yeniloji.com
Bakım

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tüylenme Yapar mı?

Henüz yorum yazılmadı
Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Tüylenme Yapar mı?
Yeniloji 2019 görüntüleme

Jojoba yağı; saç ve cilt bakımı için oldukça faydalı olan, eski zamanlarda alternatif tıp için sıklıkla tercih edilen, anavatanı Güney Arizona, Güney California ve Meksika olan bitkisel bir yağ çeşididir.

Jojoba Yağı Nedir? Özellikler Nelerdir?

İçeriğinde bol miktarda E vitamini barındıran jojoba yağı; yenileyici özelliklere sahip bir yağdır. Jojoba bitkisinden elde edilir ve genel olarak saç ve cilt için kullanılır. Günümüzde kullanılan doğal bakım ürünlerinin her birinin içeriğine bu yağa rastlamak mümkündür. Eski zamanlarda gençlik iksiri olarak de nitelendirilen bu yağ, sadece vücut için değil aynı zamanda sanayide de kullanılmıştır. ilk olarak Amerika'da yüksek devirli makinelerde motor yağı olarak kullanılmıştır. Fakat günümüzde faydalı ve güçlü içeriği sayesinde daha çok saç ve cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Jojoba yağı içerisinde güçlü yağ asitleri yer almaktadır. Bunlar; leic asit, eikosenoik asit, gondoic asit, erucic asittir.

Raf ömrü uzun olduğu için sıklıkla tercih edilen bir yağ olan jojoba yağı sarı bir renge sahiptir. Cilde sürüldüğü zaman kolay bir şekilde emilim sağlamaktadır. Cildin kendi üretmiş olduğu sebum ile benzerlik göstermektedir. Vücutta sebum üretimini dengelemeye yardımcı olan bu yağ ciltte aşırı yağlanma problemlerinin giderilmesine destek olmaktadır. Bu etki onun her cilt tipinde kullanımına uygun olmasını sağlamaktadır.

Jojoba Yağının Faydaları Nelerdir?

Cildin doğal bakımının yapılmasını sağlayan jojoba yağı, ayrıca cildin beslenmesini sağlamaktadır. Açık gözeneklerin temizlenmesini sağlarken aynı zamanda soğuk bir şekilde uygulandığı zaman sıkılaşmasını da sağlamaktadır. Cilt nefes alamadığı zaman gözeneklerin çok fazla açılması durumu gerçekleşir. Bu da daha fazla kir ve yağın toparlanmasına sebebiyet verir. Jojoba yağının içeriğinde yer alan çinko, bakır, B ve E vitaminleri cildi beslerken aynı zamanda yenileyici ve onarıcı bir etki meydana getirir. Cilt kuruluğunun önüne geçerek nemli, parlak ve canlı bir görünüm oluşmasını sağlar.

Sadece cilt için değil aynı zamanda saç derisinin beslenmesi ve bakımı için de faydalı olmaktadır. Saçın sebum dengesini sağlayarak aşırı yağlanma gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca kepeklenme gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bunların yanında ayak ve dirsek gibi bölgelerde meydana gelen kabuklanma ve egzama gibi problemlerin giderilmesi için etkili olmaktadır. Kuru ciltler için oldukça önemlidir. Son olarak kas kasılması ve boyun tutulması gibi durumlar için de tedavi edici olmaktadır. Kırılma gibi olan yerlerin daha kolay bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Jojoba Yağı Tüylenme Yapar mı?

Pek çok faydası bulunan ve şifalı etkileri ile kendinden söz ettiren jojoba yağı tüylenme yapar mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle cilt için kullanmak isteyenler için endişe yaratabilmektedir. Fakat yapılan inceleme ve araştırmalara göre bu yağın tüylenme yapma konusunda bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu yağ içilerek değil daha çok gereken bölgeye sürülerek kullanılmaktadır. Cilt için daha çok egzama tedavisinde nemlendirme amaçlı tercih edilmektedir. Sürmek istediğiniz bölgeyi güzelce temizleyip ardından jojoba yağı sürebilirsiniz. Cilde masaj yaparak iyice emilmesini sağlayarak kullanabilirsiniz. Cilt üzerine kullanmadan önce doktorunuzdan bilgi almayı unutmayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Detoks Çorbası Nasıl Yapılır?

Detoks Çorbası Nasıl Yapılır?

Detoks çorbası; vücutta biriken toksin maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur ve vücutta adeta arındırıcı bir etki meydana getiren yiyecektir...

Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Ceviz Yağı Faydaları, Kullanım Alanları ve Özellikleri

Ceviz yağı; bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede ve beyin hücrelerini güçlendirmede, kalp sağlığını korumada ve Omega 3 asitleri açısından içeriği zengin olan doğal bir kaynaktır...

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Atom Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olan atom çayı, özellikle kış aylarında artış gösteren öksürük, grip gibi hastalıklardan kurtulmak için tüketilen doğal bitki çaylarının karıştırılması ile elde edilen bir içecektir...

Emzirirken Gaz Yapan ve Yapmayan yiyecekler Nelerdir?

Emzirirken Gaz Yapan ve Yapmayan yiyecekler Nelerdir?

Emzirme döneminde annenin yediği her besin aynı zaman anne sütünden bebeğe de geçmektedir...