yeniloji.com
Bakım

Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar

Henüz yorum yazılmadı
Ayak Detoksu Nedir? Faydaları, Yapanlar ve Yorumlar
Yeniloji 191 görüntüleme

Ayak detoksu; sağlıklı ayaklar için belli periyotlarla yapılan ve vücuttaki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlayan faydalı bir uygulamadır.

Ayak Detoksu Nedir, Ne Demek? Faydaları Nelerdir?

Detoks insan sağlığı için oldukça faydalı bir işlemdir. Bu işlem sayesinde vücutta yaşlanmaya ve hastalığa neden olan zararlı artıkların dışarı atılması sağlanmaktadır. Bu artıklar dışardan etkiler ile oluşabileceği gibi kısmen vücutta da oluşabilir. Bu toksik maddeler serbest radikal olarak adlandırılırlar ve vücut için zararlıdırlar. Bu zararlı maddeler hücre yapılarının bozulmasına neden olurlar. Bu durum sonucunda kanser, erken yaşlanma ve kap hastalıkları gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu toksik maddeler gıdalar, radyasyon ve manyetik alanlar, içecekler, solunum, çevresel faktörler, beslenme, cilt yolu ve stres gibi etkenler nedeniyle oluşmaktadır.

Çağımızda yaygın olarak uygulanan ayak detoksu genel olarak zayıflama ve güzellik amacıyla yapılmaktadır.

Toksinler vücutta çeşitli rahatsızlıklara yol açmanın yanında aynı zamanda kilo gibi problemlerin oluşmasına da neden olmaktadır. Sık sık acıkıyor, kilo alıyor ve fazla kilolarınızdan kurtulamıyorsanız bunun nedeni vücudunuzda bulanan toksinler olabilir. Yaygın detoks türlerinden olan bu yöntem ile fazla kilolarınızdan rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bu detoks hem vücudunuz için hem de cildiniz için oldukça faydalıdır. Selülit problemi varsa bunu engeller ve bu sorunun ortadan kalkmasını sağlar. Ayaklarınızda biriken toksinler daha çabuk yorulmanıza neden olur. Ayak detoksu işlemi sayesinde çabuk ve erken yorulma problemi ortadan kalkar.

Evde Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Evde çok basit bir şekilde uygulayabileceğiniz bu detoks yöntemi için ihtiyacınız olan malzemeler bir leğen orta sıcaklıkta su, bir avuç kadar kaya tuzu, 1 adet limon, 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağıdır. Detoksu hazırlamak için öncelikle orta sıcaklıktaki suyun içerisine limonu ve diğer malzemeleri katınız. Suya katmış olduğunuz kaya tuzu tamamen eriyene kadar karıştırınız. Tamamen karıştığından emin olduktan sonra ayaklarınızı bu karışımın içerisinde yaklaşık yarım saat bekletiniz. Yarım saat sonunda ayaklarınız karıncalanmalar meydana gelebilir. Bu işlem sonucunda vücudunuzdaki toksinlerin dışarı atmış olacaksınız. İşlem bittiğinde ayağınızdan çıkan zararlı toksin maddeleri görmek için beyaz bir havlu kurulayınız.

Ayak Detoksu Renklerinin Anlamı Nedir?

İşlem sonucunda suda oluşan her rengin bir anlamı vardır. Eğer ki suyun rengi siyah renk ise karaciğer toksin fazlası bulunmaktadır. Beyaz parçacıklar çıktıysa bu enzim düzensizliği ve dengesizliği olduğu anlamına gelir. Siyah parçacıklar ise alerji ve diyabet olduğu anlamına gelir. Suyun rengi turuncu renk ise eklem problemlerinin olduğu anlamına gelir. Kırmızı su kanın pıhtılaşmasında sorun olduğunu gösterir. Yeşil renkteki su ise böbrek rahatsızlıklarının olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle işlem sonucunda oluşan suyun rengi sağlık durumunuzu ortaya koymaktadır.

Ayak Detoksunu kimler Yaptırmalıdır? Yapanlar ve Yorumlar

Uzmanlara göre bu detoksu sağlıklı olmak isteyen herkes tarafından yılda 1 kez yapılmalıdır. Özellikle sigara, alkol tüketen veya sağlığa uygun olmayan ortamlarda çalışan toksin oluşumu ve birikimi fazla olmaktadır. Bu kişilerin yaptırması gerekmektedir. Aynı zamanda sırt ve eklem ağrısı yaşayan kişilerin ve stresli, kaygılı olan kişilerin yaptırması da önerilmektedir. Ayak detoksu yapanlar yorumlarında oldukça faydalı etkilerden söz etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kolesterol Düşürücü Diyet, Bitkiler ve Besinler Nelerdir?

Kolesterol Düşürücü Diyet, Bitkiler ve Besinler Nelerdir?

Kolesterol düşürücü diyet; kolesterol rahatsızlığı bulunan kişilerin değerlerini dengelemek için uygulanan beslenme düzenidir...

Biorezonans ile Zayıflama Nedir? Zararları ve Yorumları

Biorezonans ile Zayıflama Nedir? Zararları ve Yorumları

Biorezonans zayıflama; vücut için zararlı etkileri olan ve kilo almaya sebebiyet veren besin değeri düşük yiyeceklere karşı isteği azaltarak kilo vermeyi sağlayan, iştah kapatmaya yardımcı olan bir terapi yöntemidir...

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek Otu Yağı Nedir? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı, Kullananlar

Çörek otu yağı, şifalı bir yağ olarak bilinmekle beraber çörekotu tohumlarının preslenmesiyle elde edilmektedir...

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil Kahve Zayıflatırmı? Kilo Vermek İçin Nasıl İçilir?

Yeşil kahve; içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde vücuttaki şeker emiliminin düşürülmesini sağlayan özelliği ve obeziteye karşı etkisi ile bilinen, zayıflamaya yardımcı bir besin maddesidir...