yeniloji.com
Beslenme

Hamileler İçin Zararlı Yiyecek ve İçecekler

Henüz yorum yazılmadı
Hamileler İçin Zararlı Yiyecek ve İçecekler
Yeniloji 290 görüntüleme

Hamilelik dönemi hem fiziksel, hem de duygusal anlamda zor bir süreçtir ve bu dönemde tüketilen her besine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bu süreç içerisinde hormonların yükselmesi fiziki ve duygusal birtakım değişikliklere yol açar. Bu dönem hem anne hem de bebek için risk oluşturabilecek gıdaların tüketilmemesi gerekir. Bebeğin daha iyi gelişimini tamamlaması için de gereken gıdaların temin edilmesi gerekir. Protein ve vitamin yönünden zengin gıdalar bu süreçte hem anne için hem bebek için faydalı gıdalardır.

Faydalı olan gıdalar kadar zararlı olan gıdalar da bulunmaktadır. Küflü peynir yada eski kaşar tüketimi gebelik sürecinde zararlı gıdalardandır bazı durumlarda düşüklere gidecek kadar ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bunun nedeni içerisinde bulunan listeria bakterisidir. Listeria bakterisi pişmemiş et ve yumurtadan da bulaşabilmektedir. Hamile kadınlarda özellikle bu bakteri büyük risk oluşturmaktadır. Bazı durumlarda hazır pişmiş dondurulmuş gıdalardan da geçebilmektedir. Bu yüzden gebelik döneminde bu gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekir. Listeria bakterisi herhangi bir belirti durumunda kan testiyle saptanır. Listeria bakterisine sebep olan gıdaların tüketimi doğum sırasında bebek üzerinde menenjit gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır bu nedenle hamilelik döneminde tüketilen gıdalara çok dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Besinler

Kansere neden olan aşırı yağlı patates kızartmaları ve cipsler de gebelik döneminde tüketilmesi bebek için zararlı olan gıdalardandır. Patates içerisindeki yüksek karbonhidrat nedeniyle gebelerde risk oluşturmaktadır. Tabi ki bu en önemlisi alkol ve sigara tüketimi. Gebelik döneminde bebekte kalıca hasara neden olan alkol süreç boyunca hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Yine aynı şekilde sigara tüketimi de gebeliği olumsuz etkileyen en etkili faktörlerden biridir. Sigara ve alkol tüketimi bebeklerde anormal durumlar yaratıyor.

Aşırı miktarda kahve tüketimi içerisindeki kafeinden dolayı gebelik döneminde zararlıdır. Soya ürünleri de gebelikte bebeğe zarar vermektedir. Genetiğiyle oynanmış, genetiği değiştirilmiş besinler de bebek ve anne için zararlı besinler arasındadır. Pişmemiş veya az pişmiş et ürünleri gibi pişmemiş deniz ürünleri de gebeliğe zarar vermektedir. Özellikle de kabuklu deniz ürünlerinden uzak durulması gerekiyor.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde tüketilen sebzelerin iyice yıkanıp, bakterilerinden arındırılıp öyle tüketilmesi gerekiyor. Sürekli tüketilen yeşil çaylar bitki çayları bazı durumlarda düşük riski oluşturabiliyor. Bu nedenle hamilelik süreci içerisinde yeşil çay tüketiminin kısıtlanması gerekir. Yine aynı şekilde aşırı şekerli gıdaların sürekli tüketimi bebeğin gelişmesini engelleyerek hamilelikte risk oluşturuyor. Şekerli gıdalar içerisine aşırı şekerli meyve suları da giriyor.

Gebelikte Zararlı Olan İçecekler ve Gıdalar Nelerdir?

Hazır gıda tüketimi gebelik sürecini sağlıksız kılan etkenlerden bir tanesidir. Bu dönemde sağlıklı ev yemekleri tüketmek bebek için daha faydalı olmaktadır. Hamileler için zararlı yiyeceklerden diğeri A vitamini içerenlerdir. A vitamini içeren karaciğer gibi gıdalardan bu dönemde uzak durulması gerekiyor. Ancak iyi pişmiş et tüketimi bu dönemde faydalı olmaktadır. Kafein içeren asitli içecekler kola gibi ve enerji içecekleri de hamileler için zararlı içecekler arasındadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Toparlayıcı Korse Ne İşe Yarar? Modelleri, Kullananlar ve Fiyatları

Toparlayıcı Korse Ne İşe Yarar? Modelleri, Kullananlar ve Fiyatları

Toparlayıcı korse; gerek günlük kullanımda gerek özel davetlerde giyilecek kıyafetlerde fazla kiloların kamufle edilmesine yardımcı olan bir iç giysisidir...

Push Up Tayt ile Bacak ve Kalça Şekillendirme

Push Up Tayt ile Bacak ve Kalça Şekillendirme

Push up tayt; toparlayıcı ve kaldırıcı özelliği bulunan, vücudun şekil almasını sağlayan ve daha zayıf gösteren bir giysi modelidir...

Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Türleri

Demans; bellek, dilin konuşma yetileri, sorgulama ve düşünme yetileri, öğrenme ve hatırlamada zorluk, unutkanlık, tanımlamalarda yanılgılar gibi birçok duyusal ve düşünsel yetersizliğin bir araya geldiği bir zihinsel zayıflık durumudur...

Diyet kurabiye nasıl yapılır? Diyet kurabiye tarifleri ve kalorileri

Diyet Kurabiye Nasıl Yapılır? Diyet Kurabiye Tarifleri ve Kalorileri

Diyet dönemlerinde tatlı ihtiyacını gidermek isteyen kişiler diyet kurabiye tarifleri ile birlikte bunda son derece başarılı olabilirler...