yeniloji.com
Bakım

Dirsek Kararması Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Dirsek Kararması Nedenleri Nelerdir? Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler Nelerdir?
Yeniloji 164 görüntüleme

Dirsek kararması; genel olarak masa başı çalışanlarda meydana gelen, güneşte fazla kalma sonucunda oluşabilen ya da sürtünme sonucunda zaman içerisinde ölü hücre sayısının artması sonucunda görülen bir durumdur. Dirsek kararması nedenlerine değineceğimiz bu yazımızda aynı zamanda bu kararmalar nasıl geçer ve doğal yöntemler nelerdir başlıklarına da yer vereceğiz.

Dirsek Kararması Nedenleri Nelerdir?

Birçok kişide görülebilen dirsek kararması, bölgedeki deri pigmentasyonunun bozulması sonucunda meydana gelmektedir. Çoğunlukla ofis çalışanlarında oluşmaktadır. Çünkü dirsek sürekli olarak masaya değdiği için buradaki hücreler ölür ve bu durum derinin pigmentasyonunu olumsuz yönde etkiler. Esmer tene sahip insanların yanı sıra beyaz tenli kişilerde de görülebilmektedir.

Dirsek kararması bölgenin yeterli şekilde temiz tutulmaması ya da bölgeye yeterli özenin gösterilmemesi durumunda meydana gelir.

Vücudumuzda en fazla kullandığımız bölgelerde biri olan dirsekler, zaman içerisinde yıpranabilir. Bu durum kabuklanma ve kararma etkisi meydana getirebilmektedir. Doğum kontrol haplarının kullanılması, ölü cilt hücrelerinin bir noktada birleşmesi, sedef hastalığı, böcek ısırıkları, yaralar, cilt bakım ürünleri, doğum sonrası koyu lekelerin kalması, birtakım cilt hastalıkları, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen lekeler sonrasında oluşabilir. Bu kararmaların giderilmesi için doğal yöntemlerden yararlanılması tavsiye edilir.

Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Birçok sebebe bağlı olarak gelişen dirsek kararmasını gidermek için bazı yöntemler vardır. Bunları şöyle sıralamak mümkündür:

Şeker, zeytinyağı ve limon suyu: 4 çorba kaşığı şeker, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile harika bir karışım hazırlayabilirsiniz. Öncelikle şekeri bir karıştırma kabına ilave ediniz. Daha sonra kaseye iki çorba kaşığı zeytinyağını ekleyiniz. hafif bir şekilde karıştırıp limon suyunu ekleyiniz. Zeytinyağı buruşuk ve sert cildi nemlendirirken, limon cilt renginde açılma meydana getirir. Bu karışımı dirseklerinize sürüp, 5 dakika ovunuz. Ardından 10 dakika bekletip yıkayınız.

Süt ve karbonat: 2 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı süt ile hazırlayabileceğiniz bu karışım da dirsek kararmaları için etkilidir. Bir kabın içerisine 1 çorba kaşığı karbonat ekleyiniz. Ölü hücrelerin birikmesini önleyen karbonat, aynı zamanda dirsek kısmındaki ölü hücrelerin giderilmesine de destek olur. Kaseye sütü ilave edip karıştırınız. Süt iyi bir nemlendiricidir ve içerisindeki laktik asit sayesinde dirsek pigmentasyonunu azaltır. Dairsele hareketler ile bu karışımı birkaç dakika dirseklerinize uygulayınız.

Dirsek kararması için krem ve ilaç gibi yöntemler de vardır. Eczanelerden dilerseniz satın alarak kullanım sağlayabilirsiniz.

Dirsek Kararması İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yazımızın içerisinde belirtmiş olduğumuz yöntemlerin haricinde dirsek kararması limonun direkt bir şekilde uygulanması ile de geçmektedir. Sizler için doğal yöntemlerden şöyle bahsedebiliriz:

Limon: Limonun yarısını kesip, dirseklerinize hafif bir masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 20 dakika boyunca bu işlemi gerçekleştiriniz. Ardından ise su ile durulayınız. Düzenli uygulama sonrasında etki görebilirsiniz.

Yoğurt: 1 çay kaşığı beyaz sirke, 1 yemek kaşığı un, 2 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp macun kıvamına getiriniz. Bu karışımı kararan bölgelere sürünüz ve 20 dakika bekletiniz. Ardından su ile yıkayınız. Bu yöntemi haftada 3 kere uygulayabilirsiniz.

Mısır unu: 2 çorba kaşığı mısır unu, 1 çorba kaşığı yoğurdu karıştırınız. Macun kıvamına gelince 15 dakika boyunca dirseklere uygulayınız. Ardından ılık su ile yıkayınız.

Kakao yağı ve shae yağı: Cilt renginin açılmasını sağlayan bu yağlar dirsek kararmaları için de etkilidir. Aktarlardan temin edebilirsiniz.

Nane: Birkaç nane yaprağını kaynatıp içerisine limon özü eklerseniz kararma problemlerine doğal çözüm sağlayabilirsiniz. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile sürüp, kurumasını bekleyiniz. Ardından su ile durulayınız.

Hardal yağı: Doğal antiseptik özelliği olan hardal yağı, lekeleri hafifletir ve kararmaları giderir. Eşit miktarda hardal yapını ve suyu karıştırıp uygulayınız. yaklaşık olarak 10 dakika bekletip, hafif sabun ve ılık su ile yıkayınız.

Dirsek kararmasına kesin çözüm sağlamak için yukarıda belirtmiş olduğumuz doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Eğer ki beklenilen etki gerçekleşmezse krem gibi farklı yöntemleri de deneyebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti; tamamen protein odaklı ve zayıflamak, fazla yağlardan kurtulmak adına geliştirilen en iyi diyet yöntemlerinden biridir...

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf Mantarı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı; meşe ağaçlarının diplerinde bulunan, toprağın yaklaşık olarak 15-20 cm altında yetişen ve Akdeniz bölgesinde yaygın bir şekilde bulunan bir mantar türüdür...

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Yaşayanlar Var mı?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Yaşayanlar Var mı?

Kronik bir hareket bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz huzursuz bacak sendromu, bir tür sinir sistemi hastalığıdır...

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır...