yeniloji.com
Yaşam

Çaydanlık Temizlemenin Püf Noktaları

Henüz yorum yazılmadı
Çaydanlık Temizlemenin Püf Noktaları
Yeniloji 2334 görüntüleme

Çaydanlık temizlemek her ne kadar zahmetli gibi görünse de bazı doğal yöntemler sayesinde içerisindeki kireç ve kir kolay bir şekilde temizlenebilmektedir.

Doğal Yollarla Çaydanlık Nasıl Parlatılır?

Bildiğiniz gibi ülke olarak çayı çok fazla seviyor ve çok fazla tüketiyoruz. Genel olarak çayı çaydanlıkta demliyor o şekilde tüketiyoruz. Çaydanlıklarda uzun süre kullanım sonucunda birtakım olumsuz durumlar meydana gelmektedir. Bunlar çaydanlığın kararması ve su kaynayan bölümün kireçlenmesi gibidir. Yani bu eşyaların hem dış temizliği önemlidir hem de iç temizliği. Doğal yöntemler ile çaydanlıkları çok kolay ve basit bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Kireç tutan ve kararan çaydanlıklarınızı temizlemek için ihtiyacınız olan malzemeler sirke ve karbonattır. Bu yöntem için öncelikle çaydanlığın içerisinde bir miktar sirke koyup 1 gece boyunca bekletiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra sirkenin bir miktarını dökünüz bir miktarı ise çaydanlığın içerisinde kalsın. Daha sonra bu sirkenin içerisinde bir yemek kaşığı karbonat atın. Yaklaşık olarak 1 dakika beklettikten sonra bulaşık fırçasıyla ya da bulaşık süngeriyle ovarak oldukça rahat ve kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. Bu tamamen doğal bir yöntem olduğundan geride herhangi bir kimyasal kalıntı kalmayacaktır.

Çaydanlık Temizlemenin Kolay Yolu Nedir?

Çaydanlıkları temizlemek için evde uygulayabileceğiniz çok basit yöntemler bulunmaktadır. Örneğin; limon tuzu ve su yöntemi ile çaydanlıkları tertemiz yapabilirsiniz. Bir yemek kaşığı kadar limon tuzunu, çaydanlığın içerisinde hacminin alacağı kadar su ile karıştırın ve çaydanlığın içerisinde dökün. Bu işlem sonrasında çaydanlığı ocağa koyun ve uzun süre kaynatın. Bu bir taşımlık ya da 2 taşımlık kadar olmalıdır. Bu işlem bittikten sonra çaydanlığı ocağın üzerinden alın ve iyice durulayım. Sonrasında çaydanlığınızın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Bir başka yöntem ise patates kabuğu ile temizleme yöntemidir Çaydanlıktaki kireci temizlemek amacıyla bilinen bir başka doğal yöntem ise patates kabuklarıyla gerçekleşmektedir. Bir patatesin kabuklarını soyun ve hepsini çaydanlığın içine atın. Sonrasında üzerine bir miktar su ekleyin ve yaklaşık olarak yarım saat kaynatın. Bu işlem sırasında kireçlerin nasıl yok olduğunu görebilirsiniz.

Çaydanlık Temizleme Yöntemi ve Püf Noktaları

Tuz ve sirke karışımı yöntemi çaydanlık temizlemenin püf noktalarından biridir. Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler bir yemek kaşığı tuz ve bir çay bardağı sirkedir. Sirkeyi ve tuzu karıştırıp çaydanlığın içerisine dökünüz. Sonrasında yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletin. 10 dakika bekledikten sonra çaydanlığın içerisini süngerle ya da bulaşık fırçasıyla ovun. Ardından bol su ile durulayın. Bu işlem sonucunda çaydanlıklarınızın pırıl pırıl olduğunu fark edeceksiniz.

Bir başka doğal yöntem ise olan yumurta kabuğu yöntemi oldukça basittir. Yapmanız gereken yumurta kabuklarını çaydanlığın içerisinde bir miktar su ile kaynatmaktır. Bu işlem sonrasında kirecin nasıl temizlendiğini fark edeceksiniz.

Evde Çaydanlık Kireci Nasıl Temizlenir?

Limon kabuğu yöntemi ile evde çaydanlık kireçlerini temizleyebilirsiniz. Çaydanlıklarınızı pırıl pırıl yapmak için size sunacağımız etkili ve doğal yöntem limon kabukları ile yapılandır. Bu yöntemi uygulamak için limon kabuklarını küçük küçük doğramanız gerekmektedir. Sonrasında bu kabuklarla çaydanlığınızı ovabilirsiniz. Eğer dilerseniz kabukların üzerinde biraz karbonat serpip de uygulayabilirsiniz. Bu çaydanlık temizlemenin püf noktaları sayesinde hem çaydanlıklarınızı dezenfekte etmiş olacaksınız hem de kireçten arındırmış olacaksınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Korse Giymenin Püf Noktaları Nelerdir? Korse ile Bel İnceltme

Korse Giymenin Püf Noktaları Nelerdir? Korse ile Bel İnceltme

Korse, genel olarak vücuttaki fazlalıkların gizlenmesi ve yaklaşık olarak 1-2 beden daha ince gözükmek için tercih edilen, hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebilen bir üründür...

Çaydanlık Temizlemenin Püf Noktaları

Çaydanlık Temizlemenin Püf Noktaları

Çaydanlık temizlemek her ne kadar zahmetli gibi görünse de bazı doğal yöntemler sayesinde içerisindeki kireç ve kir kolay bir şekilde temizlenebilmektedir...