yeniloji.com
Sağlık

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 112 görüntüleme

Mide ekşimesi, midenin yiyecekleri sindirmek için salgılamış olduğu mide asidini belli nedenlerden ötürü fazla salgılaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

aronya çayı

Mide Ekşimesi Nedir? Ne İyi Gelir?

Sindirim sistemi denildiğinde akla ilk gelen organ olan mide son derece önemli görevler üstlenir. Vücuda alınan gıdaların sindiriminden sorumlu olan mide, bunu salgıladığı mide asidi sayesinde gerçekleştirir. Ancak bazı durumlarda mide asidi gereğinden daha fazla üretilir bu durum da insanlar arasında mide ekşimesi olarak isimlendirilir. Bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında çok sayıda farklı sebep bulunurken belirtileri de net bir biçimde fark edilebilmektedir.

Midede Ekşime Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Mide ekşimesi neden olur konusu incelendiğinde çok sayıda davranış ya da hastalık ortaya çıkar. Genel anlamda mide asidinin miktarını arttıran etmenlerin tamamı bu hastalığa sebep olarak gösterilebilir. İnsanların günlük yaşantılarından kaynaklanan sebepler arasında düzensiz beslenme, çok fazla yemek yeme, yemekten çok kısa süre sonrasında uyuma ya da uzanarak zaman geçirme, hamilelik veya aç karınla sigara tüketimi insanlarda midenin ekşimesine sebep olabilmektedir. Buna ek olarak vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan rahatsızlıklar da bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazı hastalıklar için midenin ekşimesi bir belirti olarak görülürken reflü, ülser, safra kesesi iltihabı ve gastrit bu hastalıklar arasında yer almaktadır.

Mide Ekşimesinin belirtileri Nelerdir?

Mide ekşimesi belirtileri arasında ağıza gelen acımsı ve ekşi asit vardır. İnsanlar bundan yüksek oranda rahatsız olurken fazla mide asidi üretiminin en kesin göstergesidir. Bu asidin miktarına göre yemek borusunda şiddetli yanmalar ve koku meydana gelebilir. Bunun yanı sıra mideden üst sindirim yollarına doğru yaşanan ağrılar da bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer alır. İnsanlarda yaşanan şişkinlik problemleri, kanlı ya da siyah dışkı problemleri, sıklıkla kusma, hıçkırık ve bulantı gibi durumlar insanlarda bu mide rahatsızlığının belirtileri olarak gösterilmektedir. Bazı insanlarda çok hızlı bir biçimde beklenmeyen kilo kayıpları, hırıltılı soluma ya da öksürük de midenin ekşimesi sorunu sebebiyle olurken bu aşamada sorun çok daha ciddi düzeylerde olmaktadır.

Mide Ekşimesi İçin Ne Yapılır?

Genel olarak bu rahatsızlık yaşandığından insanlar çok fazla önem vermezler. Sularını içerek ağızlarına gelen asidi vücutlarından uzaklaştırabilir ve buna ek olarak yemek borusunu asitten temizleyebilirler. Bu durum kişilerin yanma hissini ortadan kaldırmasını sağlayacaktır. Sürekli bu rahatsızlığı yaşayan kişiler yaşantılarını düzene sokarak daha sık ve az miktarda yemek tüketebilir. Buna ek olarak düzene girmekte zorlanan ya da imkanı bulunmayan kişilerin mide ekşimesi durumu olduğunda muz ya da süt tüketmesi anlık olarak sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak zeytinyağı da bu hastalığa karşı çok büyük önem arz eder. Ancak bazı kişiler zeytinyağını direkt olarak tüketmekte zorlandığından diğer seçeneklere yönelim olabilir.

aronya çayı

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler Kilo Almak İçin Ne Yapmalı? Ne Yemeli?

Erkekler kilo almak için; aşırı yağlı besinlerden ziyade protein ağırlıklı ve kalorisi yüksek sağlıklı besinlerden tüketmeleri gerekmektedir...

Kabak Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kabak Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Kabak Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kabak Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

İsminden de anlaşılabileceği üzere kabak diyeti, uygulandığı süreç içerisinde yalnızca kabak ile beslenilen ve kişilerin bu şekilde fazla kilolarından kurtulduğu diyete verilen isimdir...

Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kakule yağı; kakule bitkisinin içerisindeki tohumun ezilmesi ile elde edilen ve tam bir şifa kaynağı olarak bitkisel bir yağdır...

Hamile Kalmak İçin Öneriler

Hamile Kalmak İçin Öneriler

Hamilelik; yumurta ve spermin döllenmesiyle doğumun gerçekleşmesine kadar geçen süreçtir...