yeniloji.com
Sağlık

İsilik Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Bebeklerde İsilik İçin Krem ve Bitkisel Çözüm

Henüz yorum yazılmadı
İsilik Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Bebeklerde İsilik İçin Krem ve Bitkisel Çözüm
Yeniloji 187 görüntüleme

İsilik; sıcaklığın artmasına bağlı olarak meydana gelen bir çeşit cilt rahatsızlığıdır. Özellikle sıcaklık ve nemin yüksek olduğu aylarda meydana gelmektedir.

İsilik Nedir? Nasıl Olur?

Genel olarak karın, sırt, göğüs, karın, boyun kol ve bacaklarda ortaya çıkan isilik, daha çok vücudun kıvrımlı ve boğumlu yerlerinde görülmektedir. Vücut ısındığı zaman kendini soğutmak için terler. Aşırı terleme sonucunda meydana gelen kırmızı ve pembe kabarcıklar şeklinde görülen isilik, ter bezi kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelmektedir. Tıp dilinde miliaria ismi ile bilinen isilik, genel olarak daha fazla çocuklarda ve bebeklerde meydana gelmektedir. Döküntülü hastalıklar ile karıştırılan isilik korku yaratan bir durum değildir. Hemen hemen her yaşta görülebilen bu durum, sıcak havalarda çocukların kalın giydirilmesi sonucunda da ortaya çıkmaktadır. Yeni doğal bebeklerin tenleri çok hassas olduğu için kalın giydirildiği zaman isilik olabilmektedir.

Yaz sıcaklarında çocukların aşırı terlemesi, eksi hijyen ya da kadınların sık sık ped değiştirmemesi isilik meydana getirebilmektedir. İsiliğin çeşitleri vardır. 4 farklı şekilde karşımıza çıkan isilik farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Miliaria kristalina türü genel olarak ateşli hastalık ve güneş yanığı sonrasında oluşmaktadır. Kaşıntı ve acı meydana gelebilmektedir. Bebeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Miliaria rubra türü, genel olarak kol ve bacaklarda meydana gelmektedir. Kaşıntı ve yanma etkisi meydana gelmektedir. Kırmızıya yakın pembe rengindedir. Miliaria profunda türü, derinin orta tabakasındaki terlemeden dolayı meydana gelmektedir. Batma hissi ile kendini gösteren bu durum kırmızı şişlikler ile kendini göstermektedir. Fiziksel aktivite sırasında terleme sonucunda yetişkinlerde sıklıkla görülmektedir. Son olarak miliaria püstülosa türü bulunmaktadır. Cilt üzerinde iltihaplı ve kabarık bir şekilde görülmektedir. Bakteriyel enfeksiyon şeklindedir.

İsilik Nasıl Geçer? Nasıl Giderilir?

Havaların ısınması ile pek çok kişide görülen isilik, genel olarak hijyen ile giderilen bir durumdur. soğuk kompres uygulamak, ılık duş almak, vücudun serin kalmasını sağlamak, sıcak yerlerde bulunmamak, terli giyecekleri giymemek, terletmeyen pamuklu kıyafetleri tercih etmek isiliğin kısa süre geçmesini sağlamaktadır. Eğer cildinizde isilik varsa kese yapmayın ve duş sırasında sabunlu lif uygulamayın. Banyo sonrasında cildi hafif ve nazikçe kurulayınız. Bu süreçte temiz deniz suyuna girilebilir veya doktor önerisi üzerinde vücudu serinleten nem düzenleyen kremler sürülebilir.

Bebeklerde İsilik Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Bebeklerin cildi kendi cildimizden çok daha hassastır. Bu durum isilik biri cilt problemlerinin çok sık görülmesine neden olmaktadır. Açık tenli bebeklerde ve çocuklarda aşırı terleme ya da yüksek ateşe bağlı olarak isilik problemi meydana gelebilmektedir. Bebekleri gereksiz şekilde kalın giydirmemek gerekmektedir. Ayrıca giydikleri kıyafetlerin pamuklu olmasına özen gösterilmelidir. Naylon kıyafetler ciltlerinde isilik meydana getirebilir. Yaz aylarında sık sık ılık duş aldırılmalı ve bezlerini sık değiştirmek gereklidir. Daha ince ve yeterli kıyafet giydirilmelidir. Bebeğiniz terlediğiniz alkol içeren ıslak mendillerle vücudunu silmeyiniz. Bunlar da aynı şekilde isilik meydana getirebilir.

Bebeklerde İsilik İçin Krem ve Bitkisel Çözüm

Eğer çocuğunuzda isilik problemi söz konusu ise mutlaka doktora başvurunuz. Bebeklerde isilik sık görülen bir durumdur. Uygulayacağınız herhangi bir bitkisel yöntem durumun daha kötü olmasına neden olabilmektedir. Doktorun önereceği kremler ile isiliği kolayca geçirebilirsiniz. Popo bölgesi isiliğin en fazla görüldüğü yerdir. Bebeğinizin bezini bekletmeden değiştirmeye özen gösteriniz. Ayrıca giydiği kıyafetlerin hava alması çok önemlidir. Duş aldırmaya özen gösteriniz fakat teninde sabun kalmamasına dikkat ediniz. Giysilerinde, kullanılan sabunlarda ve her eşyasında kimyasal olmamasına dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Epilepsi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Tedavi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Epilepsi Hastalığı Nedir, Ne Demek? Tedavi Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir?

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi hastalığı beynin çalışmasında meydana gelen aksaklıktan dolayı ortaya çıkmaktadır...

Astım Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Astım Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Astım, nefes darlığı ile kendini gösteren, göğüste sıkışma, nefes alamama ve öksürük gibi belirtilere sahip olan bir hastalıktır...

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesi; zayıflamaya yardımcı olan doğal içerikli bir karışımdır...

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alüminyum Folyonun Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alüminyum folyo; yiyeceklerin saklanması ve pişirilmesi için tercih edilen ve hemen hemen her mutfakta kullanılan bir maddedir...