yeniloji.com
Sağlık

Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?

Henüz yorum yazılmadı
Meyve ve Sebzeler Nasıl Dezenfekte Edilir? Nasıl Temizlenir?
Yeniloji 8 görüntüleme

Doğru bir temizleme işleminin uygulanması, meyve ve sebzelerde yer alan pestisit kalıntılarının, virüslerin, bakterilerin ve zararlı, yabancı maddelerin temizlenmesi için etkili ve yararlı olmaktadır. Sebzeler Nasıl dezenfekte edilir, meyveler nasıl yıkanmalı gibi kafanızda sorular ve endişeler varsa sizler de etkili yöntemler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Meyveler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Günlük hayatta tükettiğimiz meyveler ve sebzeler vitamin, mineral açısından oldukça faydalı olsa da eğer ki düzgün bir şekilde yıkanmazsa vücuda birçok zararlı ve yabancı maddenin girmesine neden olur. Bu durumu engellemek için meyveleri ve sebzeleri düzgün ve dikkatli bir şekilde yıkamalısınız. Bazı tarım ilaçları besinlere daha düzgün yetişmesini sağlasa da vücuda girmeleri halinde kimyasal olduklarından birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Meyvelerin ve sebzelerin içerisinde mikroorganizmaların haricinde aynı zamanda kimyasal bileşenler de bulunabilmektedir. Bu ilaç kalıntılarının uzaklaştırılması vücut sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Bu nedenle sebzeleri yıkamak ve güzelce temizlemek gerekir.

Meyvelerin ve sebzelerin henüz tüketilmeden önce güzelce ovalanarak yıkanması gerekir.

Sebzeleri ve meyveleri suyun altında 4-5 dakika ovalayarak yıkamak ve sonrasında suyun altında beklemesi sağlanmalıdır. Sadece suya sokmak ve ıslatmak yeterli değildir. Özellikle yapraklı sebzeleri ayırıp tek tek üzerindeki kiri çıkarmanız gerekmektedir. Eğer ki üzerinde çürük gibi yerler varsa buraları mutlaka ayırınız. Yıkama işlemi sonrasında güzelce kurulayınız. Nemli kalmaları bakterilerin üremesi için elverişli bir ortamdır. Bu yüzden kesinlikle kurutunuz ve güzelce temizleyiniz.

Sebzeler Nasıl Temizlenir? Nasıl Yıkanmalı?

Halk arasında genel olarak sirkeli su ile yıkama sağlanmaktadır. Özellikle son zamanlarda virüs ve bakterilerden dolayı meydana gelen salgın hastalıklar tedirginliği arttırmıştır. Yüzeylerinde pürüz bulunmayan sebzeleri ve meyveleri sirkeli su ile temizlemek mümkündür. Suyun içerisine belli oranda sirke katıp karıştırıp, bir sprey şişesinin içerisine koyarak temizleme işlemi sağlayabilirsiniz. Besinlerin yüzeylerini sirkeli su ile tamamen kapladıktan sonra yaklaşık olarak 60 saniye bekleyiniz. Meyvelerin aşınmasını önlemek amacıyla bir fırça ile değil ellerinizle ovalayarak temizleme işlemi sağlayabilirsiniz.

Bazı uzmanlara göre sirkeli suda yıkamak pestisit maddesinin kalıntılarının temizlenmesini sağlamaz. Bunun için karbonatlı suda meyvelerin ve sebzelerin belli bir süre bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Yaklaşık olarak 1 kilo miktarındaki suyun içerisine 10 gram karbonat atmak ve besinleri içerisinde 8 dakika bekletmek bu kimyasal maddelerin temizlenmesi için yeterli olacaktır.

Sebzeler Sirkeli Su ile Yıkanır mı?

Çok uzun zamandır uygulanan bir yöntem olan sirkeli su, pazardan, marketten ya da herhangi bir yerden aldığımız besinlerin daha düzgün bir şekilde yıkanmasına yardımcı olmaktadır. Sirkeli su ile sebzeleri yıkamak yeteriz bir temizleme işlemine karşı asidik bir ortam oluşturmak ve vücut için zararlı olan biyolojik maddelerden kurtulmayı sağlamaktır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir ve uzmanlar tarafından da önerilir.

Meyveleri Yıkamadan Yemek Hangi Hastalıklara Yol Açar?

Genel olarak pek çok meyve ve sebzenin dışında bazı ilaçlar yer almaktadır. Tarım ilaçları arasında sık kullanılan pestisit, vücuda alındığı zaman sinir sistemini etkiler ve bu da hücrelerin hasar görmesine neden olurken kanser başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın meydana gelmesine neden olur. Ayrıca meyvelerdeki virüsler ve bakteriler salgın hastalıkların bulaşmasına ve yayılmasına etki eder. Bu nedenle meyvelerin dezenfekte edilmesi, sebzelerin düzgün bir şekilde yıkanası şarttır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korsenin Zararları, Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

Korsenin Zararları, Faydaları ve Zayıflamaya Etkisi

Korse, çok eski zamanlarda bu yana ince gözükmek için tercih edilmiş ve vücuda kum saati görünümü vererek daha kıvrımlı vücut hatlarına sahip olmaya destek olan bir iç giysidir...

T Bölgesi Nedir? Neden Yağlanır? Nasıl Temizlenir?

T Bölgesi Nedir? Neden Yağlanır? Nasıl Temizlenir?

T bölgesi ''t'' şeklinde burunu, alını ve çeneyi kapsamaktadır ve genelde yağlı bölgedir...

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil erik; yaz mevsiminin vazgeçilmezi olarak tanımlayabileceğimiz, içerisinde bulunan asitler, bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde pek çok sağlıklı etkisi bulunan bir meyvedir...

Üzüm Çekirdeği Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Üzüm Çekirdeği Zayıflatırmı? Faydaları ve Kullanımı

Üzüm çekirdeği; metabolizma hızlandıran etkisi sayesinde kilo verme konusunda oldukça etkili bir yöntem olarak nitelendirilmektedir...