yeniloji.com
Sağlık

Kuyruk Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Eritilir? Nasıl Kullanılır?

Henüz yorum yazılmadı
Kuyruk Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Eritilir? Nasıl Kullanılır?
Yeniloji 477 görüntüleme

Hayvansal yağlar arasında en fazla kullanılan yağ olarak belirtilen kuyruk yağı, hayvanların kuyruk kısımların ve et aralarında yer alan bir yağdır. Kokusu ağır olduğu için çok fazla tercih edilmeyen bu yağ insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kuyruk Yağı Faydaları Nelerdir?

Halk arasında don yağı olarak da tanımlanan kuyruk yağı, gıda sanayisinde çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. En faydalı yağlar arasında gösterilen kuyruk yağının yaklaşık olarak %70'i soymamış yağ asitleri barındırmaktadır. Otlanan hayvanlar doğadaki vitamin ve minerallerin çoğunu vücutlarında barındırırlar. Fakat bu durum insanlar için farklıdır. İnsan vücudun bu vitaminleri hepsi bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu tarz besinlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Halk arasında kolesterolü yükselttiği düşünülen kuyruk yağının asıl olarak damar tıkanıklıklarının önüne geçtiği belirtilmektedir. Omega-3 yağ asidi bakımından zengin olan bu yağ gelişim çağındaki çocukların kas ve kemik gelişimi bakımından önemlidir. Kuyruk yağının dizlere faydaları vardır. Kireçlenme gibi problemleri önlemektedir. Damar tıkanıklığını önlediği için kalp sağlığını korur ve kan basıncını dengeler. Sinir hücrelerinin güçlenmesini sağlayan felç titreme, romatizma, siyatik gibi hastalıkları engeller.

Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlayan kuyruk yağı enerji verir mi diye baktığımızda bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun dinç kalmasını sağlar. bununla birlikte kuyruk yağının cilde faydaları da bulunmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve cildin daha parlak, diri durmasını sağlar.

Kuyruk Yağı Nasıl Eritilir?

Oldukça katı bir kıvama sahip olan kuyruk yağını eritmek için öncelikle kuşbaşı şeklinde doğranması gerekir. Tencereyi ısıtıp, doğramış olduğunuz yağları içine atınız. Teflon ya da granit tencere tercih edilebilir. Bir süre yağın ısınmasını bekleyiniz. Bu süreçte öncelikle suyunu salak yağ sonrasında kızarmaya başlar. Erimenin son evresine gelindiği zaman minik parçalar meydana gelecektir. Bunlar kıkırdaktır. Yemeklerin içerisine hem yağını hem de bu kıkırdak kısmı kullanabilirsiniz.

Kuyruk Yağı Nasıl Kullanılır?

Pek çok şekilde kullanılan kuyruk yağını mangal yaparken tercih edebilirsiniz. Ciğer şiş yaparken ciğerlerin kurumaması için tüketebilirsiniz. Güveş yemeklerinde bu yağı kullanabilirsiniz. Lahmacun harcı hazırlarken daha sağlıklı ve lezzetli olması için tercih edilebilir. Yemeklerde kullanıldığı gibi harici olarak da tüketimi mevcuttur. Kuyruk yağı dize nasıl sürülür diye baktığımızda eski zamanlarda insanların bu yağı dize sardığını belirtebiliriz. Bunların yanı sıra kaş ve kirpikler için maske şeklinde de kullanılabilmektedir. Bu kirpiklerin ve kaşın dökülmesine engel olmaktadır. Kuyruk yağı cilde sürülür mü diye merak edilmektedir. Doğrudan sürülmemesi gerekmektedir. Bazı kozmetik ürünlerinin içerisinde bu yağdan bulunmaktadır.

Kuyruk Yağının Zararları Var mı?

Çok uzun yıllardır insanlar tarafından tüketilen kuyruk yağının yan etkisi yok değildir. Çok sık tüketilirse kiloya neden olabilir. Ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca hayvansal bir ürün olduğundan sık kullanılırsa kolesterolün artmasına neden olabilir. 40 yaşından sonra sindirimi zor olduğundan dikkatli tüketilmelidir. Kuyruk yağı tansiyonu yükseltir mi diye sorulmaktadır. Kan basıncını dengelediği için böyle bir etkisi yoktur ama tüketim konusunda aşırıya kaçılmaması gereklidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Reyhan Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Reyhan Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir?

Reyhan bitkisi; fesleğen ile aynı familyadan olan, güçlü mikrop söktürücü etkiye sahip ve vücuttaki virüslerin giderilmesi için olan bir bitki türüdür...

Basen Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Basen Eritmek İçin Kürler

Basen Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Basen Eritmek İçin Kürler

Basen eritme kürü; fazlalıkların kısa süre içerisinde erimesini sağlayarak ideal vücut ölçülerine kavuşmaya destek olan doğal yöntemler olarak isimlendirilmektedir...

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya Tuzu Nedir? Faydaları Nelerdir? Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Himalaya tuzu; toksin barındırmayan, saf bir içeriğe sahip olan, oluşumu yaklaşık olarak 250 milyon yıl öncesinde dayanan, kaya tuzu olarak da nitelendirilen bir bileşendir...

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda yaşanan küçük rahatsızlıklar estetik açıdan sorun yaratabilirken uçuk da bu sorunlardan birisidir ve en kısa sürede tedavi edilmesi doğru bir tercihtir...