yeniloji.com
Sağlık

Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır? Zayıflayanlar ve Yan Etkileri

Henüz yorum yazılmadı
Rooibos Çayı Nasıl Kullanılır? Zayıflayanlar ve Yan Etkileri
Yeniloji 216 görüntüleme

Rooibos çayı, kızıl çalı bitkilerinden olan ve Güney Afrika'da yetişen kırmızı ve yeşil renkte olan çaydır.

Rooibos çayının çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde son dönemler oldukça popüler hale gelen bu çay halkımız tarafından kırmızı çay olarak bilinse de yeşil renkte çeşidi de bulunmaktadır. Kırmızı çayın tadı tatlı iken yeşil renkteki çayın tadı ot tadındadır. Kafein içermeyen bu doğal çayda tanen oranı da düşüktür.

Rooibos çayı oldukça faydalıdır. Afrika kökenli bu çay kolay hazırlanır ve lezzetli bir tada sahiptir. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan bu çay, içeriğinde kafein bulundurmadığı için oldukça tercih edilmektedir. Sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler yaratan bu çay, bulantı, kusma, mide ülseri gibi rahatsızlıklara karşı da etkili olmaktadır. İçerisinde yeterli seviyede bulunan kalsiyum kemik sağlığı ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Tüm bunların yanı sıra cilt üzerinde beliren pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktadır. Yanıkla, pişik, egzama gibi hastalıklar için tedavi edici nitelik taşımaktadır.

Rooibos çayı Faydaları ve Zararları

Genel olarak tüm vücuda yararlı etkiler sunan bu doğal çay sinirleri yatıştırmak, sindirimi düzenlemek ve alerji gibi birçok rahatsızlıkta önleyici ve tedavi edici özelliktedir. İçeriğinde bulunan polifenoller oldukça güçlü antioksidan özellikleri sayesinde hücre zarlarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan kanser gibi hastalıklar için faydalı olabilmektedir. Vücutta kalp rahatsızlıkları ve yaşlanmaya karşı etki gösteren direnç seviyesini artmasına yardımcı olur ve ayrıca kolesterol seviyesinin dengelenmesinde de oldukça olumlu etkiler yaratmaktadır. Antioksidan özelliği aynı zamanda beyin hücrelerinin korunmasına ve onarılmasına etki göstermektedir. Bu özelliği sayesinde alzheimer hastalığına da karşı da faydalı olmaktadır. Bu doğal çay Afrika'da bebeklerde kolik tedavisinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

Bilinen herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Doğal içerikli bir çay olduğundan ve içinde kimyasal bir bileşen olmadığından herhangi bir yan etki yaratmamaktadır. Rooibos ile zayıflayanlar genel olarak çaydan memnun kalmıştır. Kullanıcı yorumlarını okuyarak sizler de çay hakkında bilgi alabilirsiniz.

Roybos çayı Nasıl Kullanılır? Nasıl İçilir?

Rooibos çayı hazırlanışı oldukça kolaydır. Öncelikle s1 bardak suyu kaynatınız. 1 bardak suya bir çay kaşığı rooibos çayı yeterli bir ölçek olacaktır. Su kaynadıktan 1 çay kaşığı çaydan atınız ve demlenmesini bekleyiniz. Yaklaşık olarak 5 dakika sonra çay demlenmiş ve içime hazır hale gelmiş olacaktır. Bu kullanımı hem kırmızı hem de yeşil rooibos çayı için uygulayabilirsiniz. Bitkisel bir çay olan rooibos çayını içmeden önce eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışarak kullanınız. Özel durumlarınız için lütfen bilgi alınız ve kullanıma o şekilde başlayınız.

Rooibos çayı nerede Satılır?

Rooibos çayı resmi internet sitelerinde ve çeşitli birçok yerde satışa sunulmuştur. Kolay bir şekilde sipariş verebileceğini ve satın alabileceğiniz bu çay sağlıklı yaşam için adeta bir anahtar niteliğindedir. Son zamanlarda ülkemizde birçok kişinin tercih haline gelen bu doğal çay sayesinde sizler de sağlıklı bir yaşamın keyfini sürebilirsiniz. Hem sağlıklı hem de oldukça vitamin değerli bu çay ile hem zayıflayabilir hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Asherman sendromu; rahim boşluğunun tamamında ya da bir bölümünde görülebilen, halk arasında rahim içi yapışıklıklar olarak nitelendirilen bir rahatsızlıktır...

Organik Saç Boyası Renkleri ve Tarifleri Nelerdir?

Organik Saç Boyası Renkleri ve Tarifleri Nelerdir?

Organik saç boyaları, saç rengini değiştirmek isteyenler için üretilmiş ve saça daha az zarar veren boyalar olarak nitelendirilen ürünlerdir...

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Kokusu Nasıl ve Ne Zaman Geçer?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ağız Kokusu Nasıl ve Ne Zaman Geçer?

Sigara vücuda ve zihne zarar veren, ağız kokusu yapan içerisinde birçok kimyasal maddenin olduğu zehirli bir üründür...

Kolay ve Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Kolay ve Diyetsiz Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Kolay kilo vermek; ağır diyetleri uygulayamayan, sürekli olarak egzersiz yapamayan kişiler için sağlıklı tüyoların yer aldığı bir programın uygulanması ile gerçekleşmektedir...