yeniloji.com
Sağlık

Bağırsaklara İyi Gelen ve Bağırsakları Çalıştıran Bitki Çayları

Henüz yorum yazılmadı
Bağırsaklara İyi Gelen ve Bağırsakları Çalıştıran Bitki Çayları
Yeniloji 310 görüntüleme

Bağırsaklara iyi gelen bitki çayları, sindirim sistemi hareketlerini düzenleyerek hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların oluşmasını engelleyen ve aynı zamanda iyileştirici etki sunan doğal içeceklerdir.

Bağırsaklara İyi Gelen Bitki çayları Nelerdir?

Bağırsakların yavaş çalışması kabızlığa neden olan bir etmendir. Kabızlık ve hazımsızlık yanlış beslenme, aşırı yağlı veya şekerli besinler tüketmek, az hareket etmek, sebze ve meyve yememek, stres gibi etkenler sonrasında oluşmaktadır. Bağırsakların tembelleşmesi aynı zamanda kiloya neden olabilmektedir. Bağırsaklara iyi gelen bitki çayları sayesinde sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması sağlanabilir. Bu çaylardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Papatya Çayı: Besinlerin rahat bir şekilde sindirilmesine yardımcı olan bu bitki çayı mideye ve bağırsaklara faydalı etkiler sunmaktadır. Aynı zamanda ağrıları da yatıştırmaya yardımcı olur.

Rezene Çayı: Bu doğal bitki çayı mide ve bağırsaktaki şişkinlik ve krampların giderilmesine destek olur. Vücuttaki gaz birikmesini ortadan kaldırarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamaktır.

Sinameki Çayı: Kabızlık problemi yaşayan kişilerde dışkının yumuşamasını sağlamaya yardımcı olmaktadır. Bağırsakları rahatlatıcı özelliği bulunan bu çay, düzenli kullanıldığı zaman kabızlık problemini önlemektedir.

Bağırsakları çalıştıran Bitki çayları

Sindirim sisteminde en etkili organ olan bağırsaktır. Kabızlık durumu meydana geldiği zaman normal dışkılamada azalma söz konusu olur. Kabızlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu tarz durumlardan kurtulabilmek için bağırsak hareketlerinin artmasını sağlayan besinlerden ve bitkisel takviyelerden yararlanılmaktadır. Bağırsakları çalıştıran ve bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olan bazı kabızlık çayları vardır. Bunlar:

Limon Otu Çayı: Bağırsak midede meydana gelen gaz birikmesini doğal bir şekilde çözmeye destek olan bu bitki çayı, hem bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar hem de midedeki reflü gibi hastalıklar için faydalı etkiler meydana getirir.

Hindiba Kökü Çayı: Sinameki çayını kullanamayanlar için iyi bir alternatif olan bu çay, tuvalete çıkma sıklığını arttırarak kabızlık probleminde çözüm bulmaktadır. Fakat bu çayın uzun süre kullanılmaması gerekmektedir.

Bağırsak hareketlerini düzenleyen diğer bitki çayları nane çayı, zencefil çayı ve meryemana dikeni çayıdır. Bu çayları tüketerek kabızlık problemlerini yenebilirsiniz.

Kabızlık çayı Tarifi Nedir?

Kabızlık pek çok neden bağlı olarak oluşabilmektedir. Gün içerisinde ağrı ve sancılarla rahatsız eden bu sindirdim sistemi rahatsızlığı kabızlık çayı ile düzelebilmektedir. Bu çay tarifi genel olarak bağırsakları hareketlendiren bitkilerden elde edilmektedir. Bu rahatsızlığa iyi gelen bitkilerden çay yapılarak içilebilir. Yeşil çay, kahve ve karahindiba çayı bu aşamada sizlere yardımcı olabilmektedir.

Kabızlık; bağırsaklarda bulunan parazitler nedeniyle meydana gelebilir. Parazitler tüketilen bir besinden vücuda bulaşabilmektedir. Bu tarz durumlar yaşandığında parazit çaylarından faydalanılabilmektedir. Doğal içerikli parazit çayları da bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine destek olur.

Bağırsakların Düzenli çalışması İçin Ne Yapmalı?

Oldukça hassas bir organ olan bağırsaklar pek çok durumdan etkilenebilmektedir. Bağırsaklardaki düzensizlik tüm vücudu rahatsız edebilecek bir boyut alabilir. Bunu önlemek için öncelikle sebze ve meyve gibi lif oranı yüksek olan besinler tüketilmelidir. Bunun yanı sıra spor yapmak veya gün içerisinde yarım saatlik yürüyüşler yapılmalıdır. Hareket etmek bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca bağırsakları çalıştıran bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Bunlar dışkının yumuşamasına destek olur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ayak Mantarı Nedir? Neden Olur? Kremi ve Spreyi İşe Yarar mı?

Ayak Mantarı Nedir? Neden Olur? Kremi ve Spreyi İşe Yarar mı?

Sıcak ve nemin olduğu alanlarda üreyen mikroorganizmaların ayak bölgesinde meydana gelmesi sonucu ayak mantarı oluşmaktadır...

Mumyalama Tekniği ile Kilo Verme Nedir? Zayıflayanlar Var mı?

Mumyalama Tekniği ile Kilo Verme Nedir? Zayıflayanlar Var mı?

Mumyalama tekniği ile kilo verme; yağ yakılması gereken bölgenin bandajlarla sarılması ile uygulanan oldukça popüler bir zayıflama yöntemidir...

Direnç Bandı Nedir? Kullanımı, Egzersizleri ve Hareketleri

Direnç Bandı Nedir? Kullanımı, Egzersizleri ve Hareketleri

Direnç bandı; vücudun esnekleşmesi, kasların güçlenmesi, ve hem genel hem de bölgesel olarak yağ yakımının sağlanması için ağırlıklı spor aletlerine gerek kalmaksızın, spor yapılmasını sağlayan bir egzersiz lastiğidir...

Deniz Patlıcanı Nedir? Kilosu ve Fiyatı Ne Kadar?

Deniz Patlıcanı Nedir? Kilosu ve Fiyatı Ne Kadar?

Denizlerin kıyıya yakın bölgelerinde yetişen ve şekliyle birlikte patlıcana benzeyen ürün, deniz patlıcanı ya da deniz hıyarı olarak isimlendirilmektedir...