli, yeterli beslenme sağlarsanız, bu süreci kilo almadan tamamlayabilirsiniz. Hatta yediklerinize dikkat ederek kilo verme de sağlayabilirsiniz. Fakat bunu sağlamak için eksik beslenmemeye dikkat ediniz.

Ramazanda Kilo Alamamak İçin Ne Yemeli?

Kilo alımının çok sık yaşandığı Ramazan ayında beslenme konusunda birtakım hususlara dikkat edilerek bu sorunun engellenmesi sağlanır. Öncelikle iftar ve sahurda midenin çok fazla doldurulmaması gerekmektedir. Aşırı yemek tüketimi, midenin gerilmesine ve büyümesine neden olur. Bu da daha fazla yemek yenmesine sebebiyet verir. Ayrıca aşırı tüketim tansiyonun yükselmesine, insülini dengeleyen hormonların düzensiz salgılanmasına neden olur. Bununla birlikte çok yağlı, çok tuzlu ve çok tatlı besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunun yerine lifli sebzeleri, meyveleri ve kepekli ekmek gibi yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Ramazan ayında yetişkin bir insanın günde en az 1.5-2 litre su içmelisiniz. Bunu iftar ve sahur arasında kademeli olarak uygulayınız. İftarda öncelikle çorba tüketiniz. Çorba ile mideniz rahatlarken bir süre bekleyip daha sonra ana yemeğe geçiniz. Eğer bağırsak probleminiz varsa lifli içeriği bulunan ekmekleri tercih ediniz. İftar sonrasında hamur işlerinden uzak durunuz. Tatlılar kızartma işlemine maruz kalmamış olan hafif içerikli olmalıdır. Güllaç ve diğer sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Ramazanda Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Enerji düşüklüğüne bağlı olarak oruç tutan kişiler genel olarak daha az hareket etmektedir. Ramazanda formu korumak için iftardan sonra basit yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu şekilde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlarken aynı zamanda sindirimin dengelenmesine de katkı sağlayabilirsiniz. Hareketsizlik yerine vücudunuzu yormayacak aktiviteler uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sahuru kesinlikle atlamayın. Sahur yapmak metabolizmanız için önemlidir.

Ramazanda Nasıl Zayıflarım? Nasıl Kilo Veririm?

Mübarek Ramazan ayında kilo almamak, formu korumak ve hatta zayıflama için dengeli, düzenli beslenme sağlanmalıdır. Tek tip beslenme sağlamayınız. Meyve ve sebze tüketimine özen veriniz. Bunun yanında et, tavuk gibi besinleri de haftada 1-2 kere tüketiniz. İftar ve sahurda ağır şeyler yemeyiniz. Örneğin et yemeğine ilave olarak yağ eklemeyiniz. Metabolizmayı hızlandıran, tokluk sağlayan yiyecekler tüketiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba kahvesi; hindiba bitkisinin köklerinin kurutulup öğütülmesi ile toz haline getirilerek kahveyi andıran bir içecek haline getirilmesi şeklinde elde edilmektedir...

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep Tohumu Nasıl Elde Edilir? Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Salep, muhteşem kokusu ve lezzeti ile kış günlerinde en çok tercih edilen içeceklerden olurken her geçen yıl salep tohumu yetiştiriciliği de gelişmeye devam etmektedir...

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid Belirtileri Nedir? Basur Nasıl Geçer?

Hemoroid; makat bölgesinde oluşan ve dışkı yapımını zorlaştıran bir rahatsızlıktır...

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tipleri Nelerdir? Nasıl Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi tiplerinin çeşitli olması gibi çözümleri de birbirinden farklıdır...