yeniloji.com
Sağlık

Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Kemik Erimesi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?
Yeniloji 1744 görüntüleme

Kemik erimesi; kadınlarda menopoz sonrası erkeklerde ise 65 yaş sonrası görülen, tıptaki adı osteoporoz olarak bilinen, kemik yoğunluğunda azalma sonucunda kemiklerde kırılma ya da şekil bozukluğunun oluşması gibi durumlar ile kendini gösteren bir hastalıktır. Bu içeriğimizde kemik erimesini durduran ve iyi gelen besinlerin yanı sıra hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Kemik Erimesi Nedir? Ağrı Yapar mı?

Vücudun çok fazla kemik kaybetmesi, çok az kemik yapması ya da her iki durumun bir arada gerçekleşmesi durumunda meydana gelen kemik erimesi, kemiklerin zayıflamasına ve kırılmasına neden olan bir hastalıktır. Tıpkı bir sünger gibi kemiklerin delikli gözenekli olmasına neden olan bu rahatsızlık kadınlarda oldukça sık gözlemlenmektedir. Kemiklerimiz protein, kalsiyum ve kollajenden meydana gelmektedir. Ayrıca kemiklerimiz gücünü de bu bileşenlerden almaktadır. Normal bir kemik için hasar meydana getirmeyen bir darbe osteoporozdan etkilenen kemiklerde yaralanmalar ve hatta kırılma bile meydana getirebilir.

Osteoporoz sonrası kırık oluşumu vücudun hemen her bölgesinde meydana gelebilmektedir. Ama genel olarak kalça, omurga, bilek, kaburga osteoporoz kaynaklı kemik kırıklarının en fazla görüldüğü yerlerdir.

Yağılan araştırmalara göre 50 yaşın üzerindeki her 3 kadından birinde kemik erimsi rahatsızlığı bulunmaktadır. Kemik yapısındaki kalsiyumun azalmasına bağlı olarak meydana gelen bu rahatsızlık, kemiklerin güçsüz kalmasına sebebiyet vermektedir. Yaşlı kişilerde bu rahatsızlık ciddi birtakım sorunların oluşmasına sebebiyet verebilir. Kemik erimesi ölümcül müdür diye merak edilmektedir. Yaşlılarda meydana gelen kırıklar ölüme yol açabilmektedir. Kadınların kemikleri daha az yoğun ve hafiftir. Bundan dolayı rahatsızlık özellikle menopoz sonrasında kadınlarda sık görülmektedir.

Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir? Ağrı Yapar mı?

Bu rahatsızlıkta en fazla görülen belirti omurga ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrılardır. Çünkü kemiklerin zayıflaması ile mikro kırıklar meydana gelir. Mikroskobik olarak incelendiğin zaman aslında kemiklerde bir sürü kırık olduğu gözlemlenmektedir. Normalde bu tarz bir durumda vücut tarafında kemik onarımı hemen gerçekleşir. Fakat bu durum osteoporozda duraklamaya girer. Kemikler yenilenmez ve hasar meydana gelir. Kemik erimesinin belirtilerine baktığımızda;

  • Sırt ağrılarının olması
  • Boyun ve bel bölgesinde ağrıların meydana gelmesi
  • Boyun kısalması
  • Vücudun öne eğik bir şekilde kambur durması
  • Kalça, omurga ve el bileğinde kırıkların olması
  • İleri derecedeki vakalarda ufak bir darbe sonucunda kırıkların meydana gelmesi
  • Kemiklerde hassasiyet olması ve yaygın kemik ağrılarının görülmesi
  • Kemiklerin erimesine bağlı olarak vücutta şekil bozukluğunun meydana gelmesi
  • Hastanın giderek hareketsizleşmesi ve ağrıların artması

Genel olarak bu belirtiler ilerleyen dönemlerde yani kemik erimesinin son evresinde meydana gelmektedir. Bu aşamaya gelen hastalıkta kemiklerin tekrar eski haline getirilmesi mümkün değildir. Bundan dolayı yaş ilerlediğinde beslenme düzenine dikkat edilmeli ve önleyici yöntemler uygulanmalıdır.

Osteoporoz Nedenleri Nelerdir? Kaç Yaşında Başlar?

Asıl olarak kemik erimesinin sebepleri net olarak belli değildir. Fakat yapılan incelemelere göre insan yaşamında kemiklerde meydana gelen hasar metabolik bir işlevsellikle toparlanmaktadır. Fakat kemik erimesi meydana geldiğinde bu durum gerçekleşmez ve kemikler güçsüzleşir. İnsan vücudu 20 yaşların sonlarına doğru kemik yoğunluğunu tamamlar. 30'lu yaşların ortasından sonra ise kemik kaybı meydana gelmeye başlar. Yaşın ilerlemesi ile bu artar. Yaşam tarzı, aile öyküsü de bu durumun etkenleri arasında yer alır.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir?

Günlük yaşamdaki beslenme önerileri kemik erimesine iyi gelmektedir. Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içeren kayısı kemik erimesini önleyen gıdalardan biridir. Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir açısından zengin olan süt kemiklerin güçlenmesi için en önemli besinler arasında yer almaktadır. İçerisinde kükürt bulunan soğan ve sarımsak da ayı şekilde kemik erimesinin engellenmesi için faydalıdır.

Kemik erimesine bitkisel tedavi olarak sunulabilecek gıdalardan biri maruldur. Marulun içerisinde sütten daha fazla kalsiyum vardır. Bu şekilde kemikleri güçlendirmektedir. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve içerisinde yüksek oranda kalsiyum barındıran brokoli de aynı şekilde faydalıdır. Diğer besinler kuru erik, badem, balık, ıspanak, portakal gibi şekillenmektedir.

Kemik Erimesi Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla kadınlarda görülen kemik erimesinin tedavisi için, hastanın kemik yoğunluğu, yaşı, son 10 yıl içerisinde kemikleri ile ilgili yaşadığı problemler göz önüne alınarak uygun bir teknik belirlenmektedir. Sağlıklı beslenme, vitamin ve mineral desteği ile birlikte aynı zamanda bazı ilaçların kullanılması sağlanabilir. Tedavi tamamen hastanın durumuna göre uzman hekim tarafından belirlenmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğum Korsesi Nedir? Doğum Sonrası Korse İşe Yarar mı?

Doğum Korsesi Nedir? Doğum Sonrası Korse İşe Yarar mı?

Doğum korsesi; doğum yapan kadınların vücutlarının toparlanması ve aynı zamanda kaslarının güçlenmesi, rahmin eski haline dönmesi gibi faydalı etkilerin oluşumuna yardımcı olan bir korse modelidir...

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan Diyeti Nedir, Ne Yenir? Diyet Listesi Nasıl Yapılır? Aşamaları Nelerdir?

Dukan diyeti; tamamen protein odaklı ve zayıflamak, fazla yağlardan kurtulmak adına geliştirilen en iyi diyet yöntemlerinden biridir...

Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ginkgo biloba Çayı Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Ginkgo biloba çayı; Çin tıbbında senelerdir kullanılan ve son birkaç yıldır farklı ülkelere de adını duyuran pek çok hastalığın tedavisi için şifalı etkileri bulunan bir bitki çayıdır...

3 Günde 3 Kilo Verdiren Detoks Suyu ve Diyet Tarifi

3 Günde 3 Kilo Verdiren Detoks Suyu ve Diyet Tarifi

3 günde 3 kilo vermek ve vücuttaki yağlardan kurtulmak için hem doğal olarak metabolizmayı hızlandıran hem de sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan doğal detoks tariflerini uygulayabilirsiniz...