yeniloji.com
Sağlık

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Ağız Yarasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Yeniloji 93 görüntüleme

Ağız yaraları; beyaz ya da sarı renkte meydana gelebilen, doku bozulması sonucunda oluşan, hemen herkeste görülebilen ve aft olarak isimlendirilen bakteriyel yapılardır.

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Pek çok kişide meydana gelebilen ağız yaraları farklı sebeplere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Ağız temizliğine özen gösterilmediği zaman bu tarz durumlar meydana gelebilir. Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanması ve aynı zamanda gün içerisinde ağız içinin sık sık gargara yapılması gerekmektedir. Ağız yaralarının çoğu farklı bir şekilde bakteri ya da enfeksiyon oluşması ile meydana gelir.

Ağız yarası, vücut direncinin düşmesi sonucunda oluşabilen, oldukça rahatsızlık veren bir rahatsızlıktır.

Ağız içerisinde çıkan yaraları tedavi etmek için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda en fazla başvurulan yöntem karbonat kullanımıdır. Karbonat ile yarayı ovmak bu konuda oldukça etkili olmaktadır. Bu yöntemi uygulamak için ellerinizi iyice temizleyiniz. Ardından parmak uçlarınıza karbonat alıp yaraların üzerine sürünüz. Acı ve ağrıların azalmasını sağlayan karbonat aynı zamanda yaraların da kısa süre içerisinde iyileşmesine yardımcı olur.

Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kekik ağız yarası için doğal çözümler arasında en etkili olandır. 1 tatlı kaşığı miktarında kekiği ağzınızda çiğnemek yaraların iyileşmesi için faydalı olacaktır. Aynı zamanda mikrobun yayılmasını önleyerek yeni yara oluşumuna da engel olmaktadır. Kekik gibi aynı şekilde karanfil çiğnemek de faydalı olacaktır. Ağız içerisindeki bakterilerin ölmesini sağlayan karanfil, aynı zamanda acının azalmasına da katkı sağlar. C vitamini ve demir açısından zengin olan maydanoz, ağız yaralarının iyileşmesine katkı sağlar. İçerisinde bulunan bol miktarda vitamin ve mineral özleri sayesinde bu yaralardan kurtulmanıza destek olacaktır.

Aloe vera, aftların iyileşmesini sağlayan ve aynı zamanda ağrı acı gibi etkilerin de giderilmesine destek olan bir bitkidir. Bu bitkinin içerisinde bulunan jeli direkt olarak yaraların üzerine sürebileceğiniz gibi aynı zamanda suyunu da tüketebilirsiniz. Ağız yaralarının iyileşmesi için doğal yöntemler oldukça etkili olmaktadır. Geçmeyen ve sürekli tekrarlayan yaralar vitamin eksikliği gibi durumların sonucu olabilir. Bu nedenle doktora gitmenizde fayda vardır.

Geçmeyen Ağız Yarasının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak ağız içi temizliğin yara oluşumunda önemli bir yeri vardır. Bu duruma mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında aşırı sıcak ya da aşırı soğuk yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Bunlar da yara oluşumuna neden olabilir. Antibiyotik kullanımı da bu durumu tetikleyebilir. Sağlıksız beslenme, stres, sinir gibi etkenler aft oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle kişinin öncelikle sağlıklı yaşamı benimsemesi gerekmektedir.

Ağız Yaraları Nasıl Geçer?

Evde uygulayacağınız birtakım doğal yöntemler ağız yaralarının iyileşmesine katkı sağlayabilmektedir. Ağız içini sirke ile gargara yapmak, dut şurubunu pamuk yardımı ile yaraların üzerine sürmek, limon ve tuzlu su gibi yöntemler ağız yaralarınını iyileşmesine yardımcı olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
En Etkili ve En Kolay Sigara Bırakma Yöntemi Nedir?

En Etkili ve En Kolay Sigara Bırakma Yöntemi Nedir?

İnsanlar sigaradan kurtulmak için en etkili sigara bırakma yöntemi nedir sorusunu uzmanlara yöneltiyorlar...

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Ne Yenir? Diyet Nasıl Yapılır?

Safra kesesi, dayanılmaz ağrılar meydana getirdiği zaman ve mide içerisinde ağırlık hissinin oluşmasına, ağrıların şiddetinin artmasına neden olarak kişiyi oldukça rahatsız ettiğinde safra kesesi ameliyatı şart görülmektedir...

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş Gıcırdatma (Bruksizm) Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Diş gıcırdatma; farkında olmadan yapılan bir diş sıkma hastalığıdır ve tıp dilindeki adı bruksizm olarak tanımlanmaktadır...

Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel İsteksizlik Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel isteksizlik; kişinin cinsel ilişkiye girme konusunda isteksiz olması anlamına gelir ve aynı zamanda cinsel soğukluk olarak da tanımlanabilir...