yeniloji.com
Bakım

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar
Yeniloji 2208 görüntüleme

Ayak detoksu; sağlıklı ayaklar için belli periyotlarla yapılan ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan faydalı bir uygulamadır.

Ayak Detoksu Nedir, Ne Demek? Faydaları Nelerdir?

Detoks insan sağlığı için oldukça faydalı bir işlemdir. Bu işlem sayesinde vücutta yaşlanmaya ve hastalığa neden olan zararlı artıkların dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu artıklar dışardan etkiler ile oluşabileceği gibi kısmen vücutta da oluşabilir. Bu toksik maddeler serbest radikal olarak adlandırılırlar ve vücut için zararlıdırlar. Bu zararlı maddeler hücre yapılarının bozulmasına neden olurlar. Bu durum sonucunda kanser, erken yaşlanma ve kap hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu toksik maddeler gıdalar, radyasyon ve manyetik alanlar, içecekler, solunum, çevresel faktörler, beslenme, cilt yolu ve stres gibi etkenler nedeniyle oluşmaktadır.

Çağımızda yaygın olarak uygulanan ayak detoksu genel olarak zayıflama ve güzellik amacıyla yapılmaktadır.

Toksinler vücutta çeşitli rahatsızlıklara yol açmanın yanında aynı zamanda kilo gibi problemlerin oluşmasına da neden olmaktadır. Sık sık acıkıyor, kilo alıyor ve fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız bunun nedeni vücudunuzda bulanan toksinler olabilir. Yaygın detoks türlerinden olan bu yöntem ile fazla kilolarınızdan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu detoks hem vücudunuz için hem de cildiniz için oldukça faydalıdır. Selülit problemi varsa bunu engeller ve bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Ayaklarınızda biriken toksinler daha çabuk yorulmanıza neden olur. Ayak detoksu işlemi sayesinde çabuk ve erken yorulma problemi ortadan kalkar.

Evde Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Evde çok basit bir şekilde uygulayabileceğiniz bu detoks yöntemi için ihtiyacınız olan malzemeler bir leğen orta sıcaklıkta su, bir avuç kadar kaya tuzu, 1 adet limon, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağıdır. Detoksu hazırlamak için öncelikle orta sıcaklıktaki suyun içerisine limonu ve diğer malzemeleri katınız. Suya katmış olduğunuz kaya tuzu tamamen eriyene kadar karıştırınız. Tamamen karıştığından emin olduktan sonra ayaklarınızı bu karışımın içerisinde yaklaşık yarım saat bekletiniz. Yarım saat sonunda ayaklarınız karıncalanmalar meydana gelebilir. Bu işlem sonucunda vücudunuzdaki toksinlerin dışarı atmış olacaksınız. İşlem bittiğinde ayağınızdan çıkan zararlı toksin maddeleri görmek için beyaz bir havlu kurulayınız.

Ayak Detoksu Renklerinin Anlamı Nedir?

İşlem sonucunda suda oluşan her rengin bir anlamı vardır. Eğer ki suyun rengi siyah renk ise karaciğer toksin fazlası bulunmaktadır. Beyaz parçacıklar çıktıysa bu enzim düzensizliği ve dengesizliği olduğu anlamına gelir. Siyah parçacıklar ise alerji ve diyabet olduğu anlamına gelir. Suyun rengi turuncu renk ise eklem problemlerinin olduğu anlamına gelir. Kırmızı su kanın pıhtılaşmasında sorun olduğunu gösterir. Yeşil renkteki su ise böbrek rahatsızlıklarının olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle işlem sonucunda oluşan suyun rengi sağlık durumunuzu ortaya koymaktadır.

Ayak Detoksunu Kimler Yaptırmalıdır? Yapanlar ve Yorumlar

Uzmanlara göre bu detoksu sağlıklı olmak isteyen herkes tarafından yılda 1 kez yapılmalıdır. Özellikle sigara, alkol tüketen veya sağlığa uygun olmayan ortamlarda çalışan toksin oluşumu ve birikimi fazla olmaktadır. Bu kişilerin yaptırması gerekmektedir. Aynı zamanda sırt ve eklem ağrısı yaşayan kişilerin ve stresli, kaygılı olan kişilerin yaptırması da önerilmektedir. Ayak detoksu yapanlar yorumlarında oldukça faydalı etkilerden söz etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi; kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olan ve yağ yakan besinlerden oluşan programdır...

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli Nedir? Belirtileri Nelerdir? Etkinlikleri ve Egzersizleri

Diskalkuli; herhangi bir zihinsel problem olmamasına rağmen birtakım matematiksel işlemlerin gerçekleştirilmesinde zorluk yaşanması durumunda matematik öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan duruma verilen isimdir...

Saç Gürleştirme Yöntemleri ve Kürü Nedir? Saç gürleştirmek için Şampuan ve Yağ

Saç Gürleştirme Yöntemleri ve Kürü Nedir? Saç gürleştirmek için Şampuan ve Yağ

Saç gürleştirme yöntemleri; saçların daha parlak, canlı ve bakımlı durmasını sağlayan, saç sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda dökülme problemlerinini önüne geçmek, saç tellerinin güçlenmesine destek olan bir takım tekniklerdir...

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları ve Yapanlar

Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları ve Yapanlar

Su diyeti; sadece sıvı alımına dayanan, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bir programdır...