yeniloji.com
Sağlık

İshal Zayıflatır mı? İshal Olmak Kilo Verdirir mi?

Henüz yorum yazılmadı
İshal Zayıflatır mı? İshal Olmak Kilo Verdirir mi?
Yeniloji 249 görüntüleme

İshal; 1 gün içerisinde yaklaşık 3-4 defa sulu şekilde dışkılama yapma durumu olarak ifade edilmektedir.

İshal Nedir, Ne Demek?

İnsanlar arasında sıklıkla görülebilen ishal rahatsızlığı, tıpta diyare olarak da tanımlanmaktadır. İshal rahatsızlığı, insanların dışkılamasının normale göre çok daha yüksek oranda su içermesine verilen isimdir. Bu durum üşütme ya da beslenme şeklinden, vücuda alınan bir parazitten ötürü meydana gelebilmektedir.

Bazı durumlarda hastalıklar insanların kilo vermesini sağlarken ishal de kilo kaybına sebep olabilen rahatsızlıklardan birisidir.

Bu rahatsızlığa yakalanan kişilerde sürekli olarak tuvalete gitme isteği ortaya çıkarken dışkılama sürekli olarak yüksek oranda sulu bir şekilde gerçekleşir. Bu durumda insanlar çok yüksek oranda sıvı kaybı yaşamaya başlarlar. Bunun yanı sıra ciddi şekilde karın ağrısına ve gaza da sebep olabilmektedir. Bu durum insanların hem sağlık açısından tehdit eder hem de sosyal açıdan zor saatler geçirmelerine sebep olur.

İshal Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

İshal olan kişiler, eğer birkaç hafta bu rahatsızlığı atlatmakta zorluk yaşarlarsa ve atlatamazlarsa kilo kaybına uğrarlar. Sürekli olarak su kaybetmeler, besin tüketiminin azalması, sindirim sisteminin normalin üzerinde çalışması sebebiyle tüketilen besinlerin direk vücuttan atılması gibi etkileri bulunduğundan insanlar bu süreçte kilo vermektedirler. Bu durum da fazla kiloları bulunan kişilerin dikkatini çekmiş ve bilinçli bir şekilde ishal olarak kilo vermeye çalışan insanlar ortaya çıkmıştır. İshal rahatsızlığına yakalanan kişiler kilo verebilir ancak bu rahatsızlığın zararları da çok yüksek olduğundan uzmanlar bunun yerine her zaman doğal yollar ile birlikte fazla kilolardan kurtulmayı öngörmektedir.

Hangi Yiyecekler İshal Yapar?

İshal olarak kilo vermeyi düşünen kişiler, bu aşamada doğal ürünleri tüketerek sindirim sistemlerinin bu sorunu yaşamaya başlamasına sebep olabilir. Süt, krema ve mayonez gibi ürünler insanlarda ishale sıklıkla sebep olabilen ürünlerdir. Özellikle bu ürünler kısa süre de olsa dışarıda bekletilirse insanlar bunları tüketerek ishal olabilirler. Bunun yanı sıra meyveler arasında kayısı ishal yapıcı etkisi ile bilinirken erik, incir ve ahududu da insanların ishal olmasına sebep olabilmektedir. Baklagiller arasında nohut, kuru fasulye ve bezelye de ishali tetikleyebilmektedir. İçerisinde yoğun miktarda kafein barındıran kahve ya da yeşil çay gibi ürünler çok fazla tüketilirse bu durumda da ishal sorunları kendisini göstermeye başlamaktadır.

İshalin Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Bu rahatsızlığı yaşayarak kilo vermek isteyen kişiler, birçok zararı da göze almış demektir. İlk olarak büyük tuvaleti tutamama ve sıklıkla tuvalete çıkma sorunu ortaya çıkar ve sosyal açıdan oldukça zorlayıcı bir durumdur. Bunun yanı sıra çok ciddi düzeyde sıvı kaybı yaşanmaktadır. Eğer bu durumdaki kişiler yeteri kadar sıvı almazlarsa tüm iç organlar bundan olumsuz etkilenebilmektedir. Bunun yanı sıra bulantı ve kusma şikayetleri de ishal olan insanlarda görülen sorunlardan birisidir. Ayrıca halsizlik de sıklıkla görülebilir. Kilo vermek isteyen kişiler için önerilmiyor olsa da ishal fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olan hastalıklar arasında gösterilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Palm Yağı Nedir? Kanserojen mi? Faydaları ve Zararları

Palm Yağı Nedir? Kanserojen mi? Faydaları ve Zararları

Palm yağı; palm ağacından elde edilen özellikle gıda endüstrisi tarafından ucuz olduğu için çikolata gibi pek çok şeyde sıkça kullanılan ve kanserojen etkileri olduğuna dair ortaya atılan iddialar sonrası faydalı mı, zararlı mı diye üzerinden tartışmalar yapılan bir yağdır...

Terleten Tayt Zayıflatır mı?

Terleten Tayt Zayıflatır mı?

Terleten tayt; bacaklardaki fazla kiloların gizlenmesinin yanında yağ yakımının gerçekleşmesine destek veren korse modelidir...

Gece Yatarken Korse Takılır mı?

Gece Yatarken Korse Takılır mı?

Gece yatarken korse kullanmak, vücutta birtakım rahatsızlıklara neden olabileceği gibi çok önerilen bir uygulama değildir...

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Tükürük salgısı azaldığı zaman ağzın içi nemsiz kalmakta ve meydana gelen bu probleme ağız kuruluğu denmektedir...