yeniloji.com
Sağlık

Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Kahvenin Yararları ve Zararları Nelerdir?
Yeniloji 56 görüntüleme

Sütlü, sadece ya da şekerli olarak karşımıza çıkan kahvenin yararları; güne başlarken en fazla tercih ettiğimiz içeceklerden biri olmasına ve lezzeti sayesinde yıllardır vazgeçilmez tatlar arasında yer almasına olanak vermiştir.

Kahvenin Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Güne başlarken uykumuzu açmak için tercih ettiğimiz en lezzetli içeceklerden biri olan kahve, içerisinde kafien sayesinde halsizliğin ve yorgunluğun giderilmesini sağlamaktadır. Bu kafein değeri aynı zamanda tip 2 diyabet riskinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. İçilen her fincan kahve diyabet riskinin yaklaşık olarak %7 oranında azalmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre her gün kahve içmek alzheimer hastalığının oluşum riskini yarı yarıya azaltmaktadır.

Akciğerin korunmasına destek olan kahve, her gün düzenli olarak tüketildiği zaman akciğer kanseri riskinin oluşma oranını azaltmaktadır. Kahvenin içerisinde yer alan kafein vücuda enerji verir. Gün içerisinde yorgun ve halsiz olduğunuz zamanlarda bir bardak kahve içerek fiziksel performansınızın artmasını ve daha zinde olmayı sağlayabilirsiniz. Günde 6 fincan kahve içen erkeklerde prostat kanseri riski yaklaşık olarak %60 oranında azalmaktadır.

Felç oluşum riskini azaltan kahve aynı zamanda muhteşem bir antioksidan kaynağıdır. Günlük alınması gereken antioksidan miktarı kahve tüketimi ile sağlanabilmektedir. Gün içerisindeki konsantrasyonu arttıran bu içecek sayesinde işinize ya da dersinize daha iyi odaklanabilirsiniz. Vücutta yağ yakım hızının artmasını destekleyen kahve, metabolizmanın hızlanmasına da destek vermektedir. Zayıflama sürecinde olanlar diyetlerini desteklemek amacı ile kahve tüketimi gerçekleştirebilirler.

Kahvenin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Her ne kadar sağlıklı bir içecek olsa da kahvenin yan etkileri de olabilmektedir. Kronik rahatsızlığı olanlar ya da ilaç kullanan kişiler, gün içerisinde gereğinden fazla kahve tüketen insanlar için zararlı olabilir. Özellikle, tansiyon, taşikardi, kalbinde ritim bozukluğu ya da farklı kalp hastalığı olan kişilerde çarpıntı oluşumu meydana getirebilir. Herhangi bir kalp problemi olmayan kişiler de aşırı şekilde tüketirse bu çarpıntıya neden olabilir. Tansiyon hastalarında kahve tüketimi kan basıncının artmasına neden olur. Ayrıca gereğinden fazla kahve tükettiğiniz zaman vücutta demir emilimi azalır ve kansızlık meydana gelir. Yeterli oranda su tüketmeyen kişilerde kahve tüketimi dehidrasyon meydana getirebilir. buna ek olarak kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizlikler meydana getirebilir.

Günde Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Günlük hayatta içilmesi gereken kahve miktarı 3 fincan olacak şekildedir. En fazla bu kadar olmalıdır. Bunun üzerine çıkılması vücutta birçok yan etki meydana getirir. Günlük kafein alımı maksimum 400 mg olmaktadır. Günde 3'ten fazla kahve içilmesi doğurganlığı azaltmaktadır. 5 bardaktan fazla kahve içilmesi kemik erimesi meydana getirebilmektedir. Bunlara ek olarak gün içerisinde aşırı kahve tüketimi uykusuzluk, sinirlilik, gerginlik, hassasiyet benzeri olumsuzluklar meydana getirebilmektedir. Eğer herhangi bir rahatsızlığın yoksa günde 1-2 fincan filtresiz kahve ya da Türk kahvesi tüketebilirsiniz.

Aç Karnına Kahve İçilir mi?

Mide boş iken kahve içmek birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Vücutta daha fazla asit üretiminin gerçekleşmesine sebep olabilir. Mide boş olduğunda asit artışı meydana gelirse, vücut zaman içerisinde hidroklorik asit üretimini azaltmaya başlar.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Turşunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yapılışı Nasıl Olur? Sert Olması İçin Ne Yapılır?

Turşunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Yapılışı Nasıl Olur? Sert Olması İçin Ne Yapılır?

K ve A vitamini açısından zengin olan turşu faydaları bakımından oldukça tercih edilen, lahana, havuç, karnabahar, patlıcan, biber ve kavun gibi pek çok besinden yapılan bir yiyecektir...

Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika Karpuzunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Fiyatı ve Sipariş

Meksika karpuzu; cucamelon olarak isimlendirilen, şekli karpuza, boyutu üzüme ve tadı salatalığa benzeyen bir meyve çeşididir...

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Boy Uzatma Yolları

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Boy Uzatma Yolları

İnsanlarının boylarının yeteri kadar uzun olmaması fiziki açıdan kendilerini beğenmemelerine sebep olurken yetişkinler ve çocuklar için boy uzatma yolları sayesinde bu sorun belirli ölçüde çözülecektir...

Brokoli Kürü Nasıl ve Ne Kadar Yapılır? Faydaları ve Zararları

Brokoli Kürü Nasıl ve Ne Kadar Yapılır? Faydaları ve Zararları

Brokoli kürü; içeriside bulunan besin öğeleri ve vitamin özleri sayesinde vücuda oldukça faydalı olan sebze suyudur...