yeniloji.com
Bakım

Saç Boyamak Orucu Bozar mı? Oruçluyken Saç Boyatılır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Saç Boyamak Orucu Bozar mı? Oruçluyken Saç Boyatılır mı?
Yeniloji 2179 görüntüleme

Oruç, Ramazan ayı boyunca uygulanan bir ibadettir ve oldukça hassas detayları bulunmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde saç boyamak orucu bozar mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Saç Boyamak Orucu Bozar mı?

Sabah ezanından itibaren akşam ezanına kadar herhangi bir şeyin içilmemesi yenmemesi şeklinde uygulanan bir ibadet olan oruç, ağız yoluyla vücuda herhangi bir şeyin girmesi gibi bir durumdan ötürü bozulabilir. Keyif verici maddelerin kullanımı gibi durumlar da bu sonuca sebebiyet verebilmektedir. Oruç tutarken pek çok kıstasa dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle pek çok kadın saç boyamak orucu bozar mı diye merak etmektedir.

Oruç, kasıtlı bir şekilde yemek yemek, içmek ya da sigara alkol gibi keyif verici maddeleri kullanmak sonucunda bozulmaktadır.

Diyanet İşleri tarafından yapılan açıklamalara göre oruçluyken saç boyamak orucu bozmamaktadır. Bu konu pek çok kişinin kafasında soru işareti olmaktadır. Fakat burada önemli olan gerekli açıklamaların ve doğru bilgilerin öngördüğü düzeyin sağlanmasıdır. Bu konuda başka insanların yorumları değil asıl olarak gerekli mercilerin yaptığı açıklamalar dikkat alınmalıdır. Saç boyası vücuda giren bir madde değildir. Bu nedenle de orucun bozulması, sakata girmesi bir durum söz konusu değildir.

Oruçluyken Saç Boyatılır mı?

Saç boyatmak pek çok kadının düzenli olarak uyguladığı bir işlemdir. Saçların beyazlaması gibi durumlarda uygulanan bu işlem aynı zamanda gölge, ombre ya da balyaj gibi kısmi boyalı şekilde de uygulanmaktadır. Bir çeşit kişisel bakım olarak da nitelendirebileceğimiz bu durum, her ay düzenli şekilde uygulandığında Ramazan ayına gelmemesi mümkün olmamaktadır. Saç boyatmak orucu bozmaz. Ama asıl olarak bu detaya baktığımızda dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğu görülmektedir. Saç boyasının su geçirici özelliğinin olması gerektiği vurgulanmaktadır. Eğer ki boya su geçirmiyorsa kişinin boy abdesti doğru olmaz. Bu da gerekli durumlar abdest alınamaması ve buna bağlı olarak oruç tutulması anlamına gelmektedir. Oruçluyken saç boyatmak istiyorsanız öncelikle boyanın içeriğini sorgulamalı ve su geçirip geçirmediğini kontrol etmelisiniz. Boya işlemini bu bilgiler doğrultusunda yaptırmalısınız.

Oruçluyken Saç Boyası Yapılır mı?

11 ayın Sultanı Ramazan ayında, ergenliğe erişmiş, oruç tutma konusunda herhangi bir engeli bulunmayan kişiler bu ibadeti İslam'ın şartı neticesinde tutmalıdır. Oruç tutmak vücudumuzun sağlık ve sıhhat bulmasına yardımcı olmaktadır. Bu ibadet sabah ezanında akşam ezanına kadar olan bir süreci kapsar. Bu nedenle oldukça uzundur. Gün içerisinde bir şeyler yememek, içmemek gerekirken manevi detaylara da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında saç boyamak gibi pek çok kadının aklını kurcalayan detaylar da vardır. Oruçluyken saç boyası yapmak, orucu bozmadığı için bunu uygulamaya devam edebilirsiniz. Uzman isimlerin açıklamaları bu doğrultudadır.

Ramazanda Saç Boyatmak Günah mı?

Uzman kişilerin yapmış olduğu açıklamalara göre, başa kişileri yanıltma kastı olmaksızın saçın, sakalın ya da bıyığın boyanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle kına gibi maddeler ile boyatmak caiz kabul edilmiştir. Erkeğin saçını siyaha boyatması ise mekruh olarak nitelendirilmektedir. Ramazanda saç boyatmak ile normal zamana saç boyatmak arasında bir fark yoktur. Çünkü saç boyası orucu bozmamaktadır.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Neden Şekil Almaz? Saçın Şekil Alması için Ne Yapılmalı?

Saç Neden Şekil Almaz? Saçın Şekil Alması için Ne Yapılmalı?

Şekil almayan saç; esneklik bakımından yoksun olan ve yetersiz bakıma maruz kalan ve zarar görmüş olan saç olarak nitelendirilmektedir...

Bambu Çorap mı, Pamuk Çorap mı?

Bambu Çorap mı, Pamuk Çorap mı?

Sağlıklı ayaklar için terletmeyen ve ayaklarda koku oluşumunu önleyen pamuk içerikli kumaşlar ya da bambu kumaşlardan yapılan çorapların kullanılması tavsiye edilmektedir...