yeniloji.com
Sağlık

Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Şekeri Düşüren Şeyler Nelerdir?
Yeniloji 63 görüntüleme

Vücudun yeterli oranda insülin üretmemesi sonucunda vücutta kan şekerinin artması şeker hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Şekeri düşüren şeyler arasında en önemlisi sağlıklı ve dengeli beslenmek sayılabilir.

Şekeri Düşürmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Vücutta fazla şeker olduğu zaman kalp hastalıkları ile birlikte birtakım tehlikeli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Şekeri düşürmenin en etkili yollarından biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz fazla şekeri enerjiye dönüştürür ve bu da sanki insülin hormonu salgılanmış gibi etki meydana getirir. Çok ağrı egzersizlere gerek yoktur. Basit ve tempolu yürüyüşler yapmak bu konuda yeterli olacaktır.

Şekeri düşürmek için az az ama sık sık yemek tüketmelisiniz. Bu şekilde kan şekerinin dengede kalmasına destek olabilirsiniz.

Vücuttaki şeker oranını dengelemek ve azaltmak için doğru yiyecekleri seçmelisiniz. Beyaz ekmek, patates, pirinç gibi glisemik endeksi yüksek olan ve kan şekerini yükselmesine neden olan yiyeceklerden uzak durunuz. Lifli sebzeleri ve meyveleri tüketmeye özen gösteriniz. Aynı zamanda rafine şekerden ve rafine şeker içeren her türlü yiyecekten uzak durmaya dikkat ediniz. Bu tarz gıdalar tüketildiği zaman vücut onları glikoza çevirir ve bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Brüksel lahanası, fasulye, havuç gibi besinleri tüketmeye ve karbonhidrat değeri yüksek olan yiyeceklerden uzak durmaya dikkat ediniz.

Şekeri Düşüren Doğal Yöntemler Nelerdir?

Yabanmersini, tarçın, magnezyum, krom gibi içeriklere sahip olan besinlerin tüketilmesi kan şekerinin dengelenmesi açısından oldukça faydalıdır. Şekeri düşürmek için bitki çayları etkili sonuçlar meydana getirmektedir. Siyah ve yeşil çay bu konuda faydalıdır. Kolesterolün dengelenmesi, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Tarçın kan şekerini düşürülmesine yardımcı olan bir baharattır. Antioksidan içeren tarçın, suyun içine eklenerek tüketildiğinde kan şekerinin düşmesi konusunda faydalı olmaktadır. Dilerseniz suya limon da ekleyebilirsiniz. Vücutta insülin salgılanmasını düzenleyen çemen otu, kan şekerinin dengelenmesi konusunda oldukça etkili olan bir başka yöntemdir. Antidiyabetik olarak nitelendirilen bu bitki şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Eğer son zamanlarda kan şekerinizde yükselmeler meydana geliyorsa zerdeçal tüketebilirsiniz. Tükettiğiniz yiyeceklere biraz serpebilirsiniz. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan bu baharat aynı zamanda bağışıklık için de faydalıdır.

Şeker Yükselirse Ne Yapmak Gerekir?

Eğer insülin kullanan bir şeker hastasıysanız doktorunuzun önerdiği dozları zamanında almanız gerekmektedir. Kan şekeri yükseldiği zaman ne kadar enjekte edilmesi gerektiğini doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Eğer ki normal bir şeker hastasıysanız kan şekeriniz yükseldiği zaman bol miktarda su tüketiniz. Vücut kandaki glikozu idrar yolu ile atmaktadır. Bol su içtiğinizde daha fazla idrara çıkarsınız ve böylece kan şekerinin düşmesi sağlanır. Eğer ki kan şekerinde düşüş meydana gelmiyorsa o halde mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Çünkü şekerin fazla yükselmesi vücutta tehlikeli durumlar meydana getirebilir.

Şeker Yükselmesinin Belirtileri Nelerdir?

Kan şekerinin yükselmesi vücut için zararlı bir durumdur. Bu durum gerçekleştiğinde aşırı susuzluk, çok fazla idrara çıkma, geceleri daha fazla idrara çıkma isteği, bulanık görme, yaraların geç iyileşmesi ve yorgunluk gibi etkiler meydana gelebilmektedir. Bu tarz durumlar yaşıyorsanız öncelikle kan şekerinizi ölçmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek müdahale edilmesini sağlamalısınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri Lanka Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Sri lanka çayı; seylan çayı olarak da bilinen, Hindistan'ın güneyinde bulunan yüksek dağ eteklerinden toplanan bir siyah çay çeşididir...

Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik Belirtisi Nelerdir? Kanama, Mide Yanması, Akıntı Olurmu?

Hamilelik belirtisi; genel olarak adet gecikmesi olsa da kişiden kişiye bu belirtiler değişiklik gösterebilmektedir...

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar ve Şampuanlar Nelerdir?

Hem kadınlar hem de erkekler için bir problem haline gelen seyrelmeler, saç dökülmesine iyi gelen yağlar ile çözüme kavuşturulabilmektedir...

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Keten Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde de yetişen keten tohumunun zararları ve faydaları insanlar için çok önemli olurken çok sayıda kişi düzenli olarak kullanmaktadır...