yeniloji.com
Beslenme

Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Chia Tohumu Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?
Yeniloji 1884 görüntüleme

Chia tohumu; antioksidan açısından zengin ve besleyiciliği yüksek olan bir besindir. Çok eski zamanlardan bu yana gerek zayıflamak gerekse sağlıklı beslenmek için sıkça tercih edilmektedir.

Chia Tohumu Ne İşe Yarar?

Son yıllarda oldukça önemli kazanmış olan chia tohumları, proteini ve karbonhidrat değeri yüksek besleyici bir gıdadır. Oldukça sağlıklı bir besin olan chia tohumu B vitaminleri, A vitamini, omega 3 ve 6, C vitamini ve demir gibi mineral ve vitaminler açısından oldukça zengindir. Sindirim oldukça kolay olan bu tohumlar, aynı zamanda lif açısından da zengindir. İyi kolesterolün yükselmesini sağlayan bu tohumlar, kalp sağlığına karşı koruyucudur.

Salvia hispanica isimli bitkiden elde edilen chia tohumu ilk olarak Aztekler tarafından ekilmiştir ve Maya dilinde anlamı "güç" olarak tanımlanmaktadır.

Anavatanı Orta ve Güney Meksika ve Guatemala olan bu doğal tohumlar, vücuda birçok amino asit sağlamaktadır. Kan şekeri dalgalanmalarını önleyen bu doğal içerikli besin, uzun süreli yavaş bir enerji salınımı gerçekleştirmektedir. Her gün belli miktarda tüketilen chia tohumları, günlük şif ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır. Sindirim sistemini düzenlenmesine yardımcı olan bu besin, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve burada probiyotik bir etkinin oluşmasına yardımcı olur. Bu sayede kabızlık, hazımsızlık gibi sorunların önlenmesi için bir çözüm niteliği oluşturur.

Chia Tohumu Neye İyi Gelir?

Kemiklerin kuvvetlenmesine, kasların güçlenmesine yardımcı olan chia tohumu, vücuda vermiş olduğu enerji sayesinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Bu etkisi sayesinde sindirim sistemi üzerinde dengeleyici, düzenleyici faydalar meydana getirmektedir. Bu faydaları sayesinde karın yağlarından tamamen kurtulma sağlanabilmektedir. Ayrıca obezite gibi problemleri de önlemeye yardımcı olmaktadır. Bildiğimiz üzere obezite son yılların en sık rastlanılan hastalığıdır ve sadece kilo problemi olarak görülmemektedir. Obezite hastalığına sahip olan bir kişi aynı zamanda kalp, tansiyon şeker gibi pek çok hastalığa da maruz kalabilmektedir. Chia tohumu tüketimi düzenleyici faydaları sayesinde obezite sorunları için doğal bir çözüm olabilmektedir.

Chia tohumunun içeriğinde yer alan kalsiyum ve protein vücudun gelişmesine, kemiklerin güçlenmesine destek olur. Eğer ki spor yapıyorsanız ya da sağlıklı bir şekilde kalıcı kas oluşturmak istiyorsanız, bu doğal besini tüketebilirsiniz. Kan şekerini dengeleyen, tok tutucu etkisi bulunan chia tohumu, vücutta leptin hormonunun artmasını sağlar ve enerji seviyesini düzenler. Bu da vücut dayanıklılığını arttırır. Son olarak bu tohumların cilt yaşlanmasını durdurduğunu belirtebiliriz.

Chia Tohumu Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Kan şekerini düzenleyen, yağ yakmaya yardımcı olan chia tohumu, kilo veriminin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tok tutan yapısı sayesinde gün boyu daha az yemek tüketiminin oluşmasını sağlamaktadır. Lifli, kalorisi yüksek olmayan ve besleyici bir besin olan chia, bu özellikleri sayesinde kilo vermeyi de sağlıklı bir hale getirmektedir.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Tarifi ve Yapılışı

Etkilerinden birebir yararlanmak için chia tohumu kullanımı genel olarak çiğ şekilde gerçekleştirilmektedir. Salataya, yoğurda, çorbanıza ya da içeceklerinize direkt olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca chia tohumu çay şeklinde de tüketilebilmektedir. Dilediğiniz şekilde, damak lezzetinize göre tüketim sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Nane çayı; sağlıklı bitki çayları arasında yer alır ve gerek lezzeti gerekse sağlığa olan faydaları açısından sıklıkla tercih edilen bir içecek olma özelliği taşımaktadır...

Prostat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan prostat; mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir...

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Uykuluk Ne Demek? Nasıl Yapılır? Hayvanın Neresidir?

Uykuluk; sakatatlar arasında en az bilinen ama lezzeti ve sağlığa faydaları açısından son zamanlarda en fazla araştırılan bir besindir...

Dut Yaprağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Hangi Ayda Toplanır?

Dut Yaprağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kurutulur? Hangi Ayda Toplanır?

Dut yaprağı; en az meyvenin kendisi kadar faydalı olan, pek çok hastalık için şifa etkisi meydana getiren ve zengin besin ögeleri içeren bir bitkidir...