yeniloji.com
Sağlık

Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Isırgan Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1874 görüntüleme

Isırgan çayı; antioksidan açısından zengin, anti mikrobiyal, anti ülser ve ağrı kesici özelliklere sahip, kalp-damar hastalıkları, böbrek ve kemik sağlığı için yararlı bir bitki çayıdır.

Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

Çok eski zamanlardan bu yana şifa amaçlı kullanılan ve cilt ile temas ettiğinde kızarıklığa, tahrişe neden olan olan ısırgan otundan elde edilen ısırgan çayı, vücuttaki toksin maddelerin temizlenmesine yardımcı olan doğal içerikli bir içecek olarak nitelendirilmektedir. İdrar söktürücü özelliği bulunan ısırgan çayı aynı zamanda sindirim sisteminin düzenlenmesine ve lenf sisteminin uyarılması ile böbreklerde bulunan toksin maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

İdrar söktürücü özelliği bulunan ısıran çayı böbrek sağlığını olumlu yönde etkilere ve kum, taş gibi şeylerin oluşmasını önler. ayrıca safra kesesi ve mesanede meydana gelen kum ve taşların kolay bir şekilde atılmasına destek olmaktadır. İçerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran bu bitki çayı kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlamaktadır. Bu etki vücuttaki yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olurken aynı zamanda enerjinin artmasına da destek olur. Böylece yorgunluk ve anemi için faydalı olduğu gözlemlenmektedir.

Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olan ısırgan çayı, kalp sağlığının korunmasına destek olur. Bunun yanınsa astım ve saman nezlesi gibi rahatsızlıklar için iyileştirici etki meydana getirir. Alerjik reaksiyonların azalmasına destek olur. Bu etkilerin yanında aynı zamanda kemik sağlığını koruma, eklem ağrılarını azaltma, gut hastalığını tedavi etme, cilt ve saç sağlığını iyileştirme gibi şifalı etkiler meydana getirir.

Isırgan Çayının Zararları Nelerdir?

Asıl olarak ısırgan çayının herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakar bazı kişiler için sakıncalı olabilmektedir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde hamile kadınlar bu bitki çayını tüketmemelidir. Çünkü ısırgan çayı adet döngülerini ve rahim kasılmalarını etkiler bu da düşük meydana getirebilir. Emziren annelerin ise doktora danışarak kullanması gerekmektedir.

Isırgan çayının aşırı tüketilmemesi ve riski olabileceği kişiler tarafından kullanılmaması gerekmektedir.

Kan basıncındaki etkisi nedeniyle bu bitki çayı yüksek tansiyon hastaları tarafından dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Aynı şekilde kan şekerini de etkileyebileceği için diyabet hastaları dikkatli olmalı ve hatta kullanım öncesinde doktora danışmalıdır. Kan inceltici özelliği bulunduğu için ilaç kullanan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Isırgan Çayı Nasıl Yapılır? Tarifi ve Kullanım Şekli

Isırgan çayı bitkinin kurumuş yaprakları ve çiçekleri ile yapılmaktadır. Bu çayı hazırlamak için öncelikle bir bardak suyu kaynatınız. Daha sonra içerisine bir miktar kurumuş ısırgan yapraklarından ve çiçeklerinden atınız. 5 dakika boyunca demlenmeye bırakınız. Ilık bir şekilde tüketmeye özen gösteriniz. Ahududu yaprağı ve ekinezya gibi bitkilerle de karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Aşırı tüketmemeye özen gösteriniz. Sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 1 bardak içebilirsiniz. Ayrıca gün içerinde en fazla 2 bardak tüketiniz.

Isırgan Çayı Kullananlar ve Yorumlar

Gerek kilo vermek gerekse daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak amacı ile bu çayı kullananlar doğal içeriği ve etkileri sayesinde oldukça memnun kalmaktadır. Isırgan otu çayı yorumlarını incelediğimizde olumlu etkiler göze çarpmaktadır. Ayrıca belirtildiği üzere kullanım riskli olan kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha Çayı Zayıflatırmı? Maça Çayının Faydaları ve Zararları

Matcha çayı, metabolizmanın düzenli ve hızlı çalışmasına yardımcı olan, parlak yeşil renkte ve toz kıvamında ve antioksidan açısından zengin bir bitki çayıdır...

Kalp Kası İltihabı Nedir? Öldürür mü? Belirtileri Nelerdir?

Kalp Kası İltihabı Nedir? Öldürür mü? Belirtileri Nelerdir?

Kalp kası iltihabı; aynı zamanda miyokardit olarak bilinen, kalp atışlarının hızlanması, çarpıntı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi etkiler ile karekterize olan bir hastalıktır...

Taraklı Ayak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Taraklı Ayak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ayak baş parmağımızın ayak kemiği ile birlikte dışa doğru çıkmasına taraklı ayak adı verilmektedir...

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız Pekmezi Nedir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Andız pekmezi; Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir çam ağacı cinsinin kozalaklarından elde edilen, besindir...