yeniloji.com
Bakım

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Erkek ve Bayanda Saç Dökülmesi Nedenleri?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? Erkek ve Bayanda Saç Dökülmesi Nedenleri?
Yeniloji 319 görüntüleme

Saç dökülmesi; yaşa, cinsiyete, genetik faktörlere, bakıma, beslenmeye bağlı olarak kişilerde görülebilen ve nedenleri doğru tespit edildiğinde önüne geçilebilen bir sorundur.

Saç Dökülmesi Nedir? Neden Olur?

Uzmanların belirttiğine göre bir saç telinin ömrü ortalama olarak 4-5 yıldır. Dökülme yaşamayan sağlıklı saç derisinde 100 bin kadar saç bulunmaktadır. Normal bir saç dökülmesi bulunan kişilerin günde ortalama olarak 100-200 saç teli dökülebilmektedir. Mevsimsel olarak kişilerin yılın belli dönemlerinde saç dökülmesi yaşaması normal kabul edilmektedir.

Saç dökülmesinin nedenleri; kimyasal ürünler kullanmak, hormonlu besinlerin tüketilmesi, genetik faktörler, ilaç kullanımı, stres ve psikolojik problemler ve deri hastalıkları gibi problemlerdir.

Saç Dökülmesine çözüm önleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Saç kaybı genel olarak erkeklerde görülen bir problem olmasına rağmen farklı sebepler sonucunda kadınlarda da oluşabilmektedir. Saç dökülmesi genetik ya da bir hastalık ya da dış etken nedeniyle meydana gelebilmektedir. Saç dökülmesi vitamin eksikliği nedeniyle oluşmuşsa kişi beslenme düzenine dikkat etmelidir. Eğer ki genetikse bunun için farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. PRP bunlardan biridir. Eğer ki seyrelme çoksa saç ektirme yaptırabilirsiniz. Saç kaybına kesin çözüm bulmak için öncelikle dökülmenin kaynağı bulunmalı ve ardından uygun yöntemler uygulanmalıdır.

Saçların Dökülmesi Nasıl önlenir? Tedavisi Var Mıdır?

Saç dökülmesi tedavisi olan bir sorundur. Fakat tedaviye başlamadan önce kişilere doğru tanının yapıldığından emin olmak gerekmektedir. Uzmanlar, kişilerin saç dökülme nedenlerini tespit ederek dökülme tipinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır. Dökülmeye sebep olan faktörler göz önünde bulundurularak en doğru tedavi uygulanmaya başlanır. Saç dökülmesi problemi olan kişilerin kimyasallardan ve saç derisini zarar verecek bakım ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir.

Saç dökülmelerinin önüne geçebilmek için kişiler beslenme düzenlerine dikkat etmelidir. Zengin protein içeriğine sahip gıdalar tüketmek büyük önem taşımaktadır. Saç dökülmesinin vitamin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilmeli, vücutta eksik bulunan vitamin tamamlanmalıdır. Kişilerin saç dökülmesine neden olacak bir rahatsızlığı bulunuyorsa, hastalığın tedavisi için alanında uzman hekimlere başvurulmalıdır.

Erkek ve Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Erkek ve kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Kilo verme sürecinde olan kişilerin saçlarının daha fazla döküldüğü görülmektedir. Saç dökülmesinin önüne geçebilmek için doğru beslenmek büyük önem taşımaktadır. Kişilerin düzenli olarak kullandıkları ilaçlar da saç dökülmelerine sebep olabilmektedir.

Şeker, depresyon, kalp, guatr gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar kişilerde saç dökülmesine neden olabilmektedir. Doğru beslendiği halde kanda vitamin ve minerallerin eksik olması da kişilerin saç dökülmesine neden olabilir. Vücutta çinko, demir, B12, D vitamini gibi vitamin ve mineraller düşükse saç güçlenemez ve dökülmeler meydana gelir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Kürler Nelerdir?

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel kürler arasında en çok bilineni lavanta kürüdür. Bu kürün hazırlanmasında 1 yemek kaşığı lavanta, 3 su bardağı kaynar suya dahil etmek gerekmektedir. Bu karışım yaklaşık 5 dakika kadar kısık ateşte bekletilmektedir. Demlendikten sonra suyun ılınması beklenir ve ılındıktan sonra süzülür. Eğer saçlar temizse bu kürle yıkanır ve yarım saat beklenir. Yarım saat sonra saçlar yıkanır. Eğer saçlar kirli ise önce şampuan veya sabunla yıkanarak lavanta kürü sonra uygulanır. Kürden sonra yarım saat beklenir ve duru suyla saçlar arındırılır. Saç dökülmesi azalana kadar bu kür haftada iki sefer uygulanabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aşık Olduğumu Nasıl Anlarım? Aşk Mı Takıntı mı?

Aşık Olduğumu Nasıl Anlarım? Aşk Mı Takıntı mı?

Aşk insanın kimyasını etkileyen yoğun sevgi duygularından biridir...

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba Kahvesi Zayıflatır mı? Hindiba Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hindiba kahvesi; hindiba bitkisinin köklerinin kurutulup öğütülmesi ile toz haline getirilerek kahveyi andıran bir içecek haline getirilmesi şeklinde elde edilmektedir...

Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir mi? Yapanlar ve Yorumlar Nedir?

Haşlanmış Patates Diyeti Kilo Verdirir mi? Yapanlar ve Yorumlar Nedir?

Haşlanmış patates diyeti; yağsız yoğurt ile birlikte yapılan, lif açısından yüksek ve tok tutucu özelliği bulunan, hızlı ve sağlıklı kilo vermeyi sağlayan bir beslenme programıdır...

Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı Ayak Nedir? Nasıl Olur? Taraklı Ayaklar Nasıl İncelir?

Taraklı ayak; ayak baş parmağının ve kemiğinin dışa doğru çıkması ve ayağın yapısı bakımından daha geniş olması durumuna verilen isimdir...