yeniloji.com
Beslenme

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?
Yeniloji 173 görüntüleme

Yeşil erik; yaz mevsiminin vazgeçilmezi olarak tanımlayabileceğimiz, içerisinde bulunan asitler, bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde pek çok sağlıklı etkisi bulunan bir meyvedir.

Yeşil Erik Faydası Nedir?

Ağzı sulandıran tadı ile pek çok kişi tarafından sevilen ve sıklıkla tüketilen yeşil erik; organik asit içeriği yüksek olan, C vitamini, lif, potasyum, A vitamini ve fosfor gibi bileşenler barındıran bir meyvedir. İçeriğinde yer alan bu besinler sayesinde birçok fayda sağlamaktadır. Yeşil eriğin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Vücutta PH seviyesinin 7'nin üzerinde olmasını yani alkali tutulmamasını sağlamaktadır. Bunu içerisine yer alan doğal asitler sayesinde gerçekleştirmektedir.
  • Yeşil eriğinde içerisinde sitrik asit bulunmaktadır. Bu vücuttaki organların çalışma hızını düzenler ve böylece yorgunluk gibi etkenlerin ortadan kaldırılmasını sağlar.
  • Peynir, yoğur ve ayran gibi süt ürünleri ile tüketildiği zaman vücuttaki kalsiyum emiliminin artmasını sağlar. Bu etki sayesinde kemiklerin güçlenmesini ve kemik sağlığının korunmasını sağlar.
  • Vücutta kiloya neden olan yumurta, et, hindi ve balık gibi protein ağırlıklı besinlerle tüketildiği zaman, yavaşlayan metabolizmanın harekete geçmesini sağlamaktadır. Böylece kilo verme sürecinin aktif olmasını sağlar.
  • Vücut için yeterli derecede kalsiyum ve fosfor sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde her yaşta tüketilmesi önerilmektedir.
  • C vitamini açısından zengin olan yeşil erik bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca eriği kütür kütür yemek diş etlerinin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan yeşil erik kilo vermeye de destek olmaktadır. Pek çok meyve gibi kan şekerinde ani bir yükselmeye neden olmaz. Bu özelliği sayesinde rahatça tüketilebilir. Ayrıca yaşlanmayı geciktirici etki de sunmaktadır. Anti-aging etkisi bulunan bu meyve bağ doku yenilenmesini arttırmaktadır. Böylece kırışıklık gibi problemleri önlemektedir.

Yeşil Eriğin Kalorisi Ne Kadardır?

Oldukça masum bir meyve olan yeşil eriğin kalorisi de azdır. 1 porsiyonunda, yani 100 gramında yaklaşık olarak 47 kalori içermektedir. Orta boy 1 adet yeşil erik yaklaşık olarak 20 gramdır ve 9.5 kalori içermektedir. Büyük boy 1 adet yeşil erik ise 19 kaloridir. 1 adet küçük erik ise 5 kaloridir. Eriğin boyutuna göre kalorisi değişmektedir. Fakat görüldüğü üzere çok yüksek değildir. Tüketirken tuz ile tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Tuz, vücutta ödem meydana getirir ve su tutar. Ayrıca vücuda pek çok zararı bulunmaktadır. Eriğin tuzsuz tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Yeşil Erik Zararları Nelerdir?

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir zararı olmayan yeşil erik, genel olarak faydaları ile bilinmektedir ve herkesin tüketmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Mevsiminde tüketeceğiniz organik yeşil erik vücudunuz için tam vitamin kaynağıdır. Fakat aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Aşırı miktarda tüketilmesi karın ağrısına neden olabilmektedir. Kolesterol için doğal ilaç olan, kabızlık problemlerinin ortadan kalkmasına destek olan yeşil erik, düzenli ve yeterli tüketildiği zaman pek çok hastalıktan da korumaktadır. Fakat aşırı tüketmemeye dikkat ediniz.

Yeşil Erik Ne Zaman Olur? Ne Zaman Çıkar?

Olgunlaşmasına bağlı olarak yeşil erik 15 Nisan ile 30 Eylül arasında tüketilmektedir. Bu süreç içerisinde farklı farklı çeşitler olarak karşımıza çıkar. Can erik 15 nisanda çıkar ve ardından onu Japon eriği takip eder. 20 Temmuzdan sonra ise Avrupa erikleri çıkar. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu meyveler sıklıkla tüketilmelidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak Limon Maydanoz Kürü Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Sarımsak limon maydanoz kürü damar tıkanıklığını ortadan kalkmasına yardımcı olan ve kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bir karışımdır...

Aksöğüt Ağrı Kremi Nedir? Ağrı Keser mi? Kullananlar, Faydaları ve Zararları

Aksöğüt Ağrı Kremi Nedir? Ağrı Keser mi? Kullananlar, Faydaları ve Zararları

Aksöğüt ağrı kremi; söğüt ağacının kabuklarından elde edilen, kronik ve eklem ağrılarda şifalı etkiler meydana getiren, yaklaşık olarak M...

En Etkili ve En Kolay Sigara Bırakma Yöntemi Nedir?

En Etkili ve En Kolay Sigara Bırakma Yöntemi Nedir?

İnsanlar sigaradan kurtulmak için en etkili sigara bırakma yöntemi nedir sorusunu uzmanlara yöneltiyorlar...

Saç Dipleri Neden Kaşınır? Bitkisel Çözümü Nedir?

Saç Dipleri Neden Kaşınır? Bitkisel Çözümü Nedir?

Saç diplerinde kaşıntı problemi, günlük hayatta sık rastlanılan problemler arasında yer almaktadır...